z etno

9 Czerwiec 2018
 
Inspirowany polskimi pieśniami tradycyjnymi, okrzyknięty sensacją sezonu teatralnego spektakl DO DNA w reżyserii Ewy Kaim z udziałem studentów AST w Krakowie, warsztaty i noce tańców: hiszpańskich, brazylijskich, polskich, w energii balfolk i etnoelectro, warsztaty pieśni tradycyjnych: polskich, ukraińskich, romskich i wschodniego pogranicza, spotkanie z prof. Andrzejem Bieńkowskim dedykowane tradycjom muzyki żydowskiej – to niektóre tylko z atrakcji zapowiadających i towarzyszących tegorocznej XX edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.
7 Czerwiec 2018
6 czerwca 2018 roku o godz. 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Piotr Gliński wręczył wyróżnienia wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.
29 Maj 2018
Wszystko zaczęło się w październiku 2017, kiedy Depeche Mode opublikowali na swoim oficjalnym fanpage’u zaskakującą folkową wersję jednego ze swoich największych przebojów, „Enjoy the Silence”. Cover wykonały cztery niezwykle uzdolnione dziewczyny ze Szczecina. Wielu fanów przecierało oczy ze zdumienia, a komentujący nalegali, by grupa nagrała kolejne utwory w unikatowej stylistyce. I tak narodziła się TULIA. Ich muzyka to połączenie klasycznych głosów charakterystycznych dla muzyki ludowej oraz najnowocześniejszej produkcji muzycznej.
Grupę Tulia tworzą młode, ale doświadczone artystki z gruntownym muzycznym wykształceniem: Joanna Sinkiewicz, Dominika Siepka, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak.
21 Maj 2018
 
Adam Strug, Władysław Kłosiewicz, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, Marcel Pérès, Ania Broda, Bornus Consort, Kapela Brodów, Schola Węgajty, Petr Wagner i Justyna Rekść-Raubo, Bractwo Różanego Wianka i Orkiestra Czasów Zarazy: razem wyśpiewywali Maciejowi zdrowia, którego tak bardzo teraz potrzebuje. Wyśpiewali też wdzięczność, jaką przyniosła poszczególnym artystom relacja z nim. 12 marca bieżącego roku solidarnie za potrzebującym Maciejem stanęło Polskie Radio. W Studiu im. W. Lutosławskiego odbył się koncert, z którego dochód przeznaczono na leczenie Macieja Kazińskiego.
16 Maj 2018
Znamy laureatów 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja 2018. Przez dwa dni – w piątek 11 maja i sobotę 12 maja – publiczność zgromadzona w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego mogła podziwiać wykonawców zakwalifikowanych do Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”. Zwycięzcą został zespół Vocal Varshe feat. Jacaszek.
26 Kwiecień 2018
Ponad 100 artystów z 10 krajów i 4 kontynentów pojawi się w Krakowie na początku lipca, podczas jubileuszowej 20. edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Festiwal zainaugurują: Alim Qasimov i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz Teofilovic Brothers (Serbia), którzy 4 lipca wystąpią w przestrzeniach Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Festiwal potrwa do 7 lipca 2018.
16 Kwiecień 2018
Największy w kraju festiwal prezentujący polską muzykę ludową i muzykę historyczną mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę oraz muzykę folkową w światowym wydaniu zbliża się wielkimi krokami. Właśnie poznaliśmy zagraniczne gwiazdy, finalistów konkursu oraz szczegółowy program imprezy, która odbędzie się w dniach 10-13 maja w Warszawie.
13 Marzec 2018
Już niebawem, bo od 19 do 22 kwietnia w Gdańsku ósma już edycja festiwalu muzyki world, jazz, kultury luzofońskiej, boler, moir, samb i innych hipnotycznych rytmów.
Festiwal już w czwartek rozpocznie koncert Sary Tavares, posiadaczki jednej z najbardziej charakterystycznych barw głosu w całej muzyce luzofońskiej.
Artystka wystąpiła po raz pierwszy w Polsce przy okazji pierwszej edycji Siesta Festival, miała wystąpić ponownie w zeszłym roku, lecz kłopoty zdrowotne zmusiły ją do odwołania działalności estradowej. Tym razem otworzy festiwal koncertem w klubie Stary Maneż i przedstawi nam prócz swych przebojów najnowsze utwory pochodzące z ostatniej płyty, których nie miała jeszcze okazji zaprezentować polskiej publiczności.
11 luty 2018
Syryjski artysta Omar Souleyman wydał właśnie swój trzeci studyjny album – "To Syria, With Love". 14 kwietnia przyjedzie do Polski i zagra w warszawskim klubie Smolna.
1 luty 2018
JOANNA SARNECKA: Orkiestra Jednej Góry Matragona, to wyjątkowy muzyczny projekt, niemożliwe spotkanie dźwięków z różnych stron świata i różnych czasów. Już od ponad dwudziestu lat stanowi ważny punkt na muzycznej mapie Polski.
Początki
Zaczęło się w 1992 roku od naboru do nowego zespołu, powstającego jako oferta Sanockiego Domu Kultury. Maciej Harna, muzyk i instruktor przyjął kilku młodych, poszukujących, wrażliwych ludzi, dla których oferta kulturalna w Sanoku była za ciasna,

Strony