W ucho wpadło

17 Kwiecień 2019
Kristóf Szabó, solista Polskiego Baletu Narodowego w Warszawie,  laureat Nagrody im. Barbary Bittnerówny, przyznawanej za wybitną kreację sceniczną/rolę taneczną w Konkursie Perły Tańca. 

Choreografia Robert Bondara
Muzyka: Radiohead
Tańczą: Yuka Ebihara, Krfistów Szabó
Polski Balet Narodowy
 
16 Kwiecień 2019
Katedrę Notre Dame w Paryżu budowano w wiekach średnich i już wtedy, od razu stała się ważnym ośrodkiem nie tylko sakralnym ale i kulturalnym. Twórczość powstałą w tym czasie nazwano Szkołą Notre Dame. Głównymi jej przedstawicielami byli Leoninus i Perotinus. Muzykolodzy i muzycy spierają się, jak dziś wykonywać utwory z tamtych lat. Jakby tego nie robili - efekt jest - musicie przyznać! - zachwycający. Wielogłosowość, śpiew a capella - to sprawdza się w każdym stuleciu. 

 
Pérotin le Grand - Viderunt omnes
wyk. The Early Music Consort of London, David Munrow
25 Marzec 2019
 
„Wyobraź sobie, że każdego ranka wyglądasz przez okno, a widok, jaki masz przed oczami daje ci codziennie inne wyjątkowe emocje i nastrój na cały dzień”.
- Ludovico Einaudi
Ludovico Einaudi powraca z nowym wyjątkowym projektem. Świeże połączenie barwy fortepianu, wiolonczeli i skrzypiec przywołuje rozpoznawalne brzmienie, które uczyniło go jednym z najważniejszych współczesnych artystów. 7 albumów ukaże się w ciągu kolejnych 7 miesięcy.
18 Marzec 2019
Nagrodę im. Bronisławy Niżyńskiej w konkursie Perły Tańca, przyznawaną za najlepszy polski spektakl taneczny otrzymał „Karnawał zwierząt" do muzyki Camille’a Saint-Saënsa w choreografii Anny Hop.
To spektakl dla widzów młodszych i starszych, druga familijna premiera Opery Wrocławskiej w sezonie 2016/2017. Muzycznie przedstawia zwierzęta znane z codziennego życia i dalekich podróży, a z drugiej strony – w płaszczyźnie choreograficznej – przybliża najmłodszym tajniki sztuki baletowej. Adresowany zarówno do miłośników fauny, jak i amatorów tańca.
Prapremiera spektaklu odbyła się 16 maja 2017 roku w Operze Wrocławskiej.
28 luty 2019
Zmarł Janusz Skowron - pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Wielokrotnie nagradzany muzyk współpracował m. in. z zespołem Perfect, Marylą Rodowicz, Ewą Bem oraz Tomaszem Stańko. W ostatnich latach wraz z Apostolisem Anthimosem założył zespół Anthimos Skowron United. Artysta miał 61 lat.

Balladella z płyty Chameleon
Fortepian i syntezator: Janusz Skowron
Trąbka - Tomasz Stańko
Perkusja - Apostolis Anthimos
Gitara basowa – Apostolis Anthimos
Gitara elektryczna – Apostolis Anthimos
{red.}
26 luty 2019
Gdybym był filmem, byłoby to pewnie kino drogi, w którym dwóch gości przemierza świat, zwiedza przypadkowe miejsca i szuka odpowiedzi na pytania o sens życia. Jeden z nich jest spokojnym i zamyślonym introwertykiem, drugi ma szaleństwo w oczach i rozpiera go energia. Potem się zamieniają…
Gram na kontrabasie i gitarze basowej oraz tworzę muzykę. W swoim zespole wykonuję własne kompozycje, dając tym samym upust drzemiącym w środku emocjom – dzięki temu tych dwóch gości z mojego "filmu” jeszcze jakoś się dogaduje...
14 luty 2019
Miłość do muzyki, muzyka o miłości... z okazji Dnia Zakochanych zrobiliśmy wybór naszych ulubionych piosenek o miłości. Zajdziecie tutaj ponadczasowe przeboje i utwory mniej znane. A może chcielibyście coś dodać do tej listy? Piszcie w komentarzach!

Bryan Adams, I do it for you

Bee Gees, How deep is your love
5 luty 2019

Grażyna Bacewicz, Oberek, w wykonaniu kompozytorki
27 Styczeń 2019

W.A. Mozart, Divertimento D-dur, KV 136, cz. III
 
 

Strony