Wieczne lato czas zacząć!

Jak przetrwać lato w mieście? Odpowiemy w trzech słowach: film, muzyka i plener! Już 27 czerwca Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny startuje z letnim programem filmowo-koncertowym. A w nim miłość, muzyka i przygoda. 

Upalne środowe wieczory upływać będą pod znakiem miłości – romantycznej, zmysłowej, trudnej, czasem rozczarowującej. W czwartki czekają nas koncerty najciekawszych debiutantów zeszłorocznego festiwalu Spring Break, które przeplatane będą filmami muzycznymi. I jeszcze przygoda! W piątki otrzymamy solidną porcje filmowych emocji – będzie śmiesznie, strasznie i transgresyjnie!

Zaczniemy 27 czerwca od plenerowego koncertu Misi Furtak, której nastrojowe piosenki z albumu Co przyjdzie? płynnie przechodzącą od kameralnego popu do psychodelicznego rocka. Ponad pięć lat musieli czekać fani twórczości Misi Furtak na jej następny album. Rozczarowana branżą muzyczną wokalistka, gitarzystka i współzałożycielka zespołu très.b zastanawiała się nawet czy całkiem nie zrezygnować z pisania piosenek, ale ostatecznie podjęła inną decyzję. Na szczęście, ponieważ wydany na początku 2019 roku album Co przyjdzie? zbiera bardzo entuzjastyczne recenzje. Krytycy chwalą kompozytorską dojrzałość Furtak, która współpracując m.in. z Hanią Rani, stworzyła zestaw subtelnych, nastrojowych piosenek. Na uwagę zasługują również niewesołe, choć pozostawiające pole dla nadziei, teksty śpiewane mocnym głosem Furtak. Podczas koncertu artystce na scenie towarzyszyć będą Hania Rani (pianino, głos) oraz Michalina Bańko (klarnet, instrumenty klawiszowe, głos).

Wakacje – to się równa miłość. Warto spędzić środowe wieczory z filmami poświęconymi różnym obliczom tego uczucia. W programie znajdziemy też ulotne emocje związane z narodzinami romantycznej relacji – jak w Żegnaj pierwsza miłości Mii Hansen-Love czy kipiących zmysłowością Tamtych dniach, tamtych nocach Luki Guadagnino – ale nie uciekniemy też od nieuchronnych rozczarowań (45 lat). Doświadczenia tych nieco młodszych (500 dni miłości) zderzą się z opowieściami tych nieco dojrzalszych (Nina), a filmy bliskie gatunkowości (Też go kocham) z bardziej wymagającym kinem autorskim (Opowieść letnia).

W każdy czwartek czekają nas koncerty i pokazy filmów o tematyce muzycznej. Występy na żywo to pokłosie współpracy z poznańskim festiwalem Spring Break. W FINA wystąpią artyści, którzy zabłysnęli podczas wielkopolskiej imprezy. Wśród nich znajdą się zarówno zespoły o krótkim stażu: Lor, Błoto, jak i ci, którzy wcześniej zdobywali szlify, zgłębiając inne stylistyki: Perfect Son, Enchanted Hunters. Koncerty przeplatane będą pokazami filmów muzycznych. Wśród nich znajdą się zarówno głośne fabularyzowane biografie (m.in. Bohemian Rhapsody, Love & Mercy, Lato), dokumenty (Whitney) oraz dramaty, które choć rozgrywają sią w środowisku muzycznym, to poruszają uniwersalne kwestie (Vox Lux, Whiplash). Wszystkie koncerty, z wyjątkiem koncertu otwarcia odbędą się w sali Ziemia Obiecana.

W piątkowe wieczory w kinie pod chmurką spotkają nas filmowe przygody: wakacyjne (Vicky Cristina Barcelona), sąsiedzkie, miłosne, transgresyjne (The Rocky Horror Picture Show), mafijne, marvelowskie (Deadpool) i inne. Kino autorskie i to, co najlepsze w popkulturze. Opowieści przyprawiające o salwy śmiechu, mocniejsze bicie serca, wywołujące napięcie albo konsternację. Przygody, które przeżyjemy w te wakacje stanowią znakomity dowód na to, że czasem wystarczy wsiąść do nocnej taksówki albo stracić komórkę w żenujących okolicznościach, aby nic już nigdy nie było takie samo. Będzie się działo.

Gdzie znajdziecie to wszystko? W Warszawie na WAŁBRZYSKIEJ 3/5! Wstęp bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Pokazy plenerowe odbędą się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek. Do ich wypożyczenia niezbędny będzie dokument tożsamości.

{info. pras}

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów