46. Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa” wracają na wiosnę!

-
08.05.2022
46. Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa” wracają na wiosnę!

Przez 10 dni Teatr im Jana Kochanowskiego w Opolu gościć będzie najciekawsze spektakle oparte o klasykę polskiej literatury. Publiczność festiwalowa będzie miała okazję w zobaczyć najlepsze klasyczne realizacje z różnych polskich scen oraz wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących.

Po jesiennej, podwójnej edycji festiwalu, Opolskie Konfrontacje Teatralne wracają znów wiosną. 46. OKT, będące finałem VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, odbędą się w dniach 27 maja - 5 czerwca 2022 roku.

 

Podczas przeglądu pokazane zostanie sześć tytułów: „Balladyna” w reżyserii Konrada Dworakowskiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu, dwa spektakle z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie: „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” (reż. Cezary Tomaszewski) oraz „Dziady” (reż. Maja Kleczewska), Kurka wodna albo urojenie” w reżyserii Igora Gorzkowskiego z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, „Lalka” w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie oraz „Lilla Weneda” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

 

Wyboru najlepszych spektakli polskiej klasyki z 2021 roku, spośród 35 zgłoszonych do Konkursu przedstawień, dokonała Komisja Artystyczna w składzie: Patryk Kencki (przewodniczący), Ewa Konstancja Bułhak, Zenon Butkiewicz, Tadeusz Kornaś, Beata Popczyk-Szczęsna, Karol Suszczyński, Maryla Zielińska.

Tak jak poprzednie Opolskie Konfrontacje Teatralne upłynęły w cieniu pandemii, tak tegoroczne przychodzi nam organizować w cieniu brutalnej rosyjskiej napaści na Ukrainę. – mówi Patryk Kencki, przewodniczący Komisji Artystycznej Konkursu. – Ufamy, że kontakt ze szlachetnymi dziełami literatury i teatru przypomni nam, jak ważną rolę w społecznym życiu odgrywa kultura. Zwłaszcza, że większość z utworów prezentowanych podczas tegorocznego festiwalu powstała w czasach, gdy nasze społeczeństwo zmagało się z narzuconą z zewnątrz przemocą i walczyło, by odzyskać wolność. Uświadomienie sobie tych faktów z pewnością skłoni nas wszystkich do okazania solidarności tym, którzy dziś muszą toczyć taką walkę.

Wszyscy mocno przeżywamy to, co się dzieje – mówi dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz. – Trudno o tym nie wspomnieć, ponieważ wojna w Ukrainie mocno przewartościowuje interpretacje i przesuwa akcenty. Jestem ciekawa, jak ten w połowie romantyczny repertuar wybrzmi w Roku Romantyzmu, i jakie znaczenia zostaną przez publiczność uznane za najważniejsze.

Dzisiaj, w dobie toczącej się wojny niezwykle trudno jest cieszyć się świętem teatru - dodaje dyrektor Teatru im. Kochanowskiego i zarazem dyrektor festiwalu, Norbert Rakowski.
Jednak 46-ta edycja Opolskich Konfrontacji, organizowana w nowym terminie i nowych wnętrzach naszego teatru, to zdecydowany powiew lata”. Niezwykle satysfakcjonujące są również uczciwe decyzje komisji konkursowej, która wyłoniła kandydatów do finału konkursu. Dzięki temu mamy bardzo różnorodny, rzetelny i atrakcyjny program festiwalu na wysokim poziomie artystycznym. Myślę, że nasi goście będą mogli w Kochanowskim spędzić czas miło i pożytecznie.

Bogusławskiego – przyznawaną teatrom z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej klasycznej premiery – oraz inne nagrody regulaminowe, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę. Laureatów wyłoni Jury, którego skład ogłoszony zostanie w maju.

 

Wśród festiwalowych wydarzeń nie zabraknie również różnorodnych wydarzeń towarzyszących. Po każdym pokazie w foyer teatru będą odbywać się rozmowy z twórcami i aktorami prezentowanych tytułów. Dodatkowo wśród atrakcji znajdą się koncerty i czytania performatywne, zaplanowano również warsztaty wokół przedstawień, wykład „O języku klasyki we współczesnym teatrze polskim”, rozmowę o „kulisach klasyki”, a także wprowadzenia do spektakli, które będą odbywać się 45 min. przed prezentacjami. Centrum Edukacji Kulturalnej przygotowało także specjalną ofertę dla szkół i uczelni pn. „Plan lekcji_klasycznie”. Festiwal wzbogacony będzie także o cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi.

---------------------------------

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.