Aktualności

19 luty 2019
W opinii swojego nauczyciela Romana Kofmana „jeden z najznamienitszych przedstawicieli nowego pokolenia dyrygentów na Ukrainie, łączący niezwykły talent z muzyczną dojrzałością”, Mykola Diadiura poprowadzi Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej podczas najbliższych koncertów oratoryjnych w piątek 22 lutego o godz. 19.30 i w sobotę 23 lutego 2019 roku godz. 18.00.
19 luty 2019
Z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki czeka nas wyjątkowe wydarzenie – Teatr Wielki w Poznaniu wspólnie z Camerata Nuova organizuje 11. edycję konkursu European Opera Directing Prize, a tytułem, który będzie realizować zwycięzca został najbardziej znany utwór Moniuszki – „Straszny dwór”. Z niecierpliwością czekamy na premierę!
18 luty 2019
Pulp Fiction, Kill Bill, Django, Wściekłe psy, Jackie Brown – kompozycje z arcydzieł filmowych Quentina Tarantino zabrzmią w przedostatnim dniu 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. W trzeciej odsłonie cyklu Dance2Cinema usłyszymy hiszpańską formację Pop Culture Band oraz polskich solistów: Anię Karwan i Damiana Ukeje. Koncert zorganizujemy we współpracy z festiwalem FIMUCITÉ na Teneryfie.
17 luty 2019
Po Wielkim Tygodniu, skupionym na muzyce oczekiwania i zadumy, na festiwalu nastanie Wielkanoc, przynosząc dźwięki pełne jasnych barw i radości. W Poniedziałek Wielkanocny na zakończenie festiwalu w ICE Kraków (godz. 18.00) odbędzie się koncert Festa Napolitana, w którym tegoroczny dyrektor-rezydent Antonio Florio poprowadzi swój zespół Cappella Neapolitana i wybitnych włoskich artystów: Robertę Invernizzi (sopran) oraz Pino De Vittorio (tenor).
17 luty 2019
Dziewięć nominacji do Oscara, cztery statuetki (za najlepszy film, reżyserię, scenariusz i zdjęcia), nagroda Grammy oraz nominacje do Złotego Globu i nagrody BAFTA za ścieżkę dźwiękową – to tylko fragment listy prestiżowych wyróżnień przyznanych w 2015 roku komediodramatowi Birdman w reżyserii Alejandra Gonzáleza Iñárritu. 17 maja 2019 w Centrum Kongresowym ICE Kraków publiczność 12. FMF obejrzy symultaniczny pokaz Birdmana – z muzyką Antonia Sáncheza wykonywaną na żywo.
16 luty 2019
Większości ludzi wychowanych w chrześcijańskiej Europie słowo msza przywodzi na myśl katolicką liturgię. Uczniowie szkół muzycznych kojarzą pewnie dodatkowo, że msza jest również formą muzyczną podporządkowaną tejże liturgii i jednym tchem wymieniają łacińskie nazwy części stałych, z których się składa: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei...
15 luty 2019
Il Trespolo Tutore Alessandra Stradelli w wykonaniu adeptów Instytutu Opery, to pierwsze nagranie DVD przedstawienia studenckiego, zrealizowanego na zawodowym poziomie.
Młodzi adepci sztuki wokalnej przygotowywali spektakl w pełnym wymiarze, przygotowując się jak profesjonalni śpiewacy. Czekał ich miesiąc prób, z reżyserem i dyrygentem. Na koniec pracowali także z operatorami, charakteryzatorami i ekipą, która tworzyła DVD.
Instytut Opery, stworzony przez niedawno zmarłego Ryszarda Peryta, chociaż nie jest uczelnią, wypuścił w świat niejedną gwiazdę operową – to tam rozpoczynali swoją karierę m. in. Joanna Freszel i Jakub Orliński.
15 luty 2019
20 lutego to dla siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia data szczególna – po raz pierwszy w sali koncertowej NOSPR wystąpi jedna z najbardziej znanych i cenionych orkiestr na świecie – Berliner Philharmoniker. Według renomowanego miesięcznika „Gramophone” plasowana w czołowej piątce najlepszych orkiestr świata.
Historia zespołu wypełniona jest nazwiskami najwybitniejszych dyrygentów takich jak Hans von Bülow, Wilhelm Furtwängler, Herbert von Karajan, Claudio Abbado, Sir Simon Rattle, czy od niedawna Kiriłł Pietrienko. Warto zaznaczyć, iż wśród artystów 20 narodowości tworzących zespół Filharmoników Berlińskich znajdują się również polscy muzycy, między innymi pełniący zaszczytną funkcję koncertmistrza Daniel Stabrawa.
15 luty 2019
Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka to jeden z najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej opowiadający o miłości wystawionej na wielką próbę – mówi Magdalena Piekorz, reżyser spektaklu, laureatka Złotego Lwa na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2004, za film „Pręgi”, debiutująca jako reżyser operowy.
14 luty 2019
Cassandra & Just | mal. Dorota Pietrzyk
Jedyna taka relacja z dwóch wydarzeń festiwalu Opera rara.
Benedetto Marcello "CASSANDRA"
Łukasz Dulewicz - kontratenor, Helena Poczykowska - alt, Sławomir Broś - bas
Marcin Świątkiewicz - klawesyn
David Lang: "JUST"
Katarzyna Guran, Zuzanna Hwang, Magdalena Łukawska, Joanna Stawarska - soprany
Dorota Dwojak-Tlałka, Agata Flondro - alty
Aneta Dumanowska - altówka, Konrad Górka - wiolonczela, Tomasz Sobaniec - perkusja
reżyseria: Tomasz Cyz
--------------------------------------

Strony