Zainspirowani Wajdą

25.03.2020
źródło: manggha.pl

Marzec to miesiąc 94. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy. To okazja do spojrzenia raz jeszcze na filmową twórczość artysty, także przez pryzmat jego drugiej wielkiej pasji – malarstwa.

Kilka dni przed ogłoszeniem społecznej kwarantanny w kinie Atlantic odbyło się wyjątkowe wydarzenie: „Andrzej Wajda inspiracje – zainspirowani Wajdą...” z udziałem Olgierda Łukaszewicza, Wojciecha Pszoniaka i Marka Brodzkiego. Rozmowę z dawnymi współpracownikami Andrzeja Wajdy poprowadzili: Artur Wolski i Antoni Rodowicz, odbyła się ona po projekcji filmu dokumentalnego „Moje inspiracje” w reżyserii Wajdy. Film powstał we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, gdyż reżyser za życia silnie się inspirował malarstwem polskim. Wiele osób z pewnością zainteresuje informacja, że dokument zawiera wstęp Martina Scorsese.

Podczas poprojekcyjnej dyskusji rozmówcy wspominali, że prawdziwe wyzwanie w pracy z Wajdą stanowiło dla nich spojrzenie na swoją pracę oczami mistrza. Niekiedy enigmatyczne wskazówki dotyczące koloru musiały wystarczyć do odegrania sceny aktorskiej lub jej sfilmowania. Wajda był pasjonatem rysunku, który stanowił dla niego inny, równie ważny środek wyrazu. Rysował przez całe życie i pozostawił setki szkicowników, rysunków i opracowań (niejednokrotnie prezentowanych później m.in. przez założone przez niego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie). Wajda, zachęcony przez Antoniego Rodowicza, zgodził się w końcu na opublikowanie swoich wspomnień graficznych w postaci albumu. Dlatego w ramach wydarzenia dodatkowo zaprezentowano projekt „Wajda Art”, w tym albumy mistrza („Andrzej Wajda – rysunki”, „Andrzej Wajda – inspiracje”) oraz filmy dokumentalne: wspomniane wcześniej „Moje inspiracje” i „Biesy po latach” o historii legendarnego, zrealizowanego w latach 70. w krakowskim Starym Teatrze, spektaklu teatralnego „Biesy” według Dostojewskiego. Ideą „Wajda Art” jest ukazanie dorobku artystycznego reżysera powstałego poza jego nagrodzoną w 2000 r. Oscarem za całokształt twórczości działalnością filmową.

(MB, AS)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.