Aktualności

21 Sierpień 2019
24 sierpnia będziemy świętować 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich. Te wydarzenia, tak ważne dla Śląska, zostaną uczczone wyjątkowym koncertem plenerowym, który swoje miejsce będzie miał na parkingu Muzeum Śląskiego w Katowicach.
W pierwszej części o g. 19:00 wystąpią Grubson, Aleksandra Królik, Czesław Mozil, Renata Przemyk, Sebastian Riedel i Skubas. Z kolei część rozpoczynającą się o 20:30 wypełni Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej wraz ze światowej klasy solistką, Iwoną Sobotką. Rangę tego wydarzenia podniesie także wybitna postać, która poprowadzi muzyków zza pulpitu dyrygenckiego – maestro Krzysztof Penderecki, którego tego dnia zobaczymy w podwójnej roli – z batutą w ręku i jako kompozytora, wysłuchamy bowiem m.in. jego Chaconny.
20 Sierpień 2019
W dniach 28.08.-1.09 odbywać się będzie 14. edycja Festiwalu Goldbergowskiego, którego założeniem jest prezentacja muzycznego dziedzictwa Gdańska, w kontekście zjawisk europejskiej kultury muzycznej.
18 Sierpień 2019
21 sierpnia po raz 57. rusza Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju. Jest to drugi najstarszy festiwal muzyczny w Polsce po Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju a zarazem jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce odbywające się na Dolnym Śląsku, które od ponad pół wieku prezentuje twórczość i dorobek Stanisława Moniuszki. Dolny Śląsk, w tym Kudowa-Zdrój, w świadomości społecznej jednoznacznie kojarzy się ze Stanisławem Moniuszką oraz wieloletnią prezentacją jego twórczości.
17 Sierpień 2019
40 koncertów, 80 godzin muzyki kameralnej live, 250 uczestników festiwalu reprezentujących 20 narodowości i 5 kontynentów, 12 000 publiczności, 70 dni warsztatów instrumentalnych, 1680 godzin spędzonych na muzykowaniu i rozmowach - tak wyglądały ostatnie 4 lata Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music. A tymczasem zbliża się piąta, jubileuszowa, edycja tego wyjątkowego muzycznego wydarzenia.
Patronat nad Festiwalem po raz kolejny objęli wspólnie Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec – Jacek Czaputowicz i Heiko Maas.
17 Sierpień 2019
Myślą przewodnią ósmej edycji Instalakcji jest idea warsztatu jako miejsca tworzenia, budowania, odkrywania, ale też czynnego uczestnictwa publiczności. Przed nami na warsztaty Ewy Justki z budowania prostych instrumentów elektronicznych oraz warsztaty pracy z głosem z Zorką Wollny. Spotkania są otwarte dla wszystkich bez względu na poziom wiedzy czy umiejętności muzyczne.
15 Sierpień 2019
Akademia Gitary to festiwal, który od 12 lat stanowi stałą część muzycznego pejzażu Wielkopolski. Co roku łączy co najmniej 30 róż­nych miast i miasteczek tego województwa.
Po inauguracji w trzech katedrach w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu, festiwal zawita między innymi do takich miast, jak Czarn­ków, Jankowice, Września, Pobiedziska, Szamotuły, Piła, Konin, Nowy Tomyśl czy Ostrów Wielkopolski.
Inspiracją do zaplanowania programu festiwalu i wyda­rzeń mu towarzyszących jest Szczyt Bałkanów Zachod­nich. To właśnie tam odbył się jeden z dwóch pierwszych koncertów zapowiadających festiwal.
14 Sierpień 2019
W tym roku mija 50 lat od śmier­ci kompozytora i pianisty jazzowego Krzysztofa Komedy. Z tej okazji rok 2019 został ustanowiony Rokiem Komedy, pod patronatem UNESCO. Podczas koncertu w Sieradzu, który odbędzie się w ramahc Festiwalu Kolory Polski,  jego muzyka zabrzmi w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego.
13 Sierpień 2019
Festiwal „Chopin i Jego Europa” startuje już za dwa dni!  Jest to jeden z najważniejszych międzynarodowych projektów muzycznych przybliżających twórczość polskiego kompozytora.
11 Sierpień 2019
Projekt Grzegorza Rogali (P.G.R.) z Psałterzem Polskim na sopran i ensemble jazzowy zagra w najbliższych dniach 2 koncerty. Muzyka renesansowa synkretycznie połączona z jazzem zabrzmi w kościołach:
15.08 o 19.30 w Łodzi - Parafia M. M. Kolbego,
18.08 o 19.00 w Łasku – Kolegiata
Skład: Barbara Rogala – sopran, Roman Ott (GER) – saksofon altowy, Grzegorz Rogala - puzon, Jan Wierzbicki - kontrabas, Frank Parker (USA) – perkusja
4 Sierpień 2019
Już 6 sierpnia rozpoczynają się dwa niezwykłe wydarzenia: Kromer Biecz Festival oraz krakowski Musica Divina. Wydarzenia wraz z festiwalem Misteria Paschalia tworzą lokalną sieć muzyki dawnej, a współpraca między nimi została zainaugurowana właśnie podczas tegorocznej edycji festiwalu Misteria Paschalia.

Strony