XVII Śląska Jesień Gitarowa – światowo, regionalnie, koncertowo i warsztatowo

09.10.2018
XVII Śląska Jesień Gitarowa – światowo, regionalnie, koncertowo i warsztatowo

Światowa czołówka klasycznych gitarzystów i po raz pierwszy aż trzy orkiestry: NOSPR, AUKSO i {oh!} Orkiestra Historyczna, a także prapremierowe wykonania dwóch koncertów gitarowych inspirowane polską muzyką ludową z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez RP oraz inspirujące wydarzenia dodatkowe dla każdego – tak wygląda tegoroczna, siedemnasta już edycja Śląskiej Jesieni Gitarowej. Od 21 października przez okrągły tydzień Tychami zawładnie gitara i wszystko to, co związane z tym klasycznym i – jak się przekonamy – niezwykle uniwersalnym instrumentem.

Wyjątkowy tydzień z gitarą klasyczną w tle rozpocznie koncert w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach z Marcinem Dyllą i Łukaszem Kuropaczewskim, najwybitniejszymi polskimi gitarzystami naszych czasów. Następnie przeniesiemy się do Tychów, gdzie w Mediatece przed siedem kolejnych dni będziemy mieli okazję poznać muzykę z Europy i świata w wykonaniu wirtuozów gitary – usłyszymy Brasil Guitar Duo z Brazylii i European Guitar Quartet (Chorwacja, Czechy, Niemcy), w mistrzowskich koncertach zagra Marko Topchii (Ukraina), Bireli Lagrene i Cyprien N'tsaï (Francja), Francesco Buzzurro (Włochy), Dávid Adorján (Niemcy) oraz Avi Avital i Chen Reiss (Izrael). Wyjątkowości XVII Śląskiej Jesieni Gitarowej nadają prapremierowe wykonania dwóch koncertów gitarowych Clarice Assad i Marka Pasiecznego – kompozycji na światowym poziomie napisanych specjalnie na potrzeby festiwalu, w których z łatwością doszukamy się polskich, podhalańskich etnicznych inspiracji. To swoisty, muzyczny ukłon w stronę obchodzącej 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski.

Pierwszy raz też w historii Festiwalu będziemy mieli przyjemność wysłuchania aż trzech orkiestr – podczas prologu Festiwalu w swojej siedzibie zaprezentuje się Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, w progi Mediateki zaprosi zaś AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, gdzie także zagości {oh!} Orkiestra Historyczna uzupełniając Rolfa Lislevanda, wirtuoza gitary barokowej i lutni.

Jak informuje Miejskie Centrum Kultury w Tychach, organizator Festiwalu, część koncertową Festiwalu uzupełni cały wachlarz wydarzeń towarzyszących – o charakterze otwartym i skierowanych do profesjonalistów. Zaprosimy na sesję naukowo-artystyczną "Gitara w Polsce wczoraj - dziś - jutro". Praktyczną część zapewnią warsztaty wokalne z Clarice Assad oraz lekcje mistrzowskie prowadzone przez jurorów Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego. Zaprezentujemy ofertę strun D’Addario, zachęcamy też do udziału w spotkaniu z włoskim lutnikiem - Gabriele Lodi, fundatorem gitary koncertowej, jednej z nagród w ramach Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego dla adeptów gitary do 30 roku życia, odbywającego się w ramach Śląskiej Jesieni Gitarowej. Nie zabraknie okazji do wspominania minionych edycji Festiwalu dzięki wystawie fotografii Ireneusza Kaźmierczaka, dokumentującego to cykliczne święto gitary na przestrzeni lat.

Karnety i bilety na poszczególne wydarzenia Festiwalu dostępne są za pośrednictwem portalu TicketMaster oraz w salonach Empik i Saturn/Media Markt.

Zaprasza: Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba i Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

***

Program XVII Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego „Śląska Jesień Gitarowa” Tychy 2018

21 X niedziela

12.00 Koncert w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach

soliści: Marcin Dylla (Polska), Łukasz Kuropaczewski (Polska),
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Szymon Bywalec

Uroczysty prolog festiwalu. Repertuarowe spotkanie gitarowej tradycji w dziele Concierto del Sur Manuela M. Ponce i współczesności w postaci Arioso e furioso Mikołaja Góreckiego (koncertu gitarowego napisanego w roku 2014 specjalnie dla Festiwalu). Soliści to bez wątpienia dwaj najwybitniejsi polscy gitarzyści naszych czasów.

18.30 Koncert Inauguracyjny w Mediatece XXI wieku w Tychach/ 50 zł

soliści: Brasil Guitar Duo (Brazylia), Marek Pasieczny (Polska)
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, dyr. Marek Moś

Podczas uroczystej inauguracji Festiwalu będą miały miejsce m.in. prapremierowe wykonania dwóch koncertów gitarowych. Twórcami tych dzieł są artyści o międzynarodowej renomie: Clarice Assad (zamieszkała w Nowym Jorku brazylijska kompozytorka, wokalistka, pianistka, błyskotliwie łącząca muzykę klasyczną, jazzową i etniczną) oraz Marek Pasieczny (zamieszkały w Wielkiej Brytanii, wybitny polski kompozytor i gitarzysta).

