Zaginiony mazurek Chopina w rękach dzieci!

10.09.2013

Zaginiony mazurek Fryderyka Chopina! Ekipy znanych stacji telewizyjnych na tropie! Kto pierwszy odnajdzie nuty nieznanego utworu Chopina? Kto pierwszy nakręci najbardziej fascynujący dokument  o muzyce Fryderyka?

Kto pokroił mazurka? Śledztwo dziennikarskie to – mimo wszelkich pozorów - nie film sensacyjny z historycznym tłem, ale edukacyjna gra terenowa dla grup młodzieży z gimnazjów i liceów z Mazowsza. Gra odbędzie się 14 września w Żelazowej Woli na terenie parku Muzeum Fryderyka Chopina.

W jej trakcie gracze w 5-6-osobowych grupach wcielą się w ekipy znanych stacji telewizyjnych, które nakręcą dokument o nieznanym mazurku: zaginionym zapisie nutowym jednego z mazurków Fryderyka Chopina. Ich zadaniem będzie odnalezienie wszystkich fragmentów nut mazurka oraz nakręcenie krótkiego, fabularyzowanego dokumentu na jego temat. Gracze najpierw odnajdą wszystkie osoby, które weszły w posiadanie kolejnych fragmentów i ostatecznie skompletują cały zapis nutowy. W trakcie gry uczestnicy poznają historię mazurka, różne jego formy oraz nawiązania w kulturze i sztuce, a także poznają zasady rządzące sztuką kręcenia dokumentów.

Wszyscy gracze spotkają się /w kolejnych, wyznaczonych odstępach czasowych – co godzinę/ w wybranym miejscu na terenie parku (przy bramie wjazdowej). Zostają wprowadzeni w fabułę i zasady gry. Otrzymają materiały: satelitarną mapę obszaru gry, identyfikatory z logo stacji telewizyjnej, kartę z zasadami gry, kartę do naklejania zdobytych części mazurka, krótką historię mazurków, opisy ról w jakie wcielą się gracze w każdym zespole. Po otrzymaniu materiałów mogą przystąpić do gry. Kolejne grupy rozpoczynają grę w odstępach godzinowych, począwszy od godziny 10.00 co godzinę aż do godziny 15.00 – o której grę rozpoczną ostatnie grupy. Łącznie cała gra dla każdej z grup potrwa około 2 godzin.

Efektem gry będzie realizacja przez każdy zespół krótkiego fabularyzowanego dokumentu nakręcenie, dotyczącego wybranego faktu związanego z mazurkami. Dokument nie będzie mógł trwać, dłużej niż 5 minut. Nagrania z gry zostaną zapisane na płytach i udostępnione w serwisach internetowych oraz jako obrazy do pobrania i nagrania.

Organizatorzy (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Citygames) zapraszają grupy młodzieży z nauczycielami ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na zwycięskie zespoły czekają atrakcyjne nagrody.

 

Projekt finansowany ze środków Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(mat. prasowe MCKiS)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.