W ucho wpadło

5 Grudzień 2018
5 grudnia 1791 r. zmarł Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart , Requiem, Recordare
22 Listopad 2018

Raczkowski/Kostka Duo - 7
Franciszek Raczkowski/fortepian
Mikołaj Kostka/skrzypce
Jak mówi o swoim duecie skrzypek Mikołaj Kostka: Minimalistyczna faktura duetu jest dla nich przestrzenią intymnego dialogu. Ich muzyczne poszukiwania nie ograniczają się do współczesnego jazzu, chłoną one także elementy muzyki nowej czy manier zaczerpniętych z folkloru. Rdzeń tego spotkania to absolutne otwarcie na tu i teraz improwizacji, nawiązujące niejako do Cage'owskiego idiomu przypadkowości w muzyce.
11 Listopad 2018
Chcąc uroczyście uczcić 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Fundacja Braci Golec, postanowiła nagrać teledysk do "Mazurka Dąbrowskiego", w specjalnie zaaranżowanej góralskiej wersji. Klip został nagrany 8.10.2018 roku w Milówce, na zboczu Baraniej Góry, przez podopiecznych Fundacji Braci Golec, członków Związku Podhalan oddziału Górali Żywieckich, Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe w Milówce oraz przyjaciół i sympatyków Fundacji. Stowarzyszenie Aktywnych Polaków z Bielska- Białej za wypożyczyło do nagrania stumetrową flagę specjalnie zaprojektowaną z okazji naszego narodowego święta. 11 listopada 2018 r.
10 Listopad 2018
Maciej Zakrzewski, Improvisation on Polish Anthems

7 Listopad 2018
Zmarł Francis Lai, kompozytor muzyki filmowej, m. in . sławnej ścieżki dźwiękowej do Love Story za którą został nagrodzony Oskarem. Artysta miał 86 lat.

2 Listopad 2018
Czy zastanawialiście się kiedyś jaka muzyka towarzyszy obchodom dnia Wszystkich Świętych innych krajach? O pieśniach śpiewanych dla zmarłych w Japonii opowiada nasza zaprzyjaźniona kompozytorka Keiko Fujiie: "Zwykle śpiewamy buddyjską sutrę za duszę umarłych. Postanowiłam jednak zapytać moją mamę o to co zwykle śpiewamy w Japonii przy takich okazjach, a ona przypomniała mi o tej pieśni. Została on napisana przez wujka mojej mamy i jest szeroko znana w całej Japonii" 

1 Listopad 2018
Pamiętaj o śmierci.
Dla własnego spokoju – wolimy jednak nie pamiętać. Jesteśmy nawet wyposażeni w specjalny mechanizm psychologiczny, który pozwala nam nie myśleć nieustająco o ulotności własnego istnienia. Trudno by było żyć ze stałą świadomością, że czeka nas ten ostateczny termin – że jest być może bliżej, niż nam się wydaje. A jednak – kiedyś nas czeka. Nie do uniknięcia. Nasz największy lęk. I… nasz największy motywator.
Sztuka pomaga nam oswoić i zaakceptować myśl o własnej śmiertelności. Dlatego dziś mamy dla Was piosenki mówiące o przemijaniu. Bo warto czasem pomyśleć o rzeczach ostatecznych.
Pamiętaj o śmierci. Chwytaj dzień.
27 Październik 2018
Już wkrótce na ekranach kin będzie można zobaczyć "Dziadka do orzechów i cztery królewstwa". Najnowsza produkcja Disneya z Keirą Knightley, Helen Mirren, Morganem Freemanem i Mackenzie Foy w rolach głównych  wejdzie do polskich kin 2 listopada.
17 Październik 2018
Avi Avital | fot. aviavital.com
My to tu tylko zostawimy. Niech Wam w uchu brzmi tak, jak nam, dzień i noc.
A kto chciałby na żywo usłyszeć, jak Avi Avital gra, w bardzo zacnym gronie, zapraszamy na finał Śląskiej Jesieni Gitarowej, 27 października, do Tychów. To zresztą nie jedyna gratka tegorocznego festiwalu.
 

6 Październik 2018
Montserrat Caballé. Rok 1971.
Boskie piano, temperament, uroda. Montserrat Caballe była jedną z najbardziej utalentowanych śpiewaczek operowych. A dzięki piosence "Barcelona", którą zaśpiewała z Freddiem Mercurym, a która była hymnem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 r., stała się znana szerokiej publiczności. Jak Pavarotti, Carreras i Domingo, trzech tenorów. 
Zakończyła karierę w 2003 roku, oczywiście z przytupem, dając szereg recitali. Wszystkie kończyły się owacjami na stojąco.

Strony