22 X poniedziałek

18.30 Koncert wieczorny w Mediatece XXI wieku w Tychach/30 zł

Cyprien N'tsaï (Francja) - solo
Anna Swoboda (Polska), Rolf Lislevand (Norwegia) Orkiestra historyczna, dyr. Martyna Pastuszka

Rolf Lislevand, światowa gwiazda wykonawstwa historycznego, wirtuoz gitary barokowej i lutni, wspólnie z Orkiestrą historyczną {oh!}, zaprezentuje koncerty i sonaty triowe A.Vivaldiego.
Wieczór rozpocznie recital młodego francuskiego wirtuoza, laureata pierwszej nagrody w partnerskim międzynarodowym konkursie w czeskiej Kutnej Horze.

23 X wtorek

18.30 Koncert wieczorny w Mediatece XXI wieku w Tychach/30 zł

European Guitar Quartet (Chorwacja, Czechy, Niemcy)

Projekt łączący czterech wybitnych wirtuozów z ogromnym dorobkiem solistycznym, należących do dwóch na pozór odległych światów: gitary klasycznej (Zoran Dukic, Pavel Steidl) i gitary akustycznej (Thomas Fellow, Reentko).

24 X środa

18.30 Koncert wieczorny w Mediatece XXI wieku w Tychach/30 zł

Wykonawcy: Brasil Guitar Duo & Clarice Assad (Brazylia)

W pierwszej części historyczny i współczesny repertuar na dwie gitary, w drugiej - wokalno-instrumentalna mieszanka klasyki, world music i jazzu. Wykonawcy to brazylijscy artyści mieszkający w Nowym Jorku: Clarice Assad, kompozytorka, wokalistka, pianistka, członkini słynnej Family Assad, oraz rewelacyjne Brasil Guitar Duo - godni miana następców słynnych braci Assad.

25 X czwartek

10.00 - 17.00 Sesja naukowo-artystyczna "Gitara w Polsce wczoraj - dziś - jutro" w Hotelu TYCHY

W stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w ramach wykładów i paneli dyskusyjnych, podjęta zostanie tematyka rozwoju na ziemiach polskich muzyki gitarowej i lutniowej od renesansu po współczesność./wstęp wolny

18.30 Koncert wieczorny w Mediatece XXI wieku w Tychach/30 zł

Marko Topchii (Ukraina)
Wojciech Rysiecki (Polska)
Camerata Quartet (Polska)

W pierwszej części wieczoru program solowy Wojciecha Rysieckiego oraz wykonanie Kintetu "Fandango" Luigi Boccheriniego. Występ na Festiwalu jest dla gitarzysty nagrodą za zwycięstwo w partnerskim Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie.
Po przerwie Marko Topchii, wybitny solista, laureat ogromnej liczby międzynarodowych konkursów gitarowych, w tym zwycięzca poprzedniego konkursu w Tychach oraz partnerskiego konkursu w Budapeszcie - w programie solowym oraz w Kwintecie "Omaggio a Boccherini" Mario Castelnuovo-Tedesco.
Z solistami wystąpi kwartet Camerata należący do europejskiej czołówki kwartetów smyczkowych.

26 X piątek

18.30 Koncert wieczorny w Mediatece XXI wieku w Tychach/30 zł

Bireli Lagrene (Francja), Francesco Buzzurro (Włochy), Adam Palma (Polska) - solo, duo, trio
Supertrio w koncercie stanowiącym twórczą kontynuację słynnego Friday Night in San Francisco. Gitara akustyczna, elektryczna i klasyczna w rękach gwiazd stylów fingerstyle i gipsy jazz, burzących jednak przypisane im konwencje stylistyczne i repertuarowe.

 

27 X sobota

12.00 Finałowy etap międzynarodowego konkursu wykonawczego w Mediatece XXI wieku w Tychach/30 zł

Soliści - finaliści międzynarodowego konkursu wykonawczego
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, dyr. Marek Moś
W programie koncerty na gitarę i orkiestrę J.Rodrigo, M.M.Ponce i M.Castelnuovo-Tedesco

18.30 Koncert finałowy w Mediatece XXI wieku w Tychach/50 zł

Ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów międzynarodowego konkursu wykonawczego
Koncert Ponte Vecchio
Wykonawcy: Avi Avital (Izrael), Chen Reiss (Izrael), Łukasz Kuropaczewski (Polska), Dávid Adorján (Niemcy)
Ponte Vecchio to wspólny projekt międzynarodowego zespołu gwiazd światowego życia muzycznego, m.in. słynnego mandolinisty Avi Avitala i sopranistki Chen Reiss, solistki największych teatrów operowych, jak Opera Wiedeńska czy Teatro alla Scala w Mediolanie. W repertuarze aranżacje utworów najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej inspirowanych muzyką ludową różnych krajów oraz tradycyjna muzyka sefardyjska w języku ladino.

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.