Aktualności

3 Kwiecień 2020
Tradycyjnie w piątki o godz. 19 Filharmonia Poznańska zaprasza na swoje koncerty. Od dwóch tygodni nie spotykamy się jednak w Auli Uniwersyteckiej, lecz na naszej stronie internetowej Filharmonii: https://filharmoniapoznanska.pl/
3 Kwiecień 2020
W ślad za płytą Filharmonii Łódzkiej nagrodzoną Fryderykiem w internecie zostało udostępnione kolejne znakomite nagranie z udziałem orkiestry FŁ: I Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana w wykonaniu Julii Kociuban.
Nagranie znajduje się na płycie "Bacewicz / Tansman. Piano concertos", która została wyróżniona nominacją do Fryderyka 2020. Koncertu można wysłuchać w serwisie Soundcloud. Rejestracja koncertu jest fonograficzną premierą światową.
Aleksander Tansman (1897 -1986), kompozytor urodzony w Łodzi, za życia cieszył się o wiele większą sławą i uznaniem za granicą niż w kraju ojczystym. Dopiero ostatnie lata przyniosły dowartościowanie i popularyzację jego twórczości w Polsce. W tę tendencję wpisuje się płyta z udziałem łódzkich filharmoników.
2 Kwiecień 2020
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu publiczności, Warszawska Opera Kameralna otwiera cykl Opera z fotela. Opera bez wychodzenia z domu, na wyciągniecie ręki, w dowolnej chwili i w dowolnym towarzystwie.
WOK będzie udostępniać nagrania audio i video, zdjęcia ze spektakli, wystawy, operowe smaczki i historię Warszawskiej Opery Kameralnej.
2 Kwiecień 2020
Jaki jest Teatr Słowackiego nocą? Pusty, ciemny, zamknięty. Inny. Pociągający. I trochę straszny.
Co lubi? Jak oddycha? Czym się karmi? Kto w nim jest, kiedy nikogo w nim nie ma? Sprawdzą to aktorzy Słowaka. Zebrani. Zamknięci każdy w oddzielnym pomieszczeniu. Niekoniecznie dobrowolnie. Chociaż… ten budynek to teraz nie takie złe miejsce. To bezpieczne miejsce. Bo na zewnątrz (a może i w nas) budzą się upiory…
Zamknięci w domach artyści Teatru zastanawiali się, jakby się spotkać ze swoją widownią. Tak powstała nowa, teatralno-serialowa produkcja: Zamknięci w Teatrze. Internetowe poszukiwanie teatru w czasach zarazy.
***
1 Kwiecień 2020
Świat kultury, pogrążony w głębokim żalu, przeżywa stratę jednego z najwybitniejszych artystów naszych czasów, Krzysztofa Pendereckiego. Jego twórczość stanowiła głębokie odzwierciedlenie najważniejszych wydarzeń XX i XXI wieku, a jej korzenie sięgały wartości uniwersalnych i prawd absolutnych odnajdywanych w kontemplacji natury i filozofii.
Pustka po odejściu Profesora rezonuje szczególnie mocno w krajobrazie opustoszałych miast, zamkniętych sal koncertowych, pogrążonych w ciszy parków. 
 
Dla wszystkich, którzy pragną wyrazić żal i napisać kilka słów ku czci kompozytora, stworzona została wirtualna księga kondolencyjna na stronach Europejskiego Centrum Muzyki.
 
31 Marzec 2020
Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do pierwszych rzędów wirtualnej sali koncertowej, wszystkich spragnionych doznań muzycznych podczas trwającej kwarantanny. Do zainaugurowanego 23.02.20 cyklu koncertów domowych „Domófka” dołącza seria premierowych koncertów zarejestrowanych podczas festiwalu Szczecin Classic 2020 pod nazwą „Szczecin Classic - Gramy Bisy”.
W każdą sobotę o godz. 17:00 w czasie panującej kwarantanny odbywa się muzyczna domófka z Baltic Neopolis Orchestra.
31 Marzec 2020
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do filharmonii bez wychodzenia z domu. W ramach akcji #zostańwdomu na kanale YouTube PWM wszyscy tęskniący do muzycznych wrażeń będą mogli bezpłatnie obejrzeć premierowo udostępnione rejestracje koncertów zrealizowanych w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Każdy koncert rozpoczyna napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fanfara dla Niepodległej Krzysztofa Pendereckiego.
30 Marzec 2020
Wyjątkowa, muzyczna kolekcja poświęcona artystycznemu dorobkowi Krzysztofa Pendereckiego zawierająca niemal wszystkie utwory kompozytora jest dostępna w portalu Ninateka.pl. Blisko 150 utworów wzbogacono o wypowiedzi twórcy, opinie krytyków i muzykologów. Swoje autorskie playlisty ulubionych utworów ułożyli między innymi: Elżbieta Penderecka, Marek Moś, Antoni Wit i Paweł Mykietyn.
29 Marzec 2020
Krzysztof Penderecki nie żyje. Kompozytor miał 86 lat | fot. Janusz Marynowski
Nad ranem 29 marca zmarł Krzysztof Penderecki. Przypominamy rozmowę z kompozytorem.
- 70 procent mojej muzyki to muzyka sakralna. Właściwie to jest całe moje życie od zarania, bo choć pierwsze utwory pisałem na skrzypce, jak miałem 6 czy 7 lat, to potem powolutku zacząłem już pisać muzykę sakralną – Krzysztof Penderecki opowiada także o tym, dlaczego nigdy nie przestał wierzyć i jak muzyka zmienia człowieka.
Kinga A. Wojciechowska: W okolicach trzydziestki postanowił się Pan zmierzyć z Bogiem muzyki sakralnej – Bachem.
28 Marzec 2020
Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy od 2004 roku. Epidemia koronawirusa sprawiła, że przeżywanie tego wydarzenia w jego zwyczajowej formule – z muzyką na żywo – stało się w tym roku niemożliwe. Zespół Krakowskiego Biura Festiwalowego zadbał jednak, aby tradycji stało się zadość, i zaprasza na 17. edycję Festiwalu Misteria Paschalia, która odbędzie się w dniach 5-13 kwietnia 2020 roku na zupełnie nowych zasadach, czyli całkowicie w przestrzeni cyfrowej.

Strony