Trwa XX Gliwicki Festiwal Gitarowy

Thanos Miltas, fot. arch. org

Koncert Kupińscy Guitar Duo był rewelacyjny! Publiczność w Gliwicach jest wymagająca a dostali owacje na stojąco – słyszymy pełne emocji relacje z inauguracji XX Gliwickiego Festiwalu Gitarowego, który odbywa się w kolejne niedziele listopada w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II w Gliwicach. Na kolejny koncert jedziemy, koniecznie.

W pierwszej części pojawi się na estradzie Thanos Mitsalas. Grecki wirtuoz gitary. Wcześnie dał się poznać, bo pierwsze konkursowe laury zdobywał w wieku 15-16 lat (Międzynarodowy Festiwal Gitarowy i Konkurs w Volos czy Śląska Jesień Gitarowa). Od tamtego czasu koncertuje na całym świecie jako solista i w zespołach kameralnych oraz z orkiestrami. Najlepsi komponują specjalnie dla niego: Sergio Assad, Gerard Drozd, Simone Iannarelli, Leo Brouwer , Roland Dyens, Joaquin Clerch.

W części drugiej – ogień! Głównie za sprawą Zorana Dukića, którego niedawno słyszeliśmy w Tychach na Śląskiej Jesieni Gitarowej w składzie European Guitar Quartet. Tym razem też nie będzie sam. Co się będzie działo? Jeszcze nie do końca wiadomo. Za to pewne jest, że czeka nas nie jedna niespodzianka, choćby w postaci Helen Sanderson, którą Zoran zaprosił do Gliwic.

Zoran Dukić urodził się w Zagrzebiu, gdzie jako sześciolatek rozpoczął naukę gry na gitarze. Tam ukończył również Akademię Muzyczną pod kierunkiem Darko Petrinjaka. Dalsze studia kontynuował w Hochschule für Music w Kolonii u Huberta Kappela. Jest zaliczany do grona najbardziej cenionych gitarzystów klasycznych naszych czasów. Jego występy są przyjmowane zawsze niezwykle entuzjastycznie przez melomanów tejże muzyki i stanowią

ucztę dla miłośników, którzy oczekują dobrze pojętej klasyki muzycznej.

Lata 1990-1997 były dla muzyka pasmem zwycięstw w prestiżowych konkursach gitarowych, spośród których na uwagę zasługują dwa z nich: konkurs im. Andresa Segovii w Granadzie i w Palma de Mallorca oraz konkurs im. Francisco Tarregi. W tym ostatnim, największym konkursie w Hiszpanii, któremu patronowała sama rodzina królewska, oprócz pierwszej nagrody artysta wyróżniony został również za najlepszą interpretację muzyki hiszpańskiej. Otrzymał także wiele nagród publiczności, co jednoznacznie wskazuje na jego niezwykłe zdolności nawiązywania kontaktów interpersonalnych przez muzykę. Jego występy w najbardziej prestiżowych salach świata były inspiracją dla wielu kompozytorów, którzy dedykowali mu swoje utwory.

Zoran Dukić jest fenomenalnym interpretatorem hiszpańskiego i południowoamerykańskiego idiomu muzycznego. Starannie dobierane przez niego programy zawierają muzykę od Bacha do Brittena, od Sora do Albeniza, od Tarregi do Villi-Lobosa i Brouwera. Jest cenionym kameralistą, członkiem European Guitar Quartet i Volos Guitar Trio. Obecnie jest profesorem w Royal Conservatory of Music w Hadze.

Mistrzowskie opanowanie przez artystę instrumentu najlepiej oddają słowa:

"Muzyk z wigorem i ekspresją zarezerwowaną wyłącznie dla największych. Jego sposób wydobywania oraz wibracji pewnych dźwięków trafia wprost do serca. Brzmienie, inspiracja i liryzm mogą poruszyć góry. To tak, jakby powrócili: Llobet, Pujol, Segovia, Presti!" (“Cathiers de Guitare” Francja)

Helen Sanderson studiowała grę na gitarze w Royal College of Music u Charlesa Ramireza oraz akompaniament u Johna Blakely'ego, a ukończyła z wyróżnieniem Walton Prize for Guitar (m.in. otrzymała nagrodę Anthony'ego Saltmarsha i nagrodę Madeline).

Kariera muzyczna artystki odzwierciedla jej zamiłowanie do muzyki kameralnej. Była założycielką VIDA Guitar Quartet, a jej partnerami byli m.in. kontratenor James Bowman oraz tenor Mark Wilde. Występy obejmowały recitale w Southbank Centre, Kings Place, St Georges-Bristol i Sage Gateshead.

W 2006 roku Helen Sanderson założyła organizację charytatywną "Guitar Circus", która prowadzi światowej sławy World Youth Guitar Festival, a od 2015 roku jest również odpowiedzialna za National Youth Guitar Ensemble ( pod przewodnictwem gitarzystki poszerzył się on o cztery regionalne zespoły w Londynie, Cardiff, Birmingham i Glasgow oraz nowy zespół Fellowship dla 18-25 latków).

W 2010 roku artystka zadebiutowała w USA - w Los Angeles i Nowym Jorku.

Jest wziętym pedagogiem, zaangażowanym w edukację młodych gitarzystów w Wielkiej Brytanii, za co została doceniona nagrodą Churchill Fellowship, którą otrzymała w czerwcu 2017 r. Prowadzi również katedrę gitary Royal Welsh College of Music and Drama ora kursy mistrzowskie.

Jest zapraszana jako juror do wielu międzynarodowych konkursów, takich jak BBC Young Musician of the Year. Była dyrektorką Guitar Foundation of America's International Youth Competition i Winchester Guitar Festival, a ostatnio wystąpiła jako ekspert w dziedzinie muzyki klasycznej dla serii Sky Arts, "Guitar Star". Piastuje rolę dyrygenta zespołu London Camerata w National Youth Guitar Ensemble, a jej kompozycje i aranżacje znajdują się m.in. w Trinity College.

Helen Sanderson gra na gitarze Christopher'a Dean'a i jest artystką D'Addario Strings Classical.

Kto jeszcze się pojawi i co usłyszymy – najlepiej sprawdzić osobiście 11 listopada o godz. 18:00 w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II w Gliwicach.

{red}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów