TWON: Opowiedzą o Moniuszce i Strasznym Dworze

Adam Kruszewski, Straszny Dwór, TWON | fot. Krzysztof Bieliński
Adam Kruszewski w roli Miecznika, Straszny Dwór, TWON | fot. Krzysztof Bieliński

W niedzielę 28 kwietnia o g. 15.30 w Saloniku Moniuszkowskim w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się spotkanie z Adamem Kruszewskim i Elżbietą Wróblewską – śpiewakami z wznawianej na deskach teatru opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Rozmowę z artystami poprowadzi dziennikarka radiowa Agata Kwiecińska. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Spotkanie jest kolejnym z cyklu „Osobiście o Moniuszce”, podczas których artyści opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z twórczością kompozytora.

Rok Moniuszkowski skłania nas do poszukiwania tego, co w twórczości jego patrona mniej znane i niezbyt oczywiste. Poznajemy zapomniane pieśni, teatry operowe sięgają po tytuły rzadko wystawiane, jak: „Paria” czy „Hrabina”. Nie da się jednak ukryć, że to frazy ze „Strasznego dworu” znamy najlepiej. I dobrze się czujemy w „cichy dworku modrzewiowym”, gdzie pewni swych deklaracji młodzieńcy dumnie podkreślają swój „semper wolny stan”. W tej zgrabnie napisanej i pozornie lekkiej opowiastce o ulotnych postanowieniach, które wiodą bohaterów w stronę nieuchronnego miłosnego happy endu, Moniuszko wraz z librecistą Janem Chęcińskim opowiedział o Polsce, której wówczas przecież nie było.

O roli „Strasznego dworu” w kształtowaniu naszego myślenia o Moniuszce, a także muzycznych wyzwaniach, jakie ta partytura stawia przed śpiewakami porozmawiamy z Adamem Kruszewskim, który w roli Miecznika zachwyca publiczność od wielu lat, i Elżbietą Wróblewską wykonującą w Warszawie partię Jadwigi.

Na spotkaniu zostaną także pokazane fragmenty „Strasznego dworu” w reżyserii Davida Pounteya z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w którym wystąpili goście spotkania.

Zapraszamy w niedzielę 28 kwietnia do Saloniku Moniuszkowskiego (lewe skrzydło Teatru Wielkiego, hol kas przedsprzedaży) o godzinie 15.30.

{mat. pras.}


Elżbieta Wróblewska jako Jadwiga w "Strasznym Dworze" St. Moniuszki | fot. Krzysztof Bieliński

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów