Aktualności

9 Grudzień 2017
„Jeśli coś człowieka porusza, to poruszy go tym bardziej, kiedy towarzyszyć będzie temu muzyka Alana Menkena czy słowa Howarda Ashmana” – mówił amerykański reżyser Bill Condon, wyjaśniając powody sięgnięcia po jedną z kultowych opowieści Walt Disney Studios. Pierwsza na świecie symultaniczną projekcję najnowszej wersji Pięknej i Bestii,z oscarową muzyką Alana Menkena i partiami solowymi wykonywanymi na żywo, odbędzie się 1 czerwca 2018 roku w ramach jedenastego Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
9 Grudzień 2017
Kolejny raz Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” składa hołd wybitnemu kompozytorowi i pedagogowi, Prof. Józefowi Świdrowi. Trzeci Festiwal Muzyki imienia profesora odbędzie się w dniach od 8 do 10 grudnia. Warsztaty, seminaria, benefis, koncerty i Międzynarodowy Konkurs Chóralny wypełnią czas miłośnikom muzyki na Śląsku Cieszyńskim i w Katowicach.
Wzorem ubiegłego roku w programie festiwalu łączymy zagadnienia naukowe z warstwą artystyczną. - mówi Izabella Zielecka-Panek, wykładowca akademicki, profesor nadzwyczajny Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego, dyrygent Chóru UŚ Harmonia. - Zaplanowane zostały seminarium i warsztaty dla dyrygentów, które poprowadzą uznani eksperci, a także koncerty, benefis i oczywiście – Międzynarodowy Konkurs Chórów.
8 Grudzień 2017
W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu „Dziadka do orzechów”, przedstawienia baletu Czajkowskiego przygotowują w tym okresie nie tylko profesjonalne zespoły baletowe, ale także szkoły tańca na całym świecie. „Choć prapremiera baletu odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później w Stanach Zjednoczonych i rozprzestrzeniła się na cały świat” – opowiada Katarzyna Gardzina-Kubała, specjalistka ds. promocji nazywowkinach.pl.
7 Grudzień 2017
EDYTA NOWAK: Obecność w programie festiwalu Opera Rara dwóch inscenizacji przygotowanych specjalnie na jego potrzeby wpisuje się w tradycję wydarzenia. Tym razem jednak mamy do czynienia nie z wydobytymi z zapomnienia perłami baroku: XX-wieczne dzieła z początku i końca stulecia intrygują tematyką i awangardowym charakterem muzyki. Tym ciekawsze będzie odkrywanie, jak zinterpretowane zostaną tym razem.
7 Grudzień 2017
WOJCIECH KWIATKOWSKI: Tradycyjne krakowskie szopki, ślizgawka na placu Wolnica i Kiermasz Centralny w Nowej Hucie – zima w Krakowie będzie obfitować w atrakcje, dzięki którym świąteczna atmosfera będzie towarzyszyć mieszkańcom i turystom znacznie dłużej niż tylko do końca grudnia!
6 Grudzień 2017
Paszporty Polityki, to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Inicjatorem nagrody był ZDZISŁAW PIETRASIK - wybitny dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy i teatralny, wieloletni szef redakcji kulturalnej w tygodniku POLITYKA. Idea wykreowania nowej nagrody była prosta: „nieuleganie modom i środowiskowym naciskom, uważnego wysupływania najbardziej wartościowych dokonań, ale i z przekonania, że młoda kultura jest dobrem, które należy wspierać i promować”.
5 Grudzień 2017
Fundacja Przyjaciół „Warszawskiej Jesieni” zaprasza na kolejny wieczór łączący muzykę współczesną, teatr i taniec, czyli Audio Stage 2017! Tegoroczne prawykonania preludiów i monodramów audioscenicznych odbędą się 10 grudnia w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (Warszawa, ul. Jazdów 1).
O godz. 17:00 odbędzie spotkanie artystów z publicznością, które poprowadzi dyrektor artystyczny projektu – Małgorzata Kołcz. Podczas spotkania będzie można porozmawiać między innymi o premierowych utworach audioscenicznych i preludiach z ich twórcami i wykonawcami oraz o muzyce nowej łączącej się ze współczesnymi sztukami scenicznymi.
5 Grudzień 2017

Sia- ośmiokrotnie nominowana do nagród Grammy australijska wokalistka, kompozytorka i producentka znana jest ze swojej miłości i działalności charytatywnej na rzecz zwierząt. Z okazji zbliżających się Świąt pomoc otrzyma również  schronisko w Celestynowie.


Do placówki, w ktorej na codzień przebywa około 300 zwierząt trafią najpotrzebniejsze rzeczy – takie jak: sucha i mokra karma, przekąski, gryzaki, środki czystości jak również obroże czy smycze.
4 Grudzień 2017
Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie przedstawia pierwszą gwiazdę trzynastej edycji Koncertu Noworocznego. Jose Cura, światowej sławy argentyński tenor, w noworoczny wieczór zabierze publiczność do świata najpiękniejszych arii operowych, operetkowych i musicalowych.
Wraz z argentyńskim tenorem na scenie wystąpią znakomici soliści: Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Iryna Zhytynska (mezzosopran) oraz Wojtek Gierlach (bas).Artystom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Maestro Mario De Rose.
4 Grudzień 2017
Któż nie zna sławnych Pór roku Vivaldiego? Poświęcone tym astronomicznym okresom oratorium skomponował także w późnej fazie swej twórczości Joseph Haydn, a ciekawostką wczesnej fazy są trzy symfonie poświęcone innym porom – dnia.

Strony