W ucho wpadło

1 Czerwiec 2019
Chcielibyście zapoznać Wasze pociechy z muzyką klasyczną, ale nie wiecie od czego zacząć? Oto 10 utworów, które pokocha każde dziecko!
1. Saint-Saëns Camille – Karnawał zwierząt
Miniatury charakteryzujące za pomocą muzyki kolejne gatunki gwarantują świetną zabawę. Wśród portretowanych zwierząt znajdziecie między innymi osła, lwa, słonia… a miniaturę poświęconą łabędziowi na pewno już słyszeliście!


Łabędź, wyk. Gautier Capuçon
2. Piotr Czajkowski – Jezioro łabędzie
30 Maj 2019

Kocham wolność
Wykonanie: Bovska
Aranżacja: Jan Smoczyński & Bovska
Choreografia: Urszula Skośkiewicz
Koncepcja i realizacja: Bartosz Bobkowski, Grzegorz Gospodarek / Panato
Spot powstał na zlecenie m.st. Warszawy, w ramach obchodów 30 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.
20 Maj 2019

Zbigniew Presiner, To know z płyty Silence night and dreams, wyk. Teresa Salgueiro
***
Zbigniew Preisner kończy dziś 64 lata. Kompozytor urodził się w Bielsku-Białej. Co ciekawe, w kamienicy, w której spędził dzieciństwo, dzisiaj mieści się m.in. Klub Nauczyciela, swoją siedzibę ma też sklep podróżnika, a nawet PTTK. On zaś jest sławnym na całym świecie autorem, który ma już na koncie blisko 100 kompozycji do filmów.
Nie skończył szkoły muzycznej, okazał się jednak bardzo zdolnym samoukiem. Uczył się gry na fortepianie oraz gitarze, a pierwsze kompozycje powstały, gdy był jeszcze w liceum.
17 Maj 2019
Francuski pianista i kompozytor RIOPY przygotował dla Apple Music niezwykłą playlistę. Medytacja jest dla artysty sposobem na znajdowanie odpowiedniego pulsu w codziennym, intensywnym życiu. Łączy ją z muzyką i medytuje poprzez sztukę dźwięków. Z jego fascynacji zrodziło się wiele projektów artystycznych. Tym razem swoją miłością dzieli się z nami poprzez wyjątkową playlistę, stworzoną z okazji Światowego Dnia Medytacji. 
Pierwszy utwór na medytacyjnej playliście Riopy'ego, to "Medytacja 22" jego autorstwa.
7 Maj 2019
Często słyszymy: "Mozart to geniusz, ciekawe, co by komponował, gdyby żył dziś". Nie ma takiej możliwości, żeby się o tym przekonać. Ale można sprawić, żeby jego muzyka brzmiała świeżo i współcześnie.
O, na przykład tak:


4 Maj 2019
Robimy mały wyłom w świętowaniu urodzin Stanisława Moniuszki, bo wpadło nam w ucho TO. To jest utwór, prawda? Skoro trzy wieki później zgraja gości z elektrycznymi wiosłami bije mu pokłony. I to jak! Prześlicznie zaaranżowane... Brawo, Panowie!
 
4 Maj 2019
Robimy mały wyłom w świętowaniu urodzin Stanisława Moniuszki, bo wpadło nam w ucho TO. To jest utwór, prawda? Skoro trzy wieki później zgraja gości z elektrycznymi wiosłami bije mu pokłony. I to jak! Prześlicznie zaaranżowane... Brawo, Panowie!
 
1 Maj 2019
XIX-wieczny rysunek inspirowany premierą Dziewiątej Beethovena. Kompozytor między muzykami orkiestry / Wikipedia Commons
Tyle lat minęło, a to wciąż jedno z najlepszych wykonań IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Posłuchajcie a przy okazji sprawdźcie, czy wiedzieliście, że...

... Finał tej symfonii został uznany za narodowy hymn Europy już w 1972 roku. A w 1985 roku stał się oficjalnym hymnem Unii Europejskiej.
... To była ostatnia z symfonii Beethovena. Ukończył ją w 1824 roku, trzy lata przed śmiercią. Był już wtedy kompletnie głuchy.
... Ale słynny motyw, do którego Beethoven podłożył słowa "Ody do radości" Friedricha Schillera, kompozytor napisał wiele lat wcześniej i nawet wykorzystywał we wcześniejszych utworach. 
... To była pierwsza, lub przynajmniej jedna z pierwszych symfonii chóralnych. W finale usłyszycie solistów i chór.
24 Kwiecień 2019
To bez wątpienia najbardziej dynamiczny i rockowy utwór w repertuarze Tulii. Wykorzystanie archaicznej techniki wokalnej zwanej śpiewokrzykiem w połączeniu z ultra nowoczesnym aranżem daje piorunujące i natychmiast rozpoznawalne brzmienie, którego nie sposób pomylić z niczym innym na świecie. Ten niepowtarzalny klimat utworów przyniósł już rzesze fanów Tulii na świecie, a występ na Eurowizji da szansę to grono jeszcze powiększyć.
Piosenkę skomponowała Nadia Dalin, a słowa napisali Sonia Krasny (tekst polski), Allan Rich i Jud Friedman (tekst angielski).

23 Kwiecień 2019
Aleksander Dębicz, The Union, Filharmonia Narodowa
Mazurek Dąbrowskiego, podobnie jak „Oda do radości” Beethovena, ma ogromną moc jednoczącą. Życzę nam wszystkim, żeby ta moc była częściej dostrzegana i mądrzej wykorzystywana – mówi Aleksander Dębicz, pianista, który napisał utwór z okazji 15. Rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Utwór ma premierę 23 kwietnia i nie zawiera konotacji politycznych.

Strony