z teatrem

1 Listopad 2019
Spróbujmy mówić o wojnie jako o rodzaju utopii, momencie w którym, kategorie zła i dobra w końcu określone są wyraźnie. Wspólny wróg natomiast daje nam możliwość solidaryzacji. Buduje siłę i więzi, o które byśmy siebie wcześniej nie posądzali.  Jesteśmy, razem, blisko, niezależnie od wszystkiego, co dzieliło nas do tej pory.
W spektaklu poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak wyglądało codzienne życie podczas powstania. Czy jest wówczas przestrzeń na rzeczy zwykłe, codzienne konflikty, ekscytacje, zwątpienia i nadzieje. Czy w czasie wojny ktoś się bawi? W co się bawi? I czym mogą stać się wojenne gry?
11 Październik 2019
ALE KINO to familijny spektakl muzyczny. Akcja sceniczna rozgrywa się na planie filmowym.
Ramę dla spektaklu stanowi opowieść o Panu Soczewce, operatorze filmowym z wiersza Jana Brzechwy, który przymierza się do nakręcenia filmu. Bohaterami są postaci z wierszy popularnych polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Krasickiego.
12 Czerwiec 2019
Nasz świat zmierza w stronę ciągłego zwiększania produkcji masowej, co prowadzi do podświadomej uniformizacji społeczeństwa. Wielkie korporacje wypierają swoimi produktami lokalne, często oparte na tradycji, przedsiębiorstwa, a pragnienie podążania za najnowszymi trendami intensyfikuje wszechobecny konformizm, okradając ludzi z ich indywidualnych upodobań.
Media społecznościowe wręcz eksplodują szczęściem i zdjęciami ludzi, którzy zamienili swoje życie w nieustające pasmo sukcesów. Wszyscy są uśmiechnięci, bogaci, zainspirowani. Na ekranie. Wszyscy wyglądają dokładnie tak samo. „Bez twarzy”.
29 Marzec 2019
Już za niecały miesiąc rozpoczną się 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne, czyli przegląd najciekawszych teatralnych realizacji klasycznych tekstów, które zostały zaprezentowane w minionym sezonie. Festiwal, będący jednocześnie finałem IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, to najważniejsze i największe wydarzenie, podczas którego jurorskiej ocenie poddawane są teatralne realizacje klasycznych tekstów.
5 Październik 2018
Najważniejsze wydarzenie teatru lalkowego dla dorosłych w Polsce i jedno z najistotniejszych w Europie już po raz trzynasty zaprosi na przegląd najciekawszych przedstawień z całego świata. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” rozpocznie się 7 października.
21 Lipiec 2018
DR JACEK KORNAK: National Theatre to czołowy brytyjski teatr, który czasem przedstawia klasykę, a często wytycza nowe trendy. W tym roku na lato National Theatre przygotował bardzo interesujący i ambitny program.
4 Lipiec 2018
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Opera Śląska oraz Polskie Radio Katowice zapraszają na spektakl Teatru Nie Teraz: „Ballada o Wołyniu” - 5 lipca 2018 r., o godz. 18.00, w  Sali Koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej w Bytomiu.
27 Kwiecień 2018
Gdyby miasto nie było wielką, „stechnologizowaną” maszyną, a gęstą puszczą lub lasem, może łatwiej byłoby nam dojrzeć w przestrzeni piękne motyle, których lotu nie sposób powstrzymać, czy też dzikie wilki, które choć od czasu do czasu szczerzą zęby, to pozostają lojalne wobec tych, którzy należą do ich watahy lub przynajmniej pozwolą się oswoić.
18 Kwiecień 2018
„Wichrowe wzgórza” to spektakl, który ma w sobie niezwykły, hipnotyczny wręcz magnetyzm. Mimo że na scenie nie widzimy malowniczych pejzaży Yorkshire – wrzosowisk, lasów, tytułowych wzgórz, a jedynie lewą połowę sceny w białych kafelkach przechodzących w prawą połowę sceny zasłaną ziemią, to przez blisko trzy godziny wierzymy, że w takim właśnie miejscu się znajdujemy.
4 Kwiecień 2018
JACEK KORNAK: Rufus Norris to jedna z najciekawszych postaci brytyjskiego teatru. Ma on opinie odważnego i bezkompromisowego artysty. Jego najnowsza produkcja “Macbeth” niedawno miała swoją premierę na deskach National Theatre. Z pewnością dla wszystkich zainteresowanych teatrem jest to przedstawienie, którego nie można przegapić.

Strony