Zapowiedzi

13 Listopad 2019
fot. duet Ośko / Bogunia
13 grudnia jedyny raz w Warszawie prezentowany będzie spektakl „h.”. Jest to eksperymentalny projekt teatralny łączący w sobie elementy teatru dramatycznego, baletu, muzyki klasycznej i internetowego soundscape’u oraz video.
Spektakl rozgrywa się w kameralnej przestrzeni szkolnej klasy, w której opowiadana jest historia dwojga młodych ludzi dotkniętych cyberbullyingiem i hejtem w internecie. Mowa nienawiści rozpowszechniona w sieci, nieustanne ocenianie siebie nawzajem, walka o kolejne lajki i wzrastającą popularność mają bezpośredni, często destrukcyjny wpływ na życie młodych ludzi.
25 Październik 2019
3 listopada w Operze na Zamku w Szczecinie rozpocznie się Festiwal Moniuszko Inspiration! Wystąpią między innymi Aleksandra Kurzak, odbędzie się też Międzynarodowa Gala Wokalna. Festiwal potrwa do 10 listopada.
PROGRAM
3.11.2019 Moniuszko Inspiration! – balet
„Wieczór baletów polskich”
Opera na Zamku, g. 18.00, bilety: 30-70 zł
5.11.2019 Moniuszko Inspiration! – romantyzm
Kantata „Widma” S. Moniuszki na podstawie „Dziadów” A. Mickiewicza,
Opera na Zamku, g. 11.00, bilety: 20 zł
6.11.2019, Moniuszko Inspiration! –  jazz
„The Jazz Brigade meet Moniuszko”
Opery na Zamku,  g. 19.00, bilety: 25-45 zł
17 Październik 2019
Już w listopadzie rozpocznie się XXI Gliwicki Festiwal Gitarowy. Będziemy mogli usłyszeć następujące zespoły:
TOGETHER – jest projektem dwóch czołowych włoskich wirtuozów gitary klasycznej. Giulio Tampalini i Christian Saggese, obaj wielokrotnie nagradzani na konkursach międzynarodowych, a wyróżniający się silną osobowością artystyczną. Debiut duetu miał miejsce tego roku na Festiwalu Muzycznym w Pordenone, gdzie zagrali w duecie oraz jako soliści. Ta propozycja programowa, zawierała światowe prawykonanie transkrypcji na dwie gitary, dokonanej przez Daniele Fabio, słynnego Concerto in Re op. 99 na gitarę i orkiestrę Mario Castelnuovo-Tedsco, skomponowanego w 1939 roku.
3 Październik 2019
06, 08, 09, 10 października 2019, 19:00
OPERA | Teatr WOK, al. Solidarności 76b w Warszawie.
Reżyseria: Magdalena Piekorz, Laureatka Złotego Lwa na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2004, za film „Pręgi”, polski kandydat do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny).
Kompozytor: Christoph Willibald Gluck, Libretto: Ranieri de’ Calzabigi, Kierownictwo muzyczne: Stefan Plewniak, Choreografia: Jakub Lewandowski, Reżyseria świateł: Paweł Murlik, Multimedia: Hektor Werios, Asystent reżysera: Bartosz Buława.
2 Październik 2019
4 października 2019 r. o godz. 19:00 w Sali Głównej rozpocznie się sezon symfoniczny Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
Tego wieczoru w wykonaniu NFM Filharmonii Wrocławskiej usłyszymy Uwerturę koncertową E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego, Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna i Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Orkiestrę poprowadzi jej dyrektor artystyczny – maestro Giancarlo Guerrero.
PROGRAM NFM na październik i listopad 2019

4.10.2019, piątek, godz. 19:00
Wrocław, NFM, Sala Główna
Inauguracja sezonu symfonicznego
11 Czerwiec 2019
Nam się wydaje, że Mozart miał wieki, żeby komponować te swoje genialne dzieła. A on to robił w biegu, uwikłany w różne życiowe sprawy, w chorobie, człowiek z krwi i kości – zauważa dyrygent Stefan Plewniak. Od 9 czerwca do 6 lipca 2019 r. w Warszawie trwa festiwal muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta od 29 lat organizowany przez Warszawską Operę Kameralną.
5 Czerwiec 2019
Kandyd | plakat wydarzenia
Już 7 czerwca "Kandyd" Woltera z muzyką Leonarda Bernsteina w Operze Krakowskiej. Postanowiliśmy Was nie zachęcać. Niech to zrobią sami twórcy spektaklu.
Michał Znaniecki
(reżyseria, kostiumy, reżyseria światła)
31 Maj 2019
fot. www.lazienki-krolewskie.pl
Tak się składa, że 1 czerwca przypada 250. rocznica urodzin najważniejszego chyba nauczyciela Fryderyka Chopina, pochodzącego z Grodkowa na opolszczyźnie, kompozytora Józefa Elsnera.  Z tej okazji 3 czerwca, o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich odbędzie się nadzwyczajny koncert kameralny. Wystąpią: skrzypek Sławomir Tomasik i pianista Robert Morawski.
W ich interpretacjach zabrzmią dzieła muzyki polskiej, m.in.: Józefa Elsnera, Ignacego Jana Paderewskiego, Grażyny Bacewicz i Karola Szymanowskiego.
26 Maj 2019
Międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Tym razem o ludziach i zwierzętach.
Izraelska adwokatka broniąca palestyńskich terrorystów, serbski pisarz jako rzecznik Aborygenów, polscy uchodźcy znajdujący schronienie w Afryce, a do tego ludzie i zwierzęta we wspólnym losie. Każdego roku międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych Krakowskiego Festiwalu Filmowego ukazuje najbardziej elektryzujące historie i fascynujących bohaterów ze wszystkich stron świata.

Strony