z filmem

20 Kwiecień 2019
FINA zaprasza na cykl Kino lalek. Przed nami projekcje filmów dla dzieci i dorosłych, zarówno współczesnych, jak i tych z lat 50. i 60., spotkania z twórcami lalek i animatorami, warsztaty animacji lalkowej oraz projekcje z muzyką na żywo.

Na ekranie zagoszczą opowieści o urzędnikach i księżniczkach, walce ze smokami i bólem egzystencji, marzeniach o lataniu i spełnionej miłości.
12 Kwiecień 2019
Oto 10 powodów, dla których filmową majówkę warto spędzić na granicy. Na Kinie na Granicy.
1. W rolach głównych, czyli bohaterowie retrospektyw
Podczas festiwalu będzie można zobaczyć najważniejsze filmy Jaromíra Hanzlíka, aktora urodzonego w Czeskim Cieszynie. Ma on na swoim koncie ponad sto ról, wystąpił m.in. w „Postrzyżynach” Jiřígo Menzla, „Wozie do Wiednia” Karela Kachyňy. Kolejnymi bohaterami retrospektyw będą aktor Milan Kňažko, który ma w swojej karierze także dość znaczny epizod polityczny, pracował m.in. jako słowacki minister kultury, i reżyser Jan Švankmajer, wybitny surrealista. Oprócz tego przypomnimy najlepsze filmy Marka Koterskiego oraz Marcina Dorocińskiego.
11 Kwiecień 2019
Wydawnictwo Widnokrąg oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zapraszają dzieci i rodziców na spotkanie z jedną z największych gwiazd polskiego i światowego kina – Polą Negri. Przeniesiemy się w czasy, w których po ulicach jeździły dorożki, na parkietach królował szalony taniec apasz, a w kinie do filmu przygrywał pianista. Czeka nas spotkanie z autorką książki, pokaz filmu „Bestia” z udziałem Poli Negri, wystawa archiwalnych zdjęć, warsztaty plastyczne i filmowe inspirowane niemym kinem, gry i zabawy.
Dziś filmy z udziałem Poli Negri można znaleźć raczej w archiwach, niż na wielkim ekranie, a serca młodych kradną blogerzy i youtuberzy… Czasy się zmieniły, ale niektóre biografie wciąż są dla nas fascynujące.
9 Kwiecień 2019
10 kwietnia w Mazowieckim Instytucie Kultury przy Elektoralnej 12 w Warszawie odbędzie się 2. edycja Film the Book. Na początek czeka nas panel dyskusyjny pt. Wydawcy vs. producenci – trudna sztuka adaptacji. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.
26 Marzec 2019
Przegląd Filmów o Sztuce był jedną z najwartościowszych imprez filmowych lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Narodził się przed półwieczem z inicjatywy znakomitego artysty Władysława Hasiora oraz Grzegorza Dubowskiego, jednego z najciekawszych reżyserów preferujących w swym dorobku filmy poświęcone sztuce.
Ostatnią oficjalną edycję Przeglądu przeprowadzono w 1988 roku, nieoficjalną – trzy lata później, kiedy Dubowski przy współpracy Andrzeja Dziuka, dyrektora Teatru Witkacego, i Jerzego Armaty, szefa programowego PFoS, zorganizował okazałą „stypę” tej, już wtedy legendarnej, imprezy.
23 Marzec 2019
Każdego roku filmy prezentowane w ramach konkursu DocFilmMusic zaskakują różnorodnością dźwięków i gatunków muzycznych. Historie gwiazd światowego formatu, takich jak Miles Davis czy Steven Tyler spotykają się z opowieściami o anonimowymi bohaterach. Największe sceny świata konfrontowane są z domowymi studiami nagrań i salkami prób w podrzędnych domach kultury. Tak też będzie podczas 59. Krakowskiego Festiwalu FIlmowego.
19 Marzec 2019
Od samego początku filmom niemym towarzyszyła muzyka. Nie inaczej będzie podczas Święta Niemego Kina, które odbędzie się w dniach 4 – 7 kwietnia w kinie Iluzjon. Wszystkim seansom towarzyszyć będzie muzyka wykonana i skomponowana przez czołowych polskich artystów.
Skomponowane utwory będą funkcjonować w bezpośredniej relacji z filmami, dlatego konkretne tytuły stanowiły punkt wyjścia do muzycznych zaproszeń. W dużym uproszczeniu można wśród nich wydzielić dwa trendy, ścieżki: durową i molową.
15 Marzec 2019
Święto Niemego Kina, flagowe wydarzenie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego odbędzie się w dniach 4 – 7 kwietnia w kinie Iluzjon przy ulicy Narbutta 50A. Głównym bohaterem tegorocznej edycji będzie Sherlock Holmes.
9 Marzec 2019
W dniach 26-31 marca w kinie Elektronik i salach Warszawskiej Szkoły Filmowej odbędzie się 8. edycja Script Fiesty – wyjątkowego wydarzenia dla scenarzystów i pasjonatów kina.
22 luty 2019
To już tradycja, że Zakopane za sprawą Przegląd Filmów o Sztuce, wiosną staje się centrum artystycznym i kulturalnym dla kinomanów i pasjonatów sztuki. W tym roku filmy zgłoszone do konkursu festiwalowego oceni jury pod wodzą Kingi Dębskiej. Poza tym czeka nas wiele atrakcyjnych prezentacji - nie tylko filmowych - oraz spotkań, wystaw i koncertów.
Przegląd Filmów o Sztuce, powracając ze sprawdzoną formułą konkursową to

Strony