Żywot Briana - film który zjednoczył chrześcijan

W 1979 roku do kin wszedł film „Żywot Briana” – kultowe dzieło Monty Pythona. 17 sierpnia – dokładnie w rocznicę premiery – przypomnimy sobie groteskową komedię słynnego zespołu, opowiadającą historię przypadkowego proroka.

Dla grupy Monty Python, złożonej z wybitnych brytyjskich komików, nie było tematów tabu. Tym razem John Cleese, Graham Chapman, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones i Michael Palin wzięli na warsztat Biblię, co dało im okazję do wykpienia filmów religijnych i satyrycznego ukazania nietolerancji religijnej, a także wtrącenia wielu bieżących politycznych i społecznych komentarzy. Wiele scen z filmu stanowi dziś kanon popkultury, m.in. finałowa piosenka „Always Look on the Bright Side of Life”.

Komedia jest paralelą Nowego Testamentu. Bohaterem filmu jest tytułowy Brian, który urodził się w noc wigilijną w stajence, tuż obok miejsca, gdzie przyszedł na świat Ten Oczekiwany. Całe życie Briana zostało zdeterminowane przez ten niefortunny zbieg okoliczności, bowiem nieszczęsny bohater stale jest mylony z Mesjaszem, z czego zasadniczo wynikają same problemy.

„Żywot Briana” jest drugim kinowym filmem Monty Pythona. Tytuł roboczy filmu brzmiał „Jezus Chrystus: żądza chwały”. Postać Briana pojawiła się potem, a dzieło miało nosić nazwę „Ewangelia według Św. Briana” lub „Brian z Nazaretu”. Projekt wzbudzał niemałe kontrowersje jeszcze zanim trafił do kin. Wytwórnia EMI w ostatniej chwili wycofała się z przedsięwzięcia, ze względu na „bluźnierczy scenariusz”. Pieniądze na realizację filmu ostatecznie wyłożył George Harrison z The Beatles.

Jednak największe problemy zaczęły się przed planowaną premierą – wspólnoty chrześcijańskie, zwłaszcza w Ameryce, próbowały nie dopuścić do kinowej dystrybucji filmu. John Cleese zażartował nawet, że dzięki „Żywotowi Briana” udało się zjednoczyć chrześcijan po raz pierwszy od 2 tysięcy lat. Ostatecznie kontrowersyjne dzieło grupy zostało objęte cenzurą i zakazem wyświetlania w wielu miejscach na całym świecie. Mimo tego, że od premiery upłynęło już prawie 40 lat, nadal wzbudza wśród widzów skrajne emocje.
 

Gdzie i kiedy
kino Iluzjon | ul. Narbutta 50A
Piątek |17 sierpnia | g. 20:00

{info. pras}

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów