Wieczory z horrorem czechosłowackim

Goście z galaktyki Arkana

Mordercza Škoda 110 Super Sport, zazdrość i żądza krwi, szalony naukowiec i bezwzględny morderca, fanklub złożony z kosmitów…, czyli co straszy w czechosłowackim horrorze? Kino Iluzjon zaprasza na lipcowe piątki z dreszczykiem podszytym czarnym humorem. A wszystko to na taśmie 35mm!

W programie cyklu znalazły się dwa filmy Juraja Herza, twórcy rozpoznawalnego przede wszystkim za takie filmy jak „Palacz zwłok” (1968), „Lampy naftowe” (1971) czy „Dzień mej miłości” (1976). Bohaterem „Wampira z Feratu” (1982) jest Škoda 110 Super Sport, wyjątkowe auto o diabelskich skłonnościach. Kierowcy tego pojazdu muszą mieć się na baczności, bowiem chodzą słuchy, że to właśnie z nich czerpie paliwo…

Drugi z prezentowanych filmów reżysera to „Morgiana” (1972), pierwszy czechosłowacki gothic horror. Akcja rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Główne bohaterki to dwie siostry, Klara i Viktoria (grane przez jedną aktorkę – Ivę Janžurovą), z których pierwsza jest wcieleniem dobra i piękna, zaś druga jest jej zupełnym przeciwieństwem. Groteskowa, a zarazem makabryczna historia utrzymana jest w stylu znanym z baśni braci Grimm. Na szczególną uwagę zasługują w niej mistrzowskie zdjęcia Jaroslava Kučery.

Goście z galaktyki Arkana” (1981) Dušana Vukoticia to odpowiedź na amerykańskie filmy o przybyszach z kosmosu. To opowieść o pisarzu literatury science-fiction, który zostaje nawiedzony przez tytułowych przybyszów z galaktyki Arkana. Okazuje się, że jego twórczość determinuje wydarzenia w świecie rzeczywistym, co prowadzi do ogólnego chaosu i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Film został zrealizowany z niezwykłą dbałością o oprawę plastyczną z wykorzystaniem elementów animacji.

W „Tajemnicy zamku w Karpatach” (1981) Oldřicha Lipský’ego do pełnego mrocznych sekretów zamku wyrusza hrabia Feliks Teleke, śpiewak operowy poszukujący w zamku swojej narzeczonej porwanej przez szalonego naukowca. Przypadkiem odkrywa jak to właściwie było z pierwszym pokazem filmowym i wynalezieniem telewizji. Scenarzysta filmu Jiří Brdečka, biorąc na warsztat klasyczne dzieło Juliusza Verne’a, stworzył parodię powieści SF, wzbogaconą o nowe elementy, na przykład karpacki folklor z własnym językiem.

Szczegółowy program przeglądu dostępny na stronie kina Iluzjon:

http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1063/wieczory-z-horrorem-czechoslowackim.html

{info. pras}

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów