Zamiast Kevina, który sam w domu - obejrzyj w święta same dobre filmy

20.12.2019
kadr z filmu "ABC miłość" reż. Michał Waszyński | zasoby FINA

Razem z FINA, naszym partnerem merytorycznym, mamy dla Was kilka filmowych propozycji na czas świąteczne przerwy.

Zacznijmy od…
Najstarszy film z Polą Negri na blu-ray oraz ulubione tytuły w kinie i online:

Najstarszy i jedyny zachowany film z Polą Negri z polskiego okresu jej kariery, czyli „Bestia” – kolekcjonerskie wydawnictwo do kupienia na Blu-ray, arcydzieła światowej kinematografii i „Święta polskie” do obejrzenia w kinie Iluzjon oraz przedwojenne kino familijne dostępne online na ninateka.pl. Grudzień z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym będzie pełen filmowych wrażeń! Do tego – kolekcjonerskie wydawnictwo z muzyką Włodka Pawlika (kompozytor i pianista, jedna z najważniejszych postaci polskiego jazzu, autor ścieżek dźwiękowych m.in. „Pora umierać” (reż. Dorota Kędzierzawska) i „Nightwatching” (reż. Peter Greenaway), zdobywca nagrody Grammy), po ponad 100 latach od premiery filmu, wydała właśnie Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. To wyjątkowy świąteczny prezent dla miłośników kina niemego.   

„Bestia” to tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa. Niebawem do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri.

Dzięki roli w „Bestii” aktorka została dostrzeżona za granicą i po zerwaniu kontraktu ze Sfinksem kontynuowała karierę w Niemczech. Tam nawiązała współpracę z cenionym reżyserem Ernstem Lubitschem, która otworzyła jej drzwi do Hollywood. Film przetrwał dzięki dystrybucji w USA i marketingowemu fortelowi nowojorskiego prawnika, który z polskiej „Bestii” zrobił amerykańską „The Polish Dancer”. Wszystkie polskie kopie filmu zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny. Kopia nitro filmu zachowała się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, aż w latach 60. trafiła do Polski i została przekazana Centralnemu Archiwum Filmowemu w Warszawie (obecnie FINA).

W 2017 roku, w stulecie premiery, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny odrestaurowała cyfrowo film w rozdzielczości 4K. Wydawnictwo zawiera polsko-angielską książkę z nowymi opracowaniami historii filmu m.in. z nieznanymi faktami dotyczącymi produkcji. Filmoznawca dr Łukasz Biskupski przybliża historię wytwórni Sfinks i współpracy Aleksandra Hertza z Polą Negri, kuratorka sekcji kina niemego w holenderskim EYE Filmmuseum Elif Rongen-Kaynakçi odkrywa tajniki sukcesu filmu, a filmograf FINA Grzegorz Rogowski odpowiada na pytanie, jak „Bestia” stała się „The Polish Dancer”.  

Oczywiście nie zachęcamy wyłącznie do siedzenia pod kołdrą. Można wpaść też do kina – w Warszawie.
W grudniu warszawskie kino Iluzjon zaprasza na świąteczną ucztę kinomana! Będzie można zobaczyć filmy, o które najczęściej pytają bywalcy kina. Ci, którzy nie znaleźli czasu na obejrzenie ulubionego tytułu w ciągu minionych miesięcy, będą mogli wziąć udział w projekcji wybranych arcydzieł światowej kinematografii. W programie m.in.prywatny detektyw, młoda kobieta i afera korupcyjna w sensacyjnych latach 30. w ponadczasowym „Chinatown” Romana Polańskiego; „Kobieta z wydm” (reż. Hiroshi Teshigahara) i „Stworzenia” z Catherine Deneuve (reż. Agnès Varda). 
Więcej: http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1126/filmy-pod-choinke.html

W Iluzjonie nie zabraknie także polskich produkcji – filmów o świętach, które tak rzadko można dziś obejrzeć… w święta. Jakkolwiek są dalekie od cukierkowych produkcji zza oceanu, to z różnych stron zajmują się podobnym tematem: potrzebą bliskości w wyjątkowym, świątecznym momencie. Wiele z nich zostało naznaczonych czasem powstania - drugą wojną światową (Wieczór wigilijny), stanem wojennym (Wigilia ’81) czy zarobkową migracją XXI wieku (Cicha noc). Wspólną scenerią większości z nich jest mieszkanie lub dom, choć w niektórych okazuje się on niedostępny (Cicha noc, święta noc) albo utracony (Żółty szalik). Choć uznani reżyserzy tego okołoświątecznego cyklu – Buczkowski, Wosiewicz, Morgenstern – wybrali tak szczególną ramę czasową akcji, to uniknęli banału i konwencji, często eksperymentując z gatunkami jak kino familijne (Domalewski) czy sensacyjne (Piestrak).
Więcej: http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1116/swieta-polskie.html

Jeśli jednak wolicie zostać w domu (choć pogoda zachęca póki co do wyjść, przyznajcie sami), to ninateka.pl ma dla Was świąteczną paczkę pełną filmowych perełek przedwojennego polskiego kina przygotowała ninateka.pl. Od 20 grudnia, zupełnie za darmo i bez reklam, będzie można obejrzeć online takie filmowe hity międzywojnia jak: „ABC miłości” (1935), niezapomnianą komedię w reż. Michała Waszyńskiego z udziałem znakomitego Adolfa Dymszy i utalentowanej Marii Bogdy, która w 1929 roku została uznana najpiękniejszą Polką. W Ninatece pojawią się także m.in. „Jadzia”, „Robert i Bertrand” i „Dwie Joasie” (1935) Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych reżyserów okresu międzywojennego w Polsce. Ostatni z wymienionych filmów reżysera to film z udziałem Franciszka Brodniewicza, Iny Benity i „królowej polskiego ekranu” - Jadwigi Smosarskiej. Nie zabraknie też pełnego szlagierów filmu Konrada Toma (1936) „Ada to nie wypada”.

Więcej ciekawostek o filmach na www.nitrofilm.pl
Filmy do obejrzenia od 20 grudnia na:  www.ninateka.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.