Zmiana warty w NOSPR. Kobiety ciągle rządzą

13.07.2018
fot. mat. pras

Ewa Bogusz-Moore została nową dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. 12 lipca o godz. 13.00, w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wiceprezes Rady Ministrów prof. dr hab. Piotr Gliński podpisał z nią umowę.

Swoją funkcję Ewa Bogusz-Moore obejmie 1 września 2018 r. i tym samym zastąpi Joannę Wnuk-Nazarową, która kierowała NOSPR-em przez ostatnie 18 lat. Dotychczasowa dyrektor uda się na zasłużoną emeryturę. Zasłużoną, bo to właśnie ona doprowadziła do wybudowania siedziby NOSPR przy Pl. W. Kilara 1. Prawie codziennie była wtedy na placu budowy i pilnowała postępu prac. Do końca absolutnie oddana orkiestrze. W przeszłości była też m.in. dyrygentką, kompozytorką (dyplom w 1974 r. u prof. K. Pendereckiego) wykładowczynią na Akademii Muzycznej w Krakowie, dyrektorem naczelnym Filharmonii Krakowskiej, a także ministrem kultury i sztuki w rządzie Jerzego Buzka, od 31 października 1997 r. do 26 marca 1999 r. Następstwo w NOSPR będzie miała godne.

Ewa Bogusz-Moore jest z wykształcenia wiolonczelistką, menadżerem kultury a obecnie także wicedyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza. Do zespołu IAM dołączyła w październiku 2010 r., gdzie jej pierwszym zadaniem było stworzenie strategii popularyzacji polskiej muzyki klasycznej na świecie. Opracowany przez nią model działania programu Polska Music doprowadził do współpracy z wieloma międzynarodowymi instytucjami, m.in.: London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, London Symphony Orchestra, English National Opera, Berliner Philharmoniker, Los Angeles Philharmonic, Chicago Symphony Orchestra, Royal Opera House czy Cite de la Musique. W latach 2012-2013 koordynowała międzynarodowe obchody Roku Witolda Lutosławskiego. Równolegle, w 2012 roku objęła stanowisko menadżera I, CULTURE Orchestra – projektu edukacyjnego wspierającego zmiany w rozwoju kulturalnym i społecznym krajów Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu, z sukcesem budując wizerunek orkiestry na arenie międzynarodowej. W latach 2014-2017 zarządzała projektem Kampusy, gdzie współpracując z wybranymi prestiżowymi uczelniami w Stanach Zjednoczonych odpowiedzialna była za budowanie relacji USA i Polski na pograniczu kultury, idei i nauki. W 2017 r. była stypendystką Leadership Academy for Poland.

W latach 2009-2010 pracowała w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie jako specjalista ds. muzyki i teatru, odpowiadając za kwestie repertuarowe oraz promocji polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. W tym samym roku (2009) została stypendystką Clore Leadership Programme.

Bezpośrednio po ukończeniu studiów w City University London z zakresu zarządzania kulturą w 2005 r. (MA in Arts Management) objęła stanowisko koordynatora międzynarodowego projektu kompozytorskiego realizowanego w ramach Sounds New Contemporary Music Festival. W trakcie trzyletniej współpracy z SNCMF w latach 2005-2008 odpowiadała za program, strategię marketingową i rozwój festiwalu, a także pozyskiwanie funduszy – uzyskując w 2007 r. nominację na stanowisko menedżera generalnego festiwalu. Równolegle pełniła funkcje konsultanta projektów realizowanych przez Kent Music.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.