Zakończenie 74. sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej

fot. K. Kalinowski

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zamyka 74. sezon artystyczny swojej działalności. W najbliższy piątek oraz sobotę, 14 i 15 czerwca 2019 roku o godz. 19.30, zabrzmi III Symfonia d-moll Gustava Mahlera w wykonaniu Orkiestry, Chóru Żeńskiego oraz Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej pod batutą szefa artystycznego instytucji – Charlesa Olivieri-Munroe’a, z Agnieszką Rehlis w partii solowej. Ze względu na zaawansowane prace remontowe w gmachu przy ulicy Zwierzynieckiej, ostatnie koncerty abonamentowe tego sezonu odbędą się w kościele pod wezwaniem świętej Katarzyny przy ulicy Augustiańskiej 7.

„Moja symfonia będzie czymś, czego dotąd świat jeszcze nie słyszał! Przemawia w niej natura, opowiadając najgłębsze tajemnice, które daje się odgadywać jedynie we śnie (...) to świat, natura w całym swym jestestwie, która budzi się z niezgłębionej ciszy by się rozdzwonić i rozbrzmiewać.” – pisał kompozytor o swej III Symfonii. Po spektakularnym sukcesie, jaki odniosła II Symfonia, Trzecia została jednak przyjęta bez entuzjazmu, jako utwór niespójny i stylistycznie niejednorodny. Dzieło, w którym niekonwencjonalna orkiestracja skupia się na wydobywaniu kontrastów barwowych  poprzez sięganie po niewykorzystane dotąd rejestry tradycyjnego instrumentarium, uznane zostało za eksperymentalne, zaś wprowadzenie głosu altowego w części czwartej (z tekstem Nietzschego) i chórów – żeńskiego i chłopięcego w części piątej (z tekstem z Des Knaben Wunderhorn) potwierdziło skłonność kompozytora do syntetyzowania tradycyjnych form. Dość jednak powiedzieć, że III Symfonia Mahlera to kompozycja na tyle nieprzeciętna i ponadczasowa, że jej wykonanie niejednokrotnie podnosi rangę ważnego muzycznie wydarzenia. Tak jest i tym razem – 74. sezon, w dużej mierze obarczony trudem remontu przeprowadzanego w budynku Filharmonii Krakowskiej, jest też ostatnim przed nową odsłoną miejsca działalności instytucji, jak i poprzedzającym wielki jubileusz, jaki zbliża się wielkimi krokami. W lutym 2020 roku Filharmonia w Krakowie, jako najstarsza polska filharmonia obchodzi 75-lecie swojego istnienia.

{info. pras}

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów