Aktualności

24 Marzec 2017
21. edycję Wielkanocnego Festiwalu anonsuje plakat autorstwa Ewy Juszkiewicz
W dniach 2-14 kwietnia odbędzie się w Warszawie 21. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Podczas 13 dni festiwalowych zaplanowanych zostało 15 koncertów symfonicznych oraz 2 koncerty kameralne. Na zaproszenie Elżbiety Pendereckiej, dyrektora generalnego Festiwalu, wystąpią znakomite krajowe i zagraniczne zespoły filharmoniczne i plejada liczących się na świecie solistów. Przewodnie hasło tej edycji: „Beethoven i sztuki piękne”, mocno zaakcentowane w programach koncertów, daje możliwość wysłuchania wielu dzieł muzycznych, m.in. M. Musorgskiego, S. Rachmaninowa, I. Strawińskiego, S. Karłowicza, M. Regera, B. Martinů i P. Hindemitha, zainspirowanych malarstwem.
14 Marzec 2017
Kwintet Śląskich Kameralistów, ostatki
Muzyka nie zawsze musi być poważna. Czasem z fraków spuszcza się powietrze. A co z tego wychodzi – można się przekonać na koncertach Kwintetu Śląskich Kameralistów. Zespół powstał ponad 20 lat temu. Początkowo jako kwartet, wykonywał repertuar operetkowy. Gdy dołączył muzyk z kontrabasem – zespół nabrał rockowej barwy. To wizytówka Kameralistów, ale nie jedyny nurt ich działalności. Mają na koncie płytę z utworami Pendereckiego i Dvořáka. Na co dzień za to grają w „zwykłej” orkiestrze. Wieczór 26 lutego należał jednak do muzyki z pogranicza nurtów…
10 Marzec 2017
17 marca warszawski klub Progresja zaprasza na koncert niemieckiego duetu Deine Lakaien- wokalisty Alexandra Veljanova i multiinstrumentalisty, dyrygenta Ernsta Horna, który należeć będzie do niezwykłych ze względu na przekrojowy repertuar wybrany z trzydziestu lat działalności grupy.
9 Marzec 2017
Nie będzie to tekst o współczesnych młodych kompozytorach, ani o dźwiękach, które powstają na gorąco tu i teraz.
5 Marzec 2017
Jonas Kaufmann © Julian Hargreaves / Sony Classical
Peter Gelb, dyrektor generalny Metropolitan Opera w Nowym Jorku, ogłosił, że Jonas Kaufmann, jak na razie najważniejszy tenor XXI wieku, nie pojawi się w szeroko reklamowanej nowej produkcji MET “Tosca” Pucciniego.
10 luty 2017
Działaczka kulturalna Elżbieta Penderecka i kompozytor Krzysztof Penderecki odebrali w środę na Zamku Królewskim w Warszawie Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora. "Cieszy nas, że to wyróżnienie zostało nam przyznane wspólnie" - powiedzieli laureaci.
Kapituła Nagrody, której przewodniczy prof. Andrzej Rottermund nagrodziła Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich "za szczególną troskę o dziedzictwo muzyczne, wysoki poziom edukacji muzycznej oraz za prowadzoną od lat działalność na rzecz popularyzacji w Polsce muzyki klasycznej".
9 luty 2017
Znakomici polscy kompozytorzy – Abel Korzeniowski, Jan A.P. Kaczmarek, Maciej Zieliński i Atanas Valkov – będą obok gwiazd zza oceanu gośćmi gali „All is Film Music”. Goszczący na FMF po raz drugi, urodzony w Krakowie Abel Korzeniowski, laureat nagrody BAFTA – zachwyci dźwiękami ze znakomitego „Domu grozy”, a laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek zaprezentuje nagrodzoną statuetką poruszającą muzykę do filmu „Marzyciel”.
27 Styczeń 2017
Spektakl okrzyknięty przebojem londyńskich scen teatralnych. Już 2 lutego w polskich kinach będzie można obejrzeć transmisję HD LIVE przedstawienia „Amadeusz” Petera Shaffera w reżyserii Michaela Longhursta. Znakomite kreacje w rolach Salieriego i Mozarta stworzyli Lucian Msamati i Adam Gillen.
27 Styczeń 2017
We Francji rozpoczyna się największy na świecie festiwalu popularyzującego muzykę klasyczną - La Folle Journée, czyli Szalone Dni Muzyki. Sinfonia Varsovia podczas ponad dwudziestu występów wystąpi ze światowej sławy solistami pod batutą cenionych dyrygentów. W tym roku festiwal odbywa się w rytmie tańca.
27 Styczeń 2017
W kraju targanym rewolucją tajemniczy Major usiłuje doprowadzić arystokratyczną rodzinę Almavivy do rozpadu. Źródłem jego władzy nad ludźmi jest znajomość ich głęboko skrywanych tajemnic. Major nie zawaha się knuć podstępnych intryg, użyć szantażu i manipulować uczuciami bohaterów. Zamek Almavivy, niegdyś miejsce gorących romansów i szalonych zabaw, zostaje przemieniony w przytułek dla psychicznie chorych. Czy w porewolucyjnej rzeczywistości jest jeszcze miejsce na miłość, zaufanie i szczęście rodzinne?

Strony