W ucho wpadło

17 Październik 2018
Avi Avital | fot. aviavital.com
My to tu tylko zostawimy. Niech Wam w uchu brzmi tak, jak nam, dzień i noc.
A kto chciałby na żywo usłyszeć, jak Avi Avital gra, w bardzo zacnym gronie, zapraszamy na finał Śląskiej Jesieni Gitarowej, 27 października, do Tychów. To zresztą nie jedyna gratka tegorocznego festiwalu.
 

6 Październik 2018
Montserrat Caballé. Rok 1971.
Boskie piano, temperament, uroda. Montserrat Caballe była jedną z najbardziej utalentowanych śpiewaczek operowych. A dzięki piosence "Barcelona", którą zaśpiewała z Freddiem Mercurym, a która była hymnem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 r., stała się znana szerokiej publiczności. Jak Pavarotti, Carreras i Domingo, trzech tenorów. 
Zakończyła karierę w 2003 roku, oczywiście z przytupem, dając szereg recitali. Wszystkie kończyły się owacjami na stojąco.
1 Październik 2018
Zmarł Charles Aznavour. Francuski piosenkarz, kompozytor i aktor miał 94 lata. W swojej karierze skomponował ok. 1000 piosenek, sprzedał ponad 200 mln płyt, wystąpił w ponad 60 filmach. Pozostała jego muzyka.


29 Wrzesień 2018

Tulia, Wstajemy już
11 Wrzesień 2018

To fragmenty II Koncertu skrzypcowego d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Mariusza Patyry. A cały koncert w wykonaniu tego samego artysty będzie można usłyszeć w Filharmonii Łódzkiej już 28.09.2018. Warto się wybrać!
25 Sierpień 2018
"By dokonać wielkich dzieł, konieczne są dwie rzeczy: plan i nie dość dużo czasu" - mawiał Leonard Bernstein. Dziś świętujemy setną rocznicę urodzin amerykańskiego kompozytora.
Musical West Side Story to najpopularniejsze dzieło Bernsteina. Przyniosło mu sławę, miliony zysku i... krytykę tych, którzy uznali je za dzieło zbyt błahe jak na kompozytora muzyki poważnej. Do dziś cieszy się jednak uznaniem słuchaczy, my zaś podziwiamy kompozytora za rozmach i wprawę z jaką potrafił balansować pomiędzy klasyką a rozrywką.

15 Sierpień 2018
The Unthanks, Madam
9 Sierpień 2018
Dalbergia Duo jest jedynym polskim, żeńskim duetem marimbowo-perkusyjnym, wykonującym muzykę najnowszą przeznaczoną na taki skład. Julianna Siedler-Smuga i Anna Rutkowska w zeszłym roku uzyskały stopnie doktorów sztuki, w dziedzinie instrumentalistyka, w specjalności perkusja (marimba). Wspólną działalność rozpoczęły w grudniu 2017, koncertem w Akademii Muzycznej w Łodzi, w ramach sesji naukowo-artystycznej dotyczącej muzyki współczesnej - Musica Moderna. W repertuarze Dalbergia Duo znajdują się głównie kompozycje twórców polskich. Perkusistki współpracują z m.in. Martą Śniady, Niną Fukuoka, Bartoszem Kowalskim, Tomaszem Golińskim, Kubą Krzewińskim,  Piotrem Peszatem oraz Arturem Zagajewskim, zamawiając u nich nowe utwory oraz wykonując już istniejące.
31 Lipiec 2018
Epilog – ostatni utwór z najnowszej płyty Sławka Jaskułke pt. Jaskułke Sextet Komeda Recomposed.


Projekt „Komeda Recomposed” powstał z inicjatywy Letniej Akademii Jazzu w Łodzi. Z okazji 50. rocznicy wydania płyty „Astigmatic” Krzysztofa Komedy Jaskułke został poproszony o skomponowanie muzyki inspirowanej twórczością Krzysztofa Komedy. Pomysł bardzo się artyście spodobał i płyta stała się początkiem cyklu autorskich interpretacji twórczości muzyków polskiej szkoły jazzowej okresu powojennego, nad którym pianista obecnie pracuje.
29 Lipiec 2018
Zmarł Tomasz Stańko, wybitny trębacz jazzowy i kompozytor. "Dziś rano umarł jeden z Ojców Założycieli polskiego jazzu" – napisał saksofonista Piotr Baron. Z licznych komentarzy pozostawianych w internecie przebija jeden głos – coś się kończy w polskiej muzyce. Kończy się zbyt prędko.

„Granice” w wykonaniu zespołu Maanam. Tomasz Stańko gra razem z Korą. Kora Jackowska zmarła wczoraj – zaledwie 24 godziny wcześniej.
{red}
 

Strony