Aktualności

24 luty 2018
Trwa trzecia edycja konkursu na najlepszego nauczyciela muzyki w Polsce! Do 30 marca 2018 roku można przesyłać zgłoszenia, spośród których zostanie wybranych 10 nominowanych do Nagrody Głównej.
Celem konkursu jest poznanie i nagrodzenie najlepszych nauczycieli muzyki, przewodników i opiekunów muzycznych, ludzi, którzy potrafią zaszczepić miłość do muzyki, ciekawie i efektywnie jej uczyć. Uczestnikami konkursu mogą być nauczyciele w oświacie, w szkołach muzycznych, a także muzycy uczący, niezależnie od rodzaju muzyki dominującego w ich pracy.
24 luty 2018
Program 2 Polskiego Radia zaprasza w niedzielę 25 lutego na transmisję ze Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, gdzie odbędzie się koncert w wykonaniu wirtuoza skrzypiec Jakuba Jakowicza i Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michaiła Agresta. W programie utwory Mieczysława Karłowicza i Aleksandra Skriabina. Początek o godz. 18.00.
Jakub Jakowicz gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod którego kierunkiem studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej – prof. Tadeusza Wrońskiego.
23 luty 2018
Program 2 Polskiego Radia zaprasza w sobotę 24 lutego na transmisję z Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, gdzie odbędzie się uroczysty koncert z okazji 200. rocznicy pierwszego publicznego występu Fryderyka Chopina. Początek o godz. 19.00.
23 luty 2018
MARTA SZKUDLAREK: Misteria Paschalia, jeden z najbardziej rozpoznawalnych europejskich festiwali muzyki dawnej, już po raz drugi odbędzie się w nowej, poszerzonej formule. Zaproszenie do współtworzenia 15. odsłony wydarzenia, które w tym roku odbędzie się między 26 marca a 2 kwietnia, przyjął wybitny dyrygent i interpretator muzyki dawnej z Edynburga – John Butt, który poprowadzi swoją formację Dunedin Consort. W trakcie Wielkiego Tygodnia oraz Wielkanocy melomani usłyszą arcydzieła muzyki dawnej, dzięki którym Wyspy Brytyjskie okażą się – mimo dzielących nas setek mil – bliższe, niż mogłoby się wydawać.
22 luty 2018
W marcu na scenę Opery Śląskiej powrócą - uwielbiane przez melomanów - dzieła Giacomo Pucciniego oraz Giuseppe Verdiego.
Z początkiem miesiąca bytomski teatr operowy zaprasza na muzyczną podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni i opowieść o nieszczęśliwej miłości, namiętności, honorze i zdradzie – czyli operę „Madama Butterfly” Giacomo Pucciniego. Libretto opowiada o nastoletniej gejszy - tytułowej Butterfly - która zakochuje się w młodym amerykańskim oficerze…. ten związek jednak kończy się dla niej tragicznie. Opera zachwycająca swą egzotyką na bytomskiej scenie zaprezentowana zostanie 3 i 8 marca z okazji Dnia Kobiet.
22 luty 2018
Krystian Zimerman, Anne Sofie Mutter, Steven Isserlis, Marek Bracha, Jacek Kaspszyk, Andrzej Kosendiak, Anna Duczmal-Mróz, Łukasz Borowicz, Bartosz Michałowski, Krzysztof Książek, Szymon Nehring, orkiestry z Wrocławia (NFM), Katowic (NOSPR), Warszawy (Filharmonia Narodowa). To nie wszyscy, lista najlepszych nazw instytucji, zespołów oraz nazwisk z każdego pokolenia jest w tym roku długa i imponująca.
Kinga A. Wojciechowska: Będzie jak w filmie Alfreda Hitchcocka – najpierw wybuchnie pożar, a potem napięcie będzie już tylko rosło. Festiwale w Polsce mają światowy poziom, także za sprawą naszych artystów. Przykładem kolejny, już 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który w tym roku odbędzie się od 16 do 30 marca 2018 r.
21 luty 2018
KRZYSZTOF BATOG: Orkiestra Muzyki Nowej została nominowana do nagrody "Classical Next: Innovation 2018", która w maju 2018 roku zostanie wręczona podczas światowych targów muzycznych w Rotterdamie.

Międzynarodowy komitet wybrał 28 najciekawszych przedsięwzięć z całego świata związanych z zespołami orkiestrowymi, instytucjami muzycznymi oraz wybitnymi osobowościami, które prowadzą wysokiej jakości projekty artystyczne. 


Oprócz OMN wsród nominowanych są zespoły, instytucje i artyści z Australii, Austrii, Brazylii, Chile, Francji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Kanady, Korei Płd, Niemiec, Południowej Afryki, Turcji, USA i Wielkiej Brytanii. 
20 luty 2018
Polska muzyka kameralna XX wieku, bez najmniejszej dozy przesady, należy do czołówki nie tylko europejskiej ale i światowej. Nie od dzisiaj również wiadomo, że właśnie w kameralnych formach, kompozytorzy osiągają wyżyny artystycznego kunsztu, a w transparentnych, wolnych od orkiestrowego przepychu utworach, tworzonych z myślą o kwartetach, duetach czy solistach z towarzyszeniem akompaniamentu, jak pod lupą widać kunszt twórcy.
20 luty 2018
Kultowa inscenizacja „Cyganerii” Giacoma Pucciniego w reżyserii Franca Zeffirellego po raz trzeci wraca w transmisji do kin, ale w nowej obsadzie. W wystawionym już blisko 500 razy na scenie The Metropolitan Opera spektaklu (premiera w 1981 roku z Teresą Stratas, Renatą Scotto i Josém Carrerasem) hafciarka Mimì znów zakocha się w poecie Rodolfie, a żywiołowa Musetta będzie flirtowała z malarzem Marcellem.
W roli Mimì wystąpi bułgarska sopranistka Sonya Yonchva, którą niedawno podziwialiśmy jako tytułową Toskę. Rodolfa zaśpiewa Michael Fabiano, Marcellem będzie Lucas Meachem, a partię Musetty wykona Susanna Phillips. Orkiestrę poprowadzi Marco Armiliato.
19 luty 2018
Już niedługo rozpocznie się druga edycja cyklu koncertów pt. „Pieśń – Teatr Słowa” – spotkań publiczności z muzyką i poezją, które w całości poświęcone będą prezentacji polskiej pieśni artystycznej.

Strony