Wystartował Festiwal Actus Humanus

Jedno z najważniejszych wydarzeń z muzyką dawną w roli głównej właśnie się rozpoczęło. Wybitny muzyk i kompozytor – Jordi Savall zaprezentował na violi da gamba muzykę, którą niegdyś usłyszeć można było na dworze Króla Słońce – Ludwika XIV-go. Podczas wieczoru wystąpili również Pierre Häntai oraz Xavier Diaz-Latorre.

W ramach tegorocznej odsłony festiwalu publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w siedmiu koncertach.  Na scenie w roli głównej m.in. – Fabio Biondi z formacją Europa Galante, Maria Cristina Kiehr z Concerto Soave, zespół wokalistów Ensemble Organum oraz brytyjska formacja Fretwork. Na finał organizatorzy zaplanowali dla melomanów prawdziwą gratkę – program złożony z arii i duetów Antonio Vivaldiego w interpretacji samych włoskich diw – Sonii Priny oraz Roberty Invernizzi. Obok tych dwóch dam wystąpi (po raz pierwszy w Polsce) formacja Il Complesso Barocco. Muzyków poprowadzi Alan Curtis.

Actus Humanus to festiwal o takiej randze, elegancji i artystycznych emocjach, jakich nigdzie indziej nie znajdziemy – powiedział Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska, podczas konferencji zapowiadającej festiwal w Domu Uphagena w Gdańsku. – Zawsze z utęsknieniem czekam na to muzyczne wydarzenie.  Festiwal szybko zyskuje coraz większy prestiż. W zeszłym roku docenił go tygodnik Polityka, honorując Actus Humanus tytułem „Hity 2012: Wydarzenia muzyczne”.

Organizatorzy dbają o to, by dostęp do koncertów miało jak największe grono odbiorców – muzyki na żywo będzie można w tym roku posłuchać na antenie Programu II Polskiego Radia, stronach internetowych PR II, Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz na stronie: www.actushumanus.com/online. Po raz pierwszy w Polce publiczność ma również okazję śledzić festiwalowe wydarzenia dzięki polsko-angielskiej aplikacji dostępnej na urządzeniach mobilnych środowiska i-OS i Android.

Festiwal Actus Humanus potrwa do 15-go grudnia. Szczegółowy program na www.actushumanus.com

 

Zwiastun tego wydarzenia można obejrzeć na stronie:

http://vimeo.com/80563748

 

MK

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów