Wszystkie dzieła Mozarta na żywo! [zapowiedź]

24.06.2016
Wszystkie dzieła Mozarta na żywo! [zapowiedź]

Warszawska Opera Kameralna jest JEDYNĄ na świecie instytucją artystyczną, której udało się wystawić w jednym festiwalowym cyklu wszystkie sceniczne dzieła geniusza z Salzburga. Do tego siłami własnymi zespołu. Z satysfakcją i dumą informuję, że kontynuujemy nasze dzieło, zainaugurowane w 1991 roku – tak na swoim profilu Facebookowym o rozpoczęciu Festiwalu Mozartowskiego informował dyrygent Zbigniew Graca, dodając: – Tegoroczny festiwal rozpocznie jedno z największych dzieł Mozarta, a w mojej skromnej ocenie jedna z najwybitniejszych oper, jaka kiedykolwiek została skomponowana – „Don Giovanni”. Wykonawcami są najwybitniejsi nasi śpiewacy, od lat czołowi specjaliści stylu mozartowskiego z towarzyszeniem wspaniałej orkiestry: Sinfonietty Warszawskiej Opery Kameralnej. Zapraszam bardzo serdecznie na ten i wszystkie pozostałe wydarzenia XXVI Festiwalu Mozartowskiego.
I nie musi chyba zbyt usilnie zapraszać, gdyż ten największy w Europie przegląd muzyki wiedeńskiego kompozytora co roku gromadzi kilkunastotysięczną publiczność. Rok temu opery obejrzało, koncertów wysłuchało ok. 12 tys. widzów z całego kraju. Niektórzy na czas tego wydarzenia zawieszają zawodowe aktywności, biorą urlopy i przyjeżdżają do Warszawy. Co roku.
Festiwal wystartował 23 czerwca i potrwa do 31 lipca. W ponad czterdziestu wydarzeniach – spektaklach operowych, koncertach symfonicznych oraz przedstawieniach dla dzieci – weźmie udział prawie dwustu solistów i muzyków. Założeniem Festiwalu od początku jego istnienia jest przedstawienie szerokiej publiczności całego dorobku scenicznego jednego z najpopularniejszych kompozytorów w dziejach muzyki.

Don Giovanni na start
Tegoroczną edycję Festiwalu Mozartowskiego rozpocznie spektakl „Don Giovanni”. Opera opowiada o podbojach miłosnych słynnego rozpustnika – tytułowego Don Juana. Utwór powstał w bardzo krótkim czasie – w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy, na zamówienie praskiej Opery Narodowej, niedługo po wielkim sukcesie „Wesela Figara”. Akcja sceniczna trzyma widzów w napięciu aż do dramatycznego finału. Przez wielu muzyków i myślicieli „Don Giovanni” uznawany jest za najdoskonalszy utwór muzyczny kompozytora, nazywany niekiedy „największym osiągnięciem sztuki”.
Oprócz „Don Giovanniego” widzowie będą mogli zobaczyć między innymi „Czarodziejski flet” – jedną z najpopularniejszych oper wiedeńskiego klasyka, o której Antonio Salieri miał powiedzieć, że „godna jest największych monarchów”. Pojawią się także opery buffa – „Cosi fan tutte”, „La finta giardiniera” oraz najsłynniejsza z nich – „Wesele Figara”. W repertuarze znajdzie się jedna z pierwszych oper Mozarta, napisana przez kompozytora w wieku 11 lat – „Apollo et Hyacinthus” oraz jedna z ostatnich – „Łaskawość Tytusa”. Zabrzmią symfonie i koncerty – w tym utwory zaliczające się do wybitnych dzieł muzyki sakralnej – „Msza koronacyjna” i pisane na łożu śmierci  „Requiem”.

Czym skorupka za młodu…
W czasie Festiwalu nie zabraknie również przedstawień dla najmłodszych widzów. Przygotowane z myślą o nich spektakle pt. „Bastienka” (na podstawie opery „Bastien und Bastienne”) odbędą się w oryginalnych wnętrzach Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Każde spotkanie poprowadzi narrator – Pan Libretto, nieodłączny bohater niedzielnych spotkań. Na zakończenie Festiwalu w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej młodzi widzowie zobaczą przedstawienie „W krainie czarodziejskiego fletu” (na podstawie opery „Czarodziejski flet”).
Sukces zeszłorocznego projektu Mozart na Placu Defilad, który zgromadził tysiące ludzi na kameralnych koncertach w przestrzeni miejskiej, zachęcił organizatorów do kontynuacji. Wielbiciele Mozarta, a także przypadkowi przechodnie, ponownie będą mogli posłuchać utworów kompozytora na Placu Defilad. Obok artystów Warszawskiej Opery Kameralnej pojawią się zaproszeni goście, a utwory Mozarta zabrzmią nie tylko w klasycznych aranżacjach.

Wielbiciele doskonałości
Wolfgang Amadeusz Mozart należy do grona najsłynniejszych postaci w historii europejskiej kultury. Genialny kompozytor swój pierwszy utwór muzyczny napisał, mając zaledwie kilka lat. Jego dzieła znane są niemal każdemu – zachwycają zarówno znawców, jak i zwykłych słuchaczy. Na skomponowane przez siebie utwory nie nanosił prawie żadnych poprawek. Jego dorobek jest imponujący. Stworzył ponad 600 dzieł, każdy z gatunków doprowadzając do doskonałości.
Pomysłodawcami Festiwalu Mozartowskiego byli reżyser Ryszard Peryt oraz Stefan Sutkowski, założyciel i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej. Wydarzenia tegorocznej edycji odbędą się w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej oraz w Łazienkach Królewskich, Kościele Seminaryjnym i Zamku Królewskim. Podobnie jak w poprzednich latach wszystkie koncerty i spektakle operowe zrealizowane zostaną przez zespół artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej.

Festiwal pod medialnym patronatem magazynu Presto i portalu prostoomuzyce.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.