Aktualności

13 Sierpień 2017
W ostatnie dni wakacji Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na festiwal Mistrzowskie Wieczory. Tegoroczna edycja odbędzie się w 24-26 sierpnia. Zróżnicowany repertuar poszczególnych wieczorów koncertowych z pewnością znajdzie uznanie wśród melomanów.
Pierwszy koncert, inaugurujący festiwal, wypełni muzyka jazzowa, a jego kulminacyjnym punktem będzie występ Adama Bałdycha – artysty, który przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. Przy fortepianie zasiądzie Krzysztof Dys – jeden z najbardziej oryginalnych polskich pianistów tego gatunku. Wcześniej zaprezentuje się zespół TangoJazzProject, który cechuje twórcze spojrzenie na połączenie tanga z muzyką jazzową.
3 Sierpień 2017
Na zdjęciu Rigoletto w Orange, o którym za chwilę… fot. Philippe Gromelle
dr JACEK KORNAK: Festiwal w Aix En Provence jest znany wielu melomanom, którzy na cel letnich wojaży wybierają kraj Balzaka czy Lully’ego, jednak to nie jedyne znaczące wydarzenie we francuskim świecie opery.
5 Lipiec 2017
Koncert zespołu Caravana Banda, znakomicie łączącego rytmy bałkańskie, flamenco i gypsy jazzu, będzie 8 lipca 2017 r. głównym wydarzeniem dnia muzyki bałkańskiej na międzynarodowym Festiwalu Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich. Nie zabraknie też innych atrakcji – popularnych Melomaluszków oraz happeningu z tańcami korowodowymi.
5 Lipiec 2017
W Teatrze Wielkim w Poznaniu rusza sprzedaż biletów na cały sezon. Dzięki temu można z dużym wyprzedzeniem zaplanować wizytę. Sprzedaż biletów online rozpocznie się 10 VII na stronie teatru i na Bilety24, a w kasach - od 28 VIII.
Nowością będą Abonamenty Operowe, w ramach których będzie można wziąć udział w bankiecie popremierowym lub otrzymać 20% zniżki na bilety. Teatr przewidział też inne atrakcje, warto dowiedzieć się u źródła. Najważniejszą jest chyba gwarancja obejrzenia ulubionych i nowych spektakli. 
5 Lipiec 2017
ADRIAN NOWAK: Polska trasa koncertowa Patricii Kass potwierdziła tezę, że francuska piosenka ma się całkiem dobrze. Artystka udowodniła, że nie na darmo uważana jest za współczesną Edith Piaff. Artystka przeniosła nas w świat paryskich bulwarów i kawiarni, klimatów tak dobrze kojarzonych z filmów, a przecież wcale nie tak odległych. W zaledwie dwugodzinnym koncercie posłuchaliśmy piosenek kabaretowych, pieśni francuskich, w zupełnie nowej aranżacji, ocierających się o francuskie disco.
5 Lipiec 2017
Sponsorowanie kultury staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Krakowskie Biuro Festiwalowe, organizator kluczowych miejskich wydarzeń i festiwali o międzynarodowym zasięgu, pozyskało „Partnera dla Krakowa”, który przekaże jeden milion złotych na wsparcie planowanych imprez. W piątek, 30 czerwca, podpisano umowę, na mocy której KBF przez najbliższe trzy lata będzie współpracować z BUKOVINA Resort i Grupą Autoremo. To pionierska sytuacja w Polsce, kiedy prywatny przedsiębiorca wspiera instytucję kultury w takim zakresie.
4 Lipiec 2017
Lato można spędzić w pewnej nowej-starej instytucji... Z dniem 1 czerwca, wreszcie, po wielu miesiącach opóźnień, wystartowała Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. Hybryda powstała z Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Zespół na Wałbrzyskiej, gdzie jest siedziba dawnego NInA, w okrojonym nieco składzie, ale jednak działa prężnie. Takie propozycje ma dla nas na najbliższe dni:
„Robert Lewandowski” i „Święta wojna” | Otwarcie lata   
Środa 5 lipca od 20:00 do 23:30 w FINA, Wałbrzyska 3/5, Dziedziniec Cztery Pory Roku
3 Lipiec 2017
WŁADYSŁAW ROKICIŃSKI: Georgia, a far close country. My mother was a teacher in a school in Radom, and the surname of one of her colleagues, the school hygienist, was Tedeszwili. When I asked my mother, what a name it was, she answered: Georgian. It was the first time in my life, when I heard a Georgian name. And when years ago, as well, I saw a photo, actually a book illustration, of a mountain landscape of Svanetia: a village with many so characteristic for the region, stone defense towers, I knew that I would never forget it. Only once in my life, long ago, when Georgia still was a part of the Soviet Union, I happened to be in Tbilisi, and in some other places of touristic value.
29 Czerwiec 2017
 
Międzynarodowa grupa RAR powstała późną jesienią 2003 roku w jednej z ostrawskich piwiarni, jako porozumienie trzech artystów urodzonych na Śląsku.
Roman Nyga
Arne Bernd Rhaue
Romuald Jeziorowski
17 Czerwiec 2017
 
Jest taki moment w procesie zasypiania, w którym człowiek znajduje się na granicy między dniem a nocą, jasnością a ciemnością, bezpiecznym a niepewnym, znanym a niewiadomym. Momentowi, o którym często marzy się w chwilach zmęczenia. Czy przyniesie wyczekiwany odpoczynek i ukojenie? A może powrócą trudne przeżycia i wspomnienia, a z ciemności wyłonią się demony?
Chór VRC spróbuje znaleźć odpowiedzi podczas koncertu „Obudź się!”, 24 czerwca w Warszawie, bardzo, bardzo późno w nocy.

Strony