Aktualności

21 Styczeń 2020
19 stycznia w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbył się finał jedenastej edycji European Opera-directing Prize, międzynarodowego konkursu reżyserii operowej.
Zwycięski zespół przekonał jurorów profesjonalnym przygotowaniem i szczegółową znajomością dzieła. Koncepcja zaprezentowana przez Ilarię Lanzino (reżyserka) i Leifa-Erika Heine (scenograf) twórczo balansuje pomiędzy tradycją a współczesną interpretacją. Zapowiada się niezwykły „Straszny dwór”. Premiera planowana jest w Poznaniu na rok 2021.
19 Styczeń 2020
W najbliższą sobotę w warszawskim UMCF odbędzie się koncert z udziałem Sinfonii Iuventus oraz laureata Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki – Pavla Dombrovsky’ego. Usłyszymy utwory Paderewskiego, Borodina i Dukasa.
18 Styczeń 2020
Opera-instalacja, jak sami twórcy nazywają „Unknown, I Live With You”, została zainspirowana wierszami afgańskich poetek skupionych wokół Afghan Women’s Writing Project. Poezja Royi, Meeny Z., Fattemah AH, Freshty – często surowa i dotkliwa – przekazuje uniwersalną prawdę o życiu kobiet pragnących wolności w skrajnie patriarchalnym społeczeństwie. Posłużyła także za kanwę libretta utworu.
17 Styczeń 2020
Niektórzy wierzą, że pełnia Księżyca sprzyja twórczym działaniom. Koniec końców to Słońce i Księżyc wpływają na przypływy i odpływy – nie tylko te oceaniczne, ale i artystyczne... Tymczasem w Polsce mamy własny Księżyc. Bilety nań rozchodzą się z prędkością światła.
17 Styczeń 2020
Legendy polskiego rocka: zespół Perfect oraz Tomek Lipiński, a także światowej klasy perkusista jazzowy – Czesław Bartkowski, oraz wybitny skrzypek i kameralista – Krzysztof Jakowicz – oto laureaci tegorocznych ZŁOTYCH FRYDERYKÓW. Te szczególne wyróżnienia przyznawane są najbardziej zasłużonym muzykom za całokształt osiągnięć artystycznych. Statuetki wręczone zostaną 8 marca (muzyka poważna) i 14 marca (muzyka rozrywkowa i jazz) podczas uroczystych gal w ramach FRYDERYK Festiwal 2020.
17 Styczeń 2020
Przed nami ostatnie dni trwania wystawy "Andy Warhol - From A to B and Back Again" w The Art Institute of Chicago. To pierwsza od 30 lat tak obszerna ekspozycja prac artysty w amerykańskiej instytucji.
Działalność Andy'ego Warhola była wyjątkowo różnorodna, wystawa mu poświęcona obejmuje zarówno obrazy, rysunki, grafiki i rzeźbę, jak i wideo, instalacje, filmy, prace multimedialne i materiały archiwalne.
Mimo swojej przedwczesnej śmierci w 1987 roku, artysta po dziś dzień pozostaje kontrowersyjny. Odważnie manifestował swój dystans do ikon popkultury, jednocześnie samemu stając się najjaśniejszą gwiazdą sztuki komercyjnej. Bezbłędnie rozpoznawał wzorce kulturowe, przetwarzał je i zniekształcał, tym samym poddając dyskusji ich znaczenie.
16 Styczeń 2020
19 stycznia w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się finał prestiżowego konkursu European Opera-directing Prize (EOP). Trzy zespoły finalistów wyłonione z wcześniejszych etapów zaprezentują koncepcję inscenizacji „Strasznego dworu” Moniuszki.
W jury najważniejsze nazwiska świata opery – David Pountney (reżyser, miłośnik i popularyzator opery polskiej za granicą), Carolin Wielpütz (dyrektor artystyczna opery w Bonn), Ulrich Lenz (dramaturg berlińskiej Komische Oper). Jury przewodniczy Dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu – Renata Borowska-Juszczyńska.
16 Styczeń 2020
„Preludium Słowiańskie” to spektakl muzyczny sięgający do korzeni kultury Słowian. Inspiracją do powstania scenariusza był Kalendarz Słowiański oraz symbolika przyrody zaklęta w czterech porach roku.
Twórcy widowiska Agnieszka Glińska i Marek „Smok” Rajss za pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni i bodypaintingu wykreowali na wskroś współczesną, a jednak sięgającą głęboko do rdzennego ducha interpretację świata prasłowiańskiego, z bogactwem wierzeń i obrzędów, wyznaczonych rytmem przyrody.
Dynamika żywej muzyki oraz pieśni słowiańskich, zilustrowana tańcem i plastyką przenosi widza na emocjonalnie głęboki poziom doznań i pierwotnych znaczeń, za którymi tęsknimy.
15 Styczeń 2020
Najbliższy koncert Filharmonii Krakowskiej, jaki odbędzie się w sobotę 18 stycznia o godz. 18.00 w szkole muzycznej im. Karłowicza w Nowej Hucie, przeniesie krakowską publiczność w obszary kultury Dalekiego Wschodu. Stanie się tak nie tylko za sprawą chiński dyrygenta prowadzącego koncert – Muhaia Tanga oraz jego córki, Susan Tang – utalentowanej nastoletniej skrzypaczki, ale też dzięki legendzie z czasów dynastii Tang, przywołanej w prezentowanym programie.
15 Styczeń 2020
Od 15 do 19 stycznia 2020 r. młody, polsko-niemiecki festiwal ukaże poruszającą historię byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A i pełną barw twórczość muzyczną Oliviera Messiaena.

Strony