Aktualności

19 Maj 2017
Już się przyjęło, że Noc Muzeów to nie tylko otwarte drzwi do wszystkich instytucji kultury, ale także specjalnie przygotowywane wydarzenia. W tym roku przypada z 20 na 21 maja i obchodzona jest w całej Polsce. Wszystkich atrakcji opisać nie zdołamy, zachęcamy do czujności i samodzielnych poszukiwań w okolicy, w której akurat wtedy będziecie przebywać. My z ciekawością wpadliśmy na próbę warszawskiego chóru VRC, prowadzonego przez Joannę Malugę. VRC przygotowuje niespodziankę dla tych, którzy w Noc Muzeów odwiedzą Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. 
15 Maj 2017
XXXV jubileuszowa odsłona festiwalu Tydzień Talentów organizowanego przez Centrum Paderewskiego przed nami. W dniach 21-28 maja Kąśna Dolna zakwitnie najzdolniejszymi młodymi artystami z całej Polski, którzy pod czujnym okiem Mistrzów będą szlifować swój warsztat muzyczny.
12 Maj 2017
Jeśli chodzi o muzykę i patriotyzm, mówi się przede wszystkim o Ignacym Janie Paderewskim. Tymczasem Feliks Nowowiejski, kompozytor, także miał ogromne znaczenie dla rozwoju sztuki i był nie tylko niezwykłym twórcą, ale też niezłomnym patriotą. Urodził się w Prusach Wschodnich, ale zawsze czuł się Polakiem i opowiadał się za Polską. A wówczas to nie było takie łatwe.
W tym roku przypada 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Z tej okazji Polska Filharmonia Bałtycka organizuje cykl „Nowowiejski 2017”, który pozwoli Melomanom zapoznać się z najpiękniejszymi dziełami kompozytora.
10 Maj 2017
VOCAL|VISUAL FESTIVAL łączy muzykę wokalną ze sztukami wizualnymi. Koncertom towarzyszyć będą specjalnie stworzone wizualizacje wyświetlane bezpośrednio za wykonawcami.
Podczas koncertów po raz pierwszy w Polsce wystąpi zespół wokalny B2 z Wilna oraz żeńska grupa a cappella Ransom Notes z Drezna, przygotowująca projekt z łódzkim składem beatboxowym Beatside. Oprócz nich na scenie zobaczymy Jazzowy Chór Wytwórni, Rebelové, The Singing Heads oraz Zespół Wokalny Subito.
8 Maj 2017
W atmosferze spotkania przyjaciół przebiegła 1 marca w Filharmonii Śląskiej pierwsza konferencja prasowa, zapowiadająca listopadowy X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Jej specjalnym gościem był triumfator ósmego katowickiego konkursu sprzed dziesięciu lat, amerykański dyrygent piątkowego koncertu filharmoników – Eugene Tzigane.
20 Kwiecień 2017
Pani i ja to dla mnie jedno. I na przyszłość nie widzę spokoju ani dla siebie, ani dla Pani... Widzę rozpacz, nieszczęście... albo też – szczęście, i to jakie szczęście! – Takimi o to słowami hrabia Wroński miesza w głowie Annie Kareninie, ustatkowanej żonie, matce, kobiecie o nieposzlakowanej opinii. Niebawem dramat kobiety będzie można zobaczyć w spektakularnej wersji – baletowej.
18 Kwiecień 2017
Projektów "Coś tam Symfonicznie" zwykle nie promujemy. Formuła wydaje się wyczerpana. Do czasu. W środę 19 kwietnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie aktorka Jane Birkin, gorąca postać lat 60. XX wieku, zaprezentowała swoje wokalne umiejętności w repertuarze Serge'a Gainsbourga. Nieśmiertelne "Je T'aime,...Moi Non Plus" zabrzmiało... i to jak. Choć ani Serge'a, ani Jane nie było na scenie... 
24 Marzec 2017
21. edycję Wielkanocnego Festiwalu anonsuje plakat autorstwa Ewy Juszkiewicz
W dniach 2-14 kwietnia odbędzie się w Warszawie 21. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Podczas 13 dni festiwalowych zaplanowanych zostało 15 koncertów symfonicznych oraz 2 koncerty kameralne. Na zaproszenie Elżbiety Pendereckiej, dyrektora generalnego Festiwalu, wystąpią znakomite krajowe i zagraniczne zespoły filharmoniczne i plejada liczących się na świecie solistów. Przewodnie hasło tej edycji: „Beethoven i sztuki piękne”, mocno zaakcentowane w programach koncertów, daje możliwość wysłuchania wielu dzieł muzycznych, m.in. M. Musorgskiego, S. Rachmaninowa, I. Strawińskiego, S. Karłowicza, M. Regera, B. Martinů i P. Hindemitha, zainspirowanych malarstwem.
14 Marzec 2017
Kwintet Śląskich Kameralistów, ostatki
Muzyka nie zawsze musi być poważna. Czasem z fraków spuszcza się powietrze. A co z tego wychodzi – można się przekonać na koncertach Kwintetu Śląskich Kameralistów. Zespół powstał ponad 20 lat temu. Początkowo jako kwartet, wykonywał repertuar operetkowy. Gdy dołączył muzyk z kontrabasem – zespół nabrał rockowej barwy. To wizytówka Kameralistów, ale nie jedyny nurt ich działalności. Mają na koncie płytę z utworami Pendereckiego i Dvořáka. Na co dzień za to grają w „zwykłej” orkiestrze. Wieczór 26 lutego należał jednak do muzyki z pogranicza nurtów…
10 Marzec 2017
17 marca warszawski klub Progresja zaprasza na koncert niemieckiego duetu Deine Lakaien- wokalisty Alexandra Veljanova i multiinstrumentalisty, dyrygenta Ernsta Horna, który należeć będzie do niezwykłych ze względu na przekrojowy repertuar wybrany z trzydziestu lat działalności grupy.

Strony

ZAMÓW PRENUMERATĘ