Wielka muzyka na małym krążku - Chór Akademicki UW i Całonocne czuwanie S. Rachmaninowa

Najnowsza płyta Chóru Akademickiego UW - Całonocne czuwanie S. Rachmaninowa - już w kwietniu! Udane koncerty otworzyły drogę do wydania kolejnego krążka z wielkim dziełem w wykonaniu Chóru UW. „Całonocne czuwanie było dla chórzystów marzeniem, dla mnie – Wyzwaniem i ogromną Nadzieją!” – mówi dyrygentka zespołu, Irina Bogdanovich. Podczas nagrań głosu udzieliła m.in. wybitna polska solistka – Jadwiga Rappé.

Utwór Siergieja Rachmaninowa to arcydzieło wschodniej literatury muzycznej. Całonocne czuwanie powstało blisko 103 lata temu i od razu wpisało się w kanon muzyki sakralnej i cerkiewnej. Piękne brzmienie ma jednak swoją cenę – pod względem wykonawczym utwór należy do najtrudniejszych w swojej dziedzinie. Mikołaj Danilin, dyrygent Moskiewskiego Chóru Synodalnego, który jako pierwszy miał zaprezentować dzieło, po zapoznaniu się z partyturą powiedział: „Gdzie my znajdziemy takie basy?! Przecież oni są tak rzadcy jak szparagi na Boże Narodzenie!". Udało się wtedy, udało się i dziś. Wykonanie Chóru Akademickiego UW zebrało najlepsze recenzje, czego owocem jest wydawana płyta.

„Dla chóru amatorskiego nie ma większego wyzwania i artystycznej przygody, niż osiągnąć coś, co wydaje się tak nieprzystępnym, niemożliwym, wręcz „zarezerwowanym” tylko dla profesjonalnych chórów.” – mówi Irina Bogdanovich, kierownik artystyczny ChAUW.

Chór Akademickiego UW jest jednym z najstarszych zespołów chóralnych w Polsce, od lat realizujący dzieła ze światowego topu muzyki chóralnej. W repertuarze posiada między innymi Mszę c-moll W.A. Mozarta. Jednym z najnowszych dokonań chóru jest wykonanie Carminy Burany Carla Orffa wraz z Polską Orkiestrą Radiową. Zespół z roku na rok rozwija się i podnosi poziom artystyczny, stawiając sobie coraz to ambitniejsze cele. Wynikiem tego jest najnowsza płyta, która już niebawem będzie dostępna w ogólnodostępnej sprzedaży. Nagranie zostało zrealizowane w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w 2016 roku. Koncert promujący płytę odbędzie się 27 kwietnia o godz. 19:00 w Sali Kolumnowej UW.

Całonocne czuwanie to prawdziwa uczta dla uszu. Zaspokaja wymagania największych fanów muzyki chóralnej, a także przyciąga nowych słuchaczy, intrygując i wzruszając warstwą emocjonalną. Niespotykane harmonie dotykają najgłębszych zakamarków duszy, a o wyjątkowości dzieła najlepiej świadczy fakt, że sam autor pragnął, by to właśnie ten utwór zabrzmiał na jego pogrzebie.

Płyta jest objęta patronatem Presto.

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów