Aktualności

23 Październik 2018
30 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się uroczysty koncert, którym Kancelaria Prezydenta uświetnia obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie wieczoru znalazły się Fantazja polska gis-moll na fortepian i orkiestrę Ignacego Jana Paderewskiego oraz – zamówiony specjalnie na tę okazję przez Prezydenta RP – nowy utwór Pawła Łukaszewskiego, Te Deum Polonia.
Gośćmi Prezydenta podczas tego wieczoru będą uczniowie wykazujący się szczególnymi osiągnięciami artystycznymi, a także dzieci i młodzież z kilkudziesięciu szkół z całej Polski noszących imię Ignacego Jana Paderewskiego.
O Te Deum Polonia Pawła Łukaszewskiego
23 Październik 2018
Stali melomani przyzwyczajeni są już do tego, że Dzień Wszystkich Świętych poprzedza wykonanie w Filharmonii Krakowskiej Requiem d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta. Od kilku jednak lat na afiszu koncertowym z tej okazji pojawia się jeszcze jedna adnotacja, wskazująca na dodatkową okoliczność, jaką jest Święto Narodowe Austrii. Tak będzie i w tym sezonie – pierwszy z koncertów, jakie wybrzmią w gmachu przy Zwierzynieckiej w dniach 25-27 października 2018 br. odbędzie się pod auspicjami Konsulatu Generalnego Austrii w Krakowie z okazji święta tego kraju. Podczas wieczorów w czwartek 25 i w piątek 26 października o godz. 19.30 oraz w sobotę 27 października 2018 o godz.
21 Październik 2018
Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, odważnym twórcą, który przez lata wypracował („wygrał”) własny język muzyczny. Możdżer wystąpi odczas listopadowej trasy koncertowej z Glorią Campaner, włoską pianistką znaną m.in. z interpretacji wielkich kompozytorów, takich jak Schumann czy Rachmaninow.
Artystka chętnie sięga również po tematy z muzyki kameralnej i współczesnej – w swoim dorobku ma współpracę z didżejami oraz jazzmanami.W koncercie wezmą udział również: Magdalena Kordylasińska – Pękala i Miłosz Pękala (instrumenty perkusyjne).
20 Październik 2018
11 koncertów przez 9 dni w 5 salach koncertowych. Muzyka Pendereckiego, Góreckiego, Szymanowskiego, Dvořáka, Pärta. Światowej sławy soliści i europejskie orkiestry. Narodowe Centrum Kultury zaprasza na nowy jesienny festiwal. Bilety w sprzedaży już od 25 września.
I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE odbędzie się w dniach od 23 listopada do 1 grudnia 2018 roku. Rozpocznie go koncert z okazji 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Przez 9 kolejnych dni w 5 warszawskich salach koncertowych odbędzie się 11 koncertów symfonicznych, kameralnych, folkowych i elektronicznych. To propozycja nie  tylko dla melomanów.
19 Październik 2018
Ein deutsches Requiem Johannesa Brahmsa to dzieło muzyczne o wielkim znaczeniu w twórczości tego wybitnego kompozytora. Niemieckie Requiem było jedną z jego pierwszych tak dużych form muzycznych, a zarazem otworzyło przed nim najbardziej prestiżowe sale koncertowe w całej Europie.
19 Październik 2018
Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury zaprasza na uroczyste wykonanie Kantaty „Totus Tuus – CałyM Twój”, skomponowanej przez Jakuba Milewskiego do libretta Jerzego Binkowskiego.
Koncert odbędzie się dzisiaj, 19 października, godzina 19:30, w Świątyni Opatrzności Bożej (Warszawa-Wilanów).
18 Październik 2018
„Oskarżam. Oskarżam i biorę na siebie pełną odpowiedzialność za napisanie o tym, ponieważ miarka się przebrała. Wszystkie te Nagrody, te Wyróżnienia, te „Zwycięstwa Jazzu”, czy raczej „Porażki Jazzu”, szokują mnie i dają do myślenia. Jak to możliwe, że nie ma ani jednej kobiety – młodej czy starszej – na liście zwycięzców 2017? Czy to prowokacja? Czy to gra?”
Cytowany fragment z listu otwartego Joëlle Leandre, wydany po ogłoszeniu wyników konkursu Victoires du Jazz 2017, stał się ostatecznym impulsem do podjęcia decyzji programowych festiwalu Ad Libitum 2018 i wyboru tegorocznego hasła – Women Alarm!
17 Październik 2018
Gdzie indziej moglibyście usłyszeć prawie 40 utworów kompozytora światowej sławy na 17 koncertach w przeciągu 4 dni w wykonaniu najlepszych czeskich artystów?
W programie maratonu Leoša Janáčkaw Ostrawie, który odbędzie się w dniach od 25-28 października 2018 znajdą się wirtuozerskie utwory kameralne, cała twórczość fortepianowa oraz najlepsze dzieła symfoniczne oraz piosenki i chóry czeskiego kompozytora. Utwory wykonają najlepsi czescy artyści. Będzie można usłyszeć m. in sławy pianistę, Lukáša Vondráčka zwycięzcę konkursu Królowej Elżbiety, wystąpią także Pavel Hass Quartet i Janáček Philharmonic Orchestra. Morawskośląski Teatr Narodowy wystawi operę Los.
16 Październik 2018
Pierwsze w tym sezonie koncerty abonamentowe poprowadzone przez dyrektora artystycznego Filharmonii Krakowskiej, Charlesa Olivieri-Munroe’a, odbędą się w piątek 19 października o godz. 19.30 i w sobotę 20 października 2018 roku o godz. 18.00. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej zaprezentuje różnorodny program od Ludwiga van Beethovena, poprzez Pawła Mykietyna, a na Danielu Schnyderze skończywszy. W partiach solowych wystąpią fleciści – Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, stanowiący duet zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
16 Październik 2018
27 października o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się Koncert Laureatów X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga i konkursu Młody Muzyk Roku.Wystąpią Sinfonia Iuventus pod batutą litewskiego dyrygenta Modestasa Barkauskasa oraz flecistka Marta Chlebicka.
wykonawcy:
Marta Chlebicka | flet
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Modestas Barkauskas | dyrygent
w programie:
Wolfgang Amadeusz Mozart Uwertura do opery „Czarodziejski flet” K. 620
Carl Stamitz Koncert G-dur na flet i orkiestrę op. 29
Piotr Czajkowski V Symfonia op. 64

Strony