Aktualności

17 Czerwiec 2017
 
Jest taki moment w procesie zasypiania, w którym człowiek znajduje się na granicy między dniem a nocą, jasnością a ciemnością, bezpiecznym a niepewnym, znanym a niewiadomym. Momentowi, o którym często marzy się w chwilach zmęczenia. Czy przyniesie wyczekiwany odpoczynek i ukojenie? A może powrócą trudne przeżycia i wspomnienia, a z ciemności wyłonią się demony?
Chór VRC spróbuje znaleźć odpowiedzi podczas koncertu „Obudź się!”, 24 czerwca w Warszawie, bardzo, bardzo późno w nocy.
9 Czerwiec 2017
Festiwal Soundedit od początku istnienia przedstawia i przybliża wszelkie aspekty związane z muzyką i jej produkcją. Do ogłoszonych już występów - Skalpel i Michael Nyman - dołączają zatem nowi goście. Daniel Miller, producent płyt Depeche Mode, powraca do Łodzi by zagrać swój set DJ-ski. Brian Griffin, fotograf muzyków, otworzy wystawę, na której światową premierę będzie miała jego książka „Pop”. W Wytwórni wystąpi legenda muzyki elektronicznej - Gary Numan.
9 Czerwiec 2017
Antjie Krog na Festiwalu Miłosza w Krakowie. fot. Kamila Zarembska-Szatan
 
Dlaczego warto pisać o zniszczonych butach syna? Czy przekwitanie to dobry temat na wiersz? I czy przyglądając się sobie można dostrzec uniwersalne prawdy? O tym rozmawiali wczoraj goście pierwszego dnia 6. Festiwalu Miłosza.
29 Maj 2017
"Muzyką dawną zawładnął świat archeologii, w którym fetyszyzuje się instrument, a środki i sposoby wykonania stają się ważniejsze od samej muzyki" - powiedziała kiedyś Elżbieta Chojnacka, która dała drugie życie klawesynowi i muzyce nań komponowanej, uciekając od historycznego wykonawstwa.
26 Maj 2017
JACEK KORNAK słucha płyt – od Bacha do współczesności. Bo wiosną nie ma monotonii.
26 Maj 2017
KINGA A. WOJCIECHOWSKA, MAJA BACZYŃSKA i PAWEŁ STROIŃSKI: 10. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie był w pełnym tego słowa znaczeniu imprezą urodzinową. Brakowało nam odkryć podobnych koncertom Drone Sounds czy Video Game Show z lat poprzednich. Ogromna szkoda, że tę edycję w warstwie koncertowej zdominowały wydarzenia o charakterze show. Dobrze, że organizatorzy cały czas na wysokim poziomie utrzymują warsztaty, panele i networkingową funkcję FMF, choć i tu zauważamy pewne niedociągnięcia. Prawdziwym „sprawdzam” dla dojrzałego już Festiwalu będzie 11. edycja, na której wysoki poziom, odkrywczość, nowatorstwo, odwagę w kreowaniu trendów bardzo liczymy. Tymczasem krótkie podsumowanie.
19 Maj 2017
Już się przyjęło, że Noc Muzeów to nie tylko otwarte drzwi do wszystkich instytucji kultury, ale także specjalnie przygotowywane wydarzenia. W tym roku przypada z 20 na 21 maja i obchodzona jest w całej Polsce. Wszystkich atrakcji opisać nie zdołamy, zachęcamy do czujności i samodzielnych poszukiwań w okolicy, w której akurat wtedy będziecie przebywać. My z ciekawością wpadliśmy na próbę warszawskiego chóru VRC, prowadzonego przez Joannę Malugę. VRC przygotowuje niespodziankę dla tych, którzy w Noc Muzeów odwiedzą Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. 
15 Maj 2017
XXXV jubileuszowa odsłona festiwalu Tydzień Talentów organizowanego przez Centrum Paderewskiego przed nami. W dniach 21-28 maja Kąśna Dolna zakwitnie najzdolniejszymi młodymi artystami z całej Polski, którzy pod czujnym okiem Mistrzów będą szlifować swój warsztat muzyczny.
12 Maj 2017
Jeśli chodzi o muzykę i patriotyzm, mówi się przede wszystkim o Ignacym Janie Paderewskim. Tymczasem Feliks Nowowiejski, kompozytor, także miał ogromne znaczenie dla rozwoju sztuki i był nie tylko niezwykłym twórcą, ale też niezłomnym patriotą. Urodził się w Prusach Wschodnich, ale zawsze czuł się Polakiem i opowiadał się za Polską. A wówczas to nie było takie łatwe.
W tym roku przypada 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Z tej okazji Polska Filharmonia Bałtycka organizuje cykl „Nowowiejski 2017”, który pozwoli Melomanom zapoznać się z najpiękniejszymi dziełami kompozytora.
10 Maj 2017
VOCAL|VISUAL FESTIVAL łączy muzykę wokalną ze sztukami wizualnymi. Koncertom towarzyszyć będą specjalnie stworzone wizualizacje wyświetlane bezpośrednio za wykonawcami.
Podczas koncertów po raz pierwszy w Polsce wystąpi zespół wokalny B2 z Wilna oraz żeńska grupa a cappella Ransom Notes z Drezna, przygotowująca projekt z łódzkim składem beatboxowym Beatside. Oprócz nich na scenie zobaczymy Jazzowy Chór Wytwórni, Rebelové, The Singing Heads oraz Zespół Wokalny Subito.

Strony