U progu niepodległości

03.11.2018
U progu niepodległości

Już w listopadzie odbędzie się niezwykłe wydarzenie, podczas którego usłyszymy kompozycje 4 wielkich twórców – Szymanowskiego, Enescu, Sibeliusa i Bartóka. Takie utwory, jak I Koncert skrzypcowy op. 35 z 1916 czy Rapsodia rumuńska D-dur z 1901 zabrzmią w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Koncert o nieprzypadkowej nazwie „U progu niepodległości” to świadectwo nierozerwalnej więzi historii i kultury. Szymanowski, Enescu, Sibelius czy Bartók zapisali się na kartach historii muzyki jako artyści, którzy swoją twórczością wspierali odradzającą się niepodległość i budowali morale narodów zmęczonych okresem I wojny światowej. Umiejętnie łączyli to, co narodowe z nurtami muzyki europejskiej, a ich utwory stanowią dziś kanon muzyki XX wieku.   Koncert zaplanowany jest w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości i jest częścią festiwalu EUFONIE - I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej, którego głównym celem jest ukazanie unikatowego dorobku kulturowego tego obszaru Europy. EUFONIE to 11 koncertów symfonicznych, folkowych i elektronicznych przez 9 dni w 5 największych salach koncertowych w Warszawie. Koncert ‘U progu niepodległości’ odbędzie się 24 listopada (sobota) o godz. 19.30 w Sali koncertowej Filharmonii Narodowej. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrygenturą Lawrence’a Fostera oraz Akiko Suwanai (skrzypce) wykona Rapsodię rumuńską D-dur op. 11 nr 2 (1901, George Enescu), I Koncert skrzypcowy op. 35   (1916, Karol Szymanowski), Finlandia – poemat symfoniczny op. 26 (1899, Jean Sibelius) oraz Koncert na orkiestrę (1943, Bela Bartók).   Festiwal EUFONIE organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem wydarzenia jest PKN Orlen.   Bilety dostępne są na stronach bilety24.pl oraz eufonie.pl.   {info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.