Wywiady

11 Październik 2019
Z sopranistką Adrianą Ferfecką z okazji koncertu wiedeńskiego odbywający się w ramach 9. NDI Sopot Classic rozmawiała Lukrecja Jaszewska.
Lukrecja Jaszewska: Czy kocha Pani Mozarta?
Adriana Ferfecka: Oczywiście, kocham go, bo był geniuszem i tworzył przepiękną muzykę. Jednak śpiewanie Mozarta wcale nie jest proste i wymaga od wykonawcy olbrzymiej świadomości śpiewu i techniki. To swego rodzaju wyzwanie, a ja bardzo lubię wyzwania i dlatego jestem tutaj.
To Pani debiut sceniczny w Sopocie?
Tak, będę po raz pierwszy śpiewać w Operze Leśnej. Ten debiut dla mnie niezwykle istotny i ważny.
10 Październik 2019
fot. Patrycja Wieczorek
Viktoria Nowak reprezentowała Polskę w 14. edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Pilźnie, w Czechach, w 2015 r. i była pierwsza. Zwycięską choreografię do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego, zatytułowaną „Piece in Old Style”, przygotował choreograf i tancerz Jacek Przybyłowicz. Viktoria miała wtedy 18 lat. Teraz jest już zawodową tancerką. Mówi się, że edukacja tancerzy – ich dzieciństwo i wczesna młodość – to krew, pot i łzy. Postanowiłem zapytać Viktorię także o to.
Władysław Rokiciński: Zacznę tak trochę od końca: da się żyć z tańca? To powołanie czy zawód?
3 Październik 2019
Rami al-Aszek jest poetą arabskim, który powiedział Presto, że nie należy do żadnego miejsca, w którym do tej pory zdarzyło się mu żyć. Samo pisanie też nazwał wygnaniem. Presto rozmawia z nim o poezji i o życiu. Poeta spotka się z polską publicznością w piątek 4.10 o godz. 18 w lokalu biblioteki „Przy Zawiszy” w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 121/123 (wejście od tyłu budynku).
„Psy pamięci”
3 Październik 2019
Ramy Al-Asheq is an Arabic poet who told Presto that he did not belong to any place where he had lived so far. He also called writing as exile. Presto talks to him about poetry and life. The poet will meet the Polish audience on Friday 4.10 at 18:00, in the Library "Przy Zawiszy" in Warsaw, Aleje Jerozolimskie 121/123 (entrance from the back of the building).
The Dogs of Memory
3 Październik 2019
O tym, czym są organy, jak wygląda prawdziwe dzieło sztuki oraz jak rekonstruuje się jeden z najbardziej oryginalnych polskich instrumentów – tuż przed kolejną edycją festiwalu ORGANy PLUS+ w Gdańsku przypominamy rozmowę Kingi Wojciechowskiej z Andrzejem Szadejko, organistą i dyrektorem artystycznym festiwalu.
Dlaczego właściwie wokół wykonywania muzyki organowej jest tyle tajemnic i niedomówień?
27 Wrzesień 2019
Dziś wieczorem (27 września) rozpocznie się festiwal „Sacrum Profanum”. Premierowo zostanie na nim wykonany utwór Katarzyny Głowickiej „Farewell River”. Z kompozytorką nie tylko o jej dziele rozmawiał Wojciech Pietrow.
Wojciech Pietrow: Gdy słucham Pani utworów, to czasem czuję, jak głęboko potrafią dotknąć swym dźwiękiem. Innym razem skupiam się na brzmieniu danego instrumentu i analizuję je. Czasami w prosty sposób ta muzyka kojarzy mi się z deszczem, szumem wiatru – kontestuję ten klimat. A co Pani chce, by człowiek przeżywał, myślał, gdy słucha Pani utworów?
12 Wrzesień 2019
Za kilka dni zaczyna się 5. edycja Warsaw Fingerstyle Festival, jak co roku festiwal gościć będą: Centrum Kultury Wilanów (20–21.09) i żoliborska La Boheme (23.09). Presto rozmawia z Jankiem Pentzem, współorganizatorem WFF, znanym już, choć bardzo jeszcze młodym gitarzystą, grającym techniką fingerstyle. Koncertował z wieloma sławnymi artystami, by wymienić choćby tylko Tommy'ego Emmanuela, wirtuoza gitary, uznanego za jednego z najwybitniejszych muzyków fingerstyle, czy Stefana Barone, który przyjeżdża zresztą na festiwal do Warszawy. Janek wydał już dwie płyty – „Heroic Dreams” (EP, 2017) i „Eternity” (LP, 2019) – a wszystkie utwory na obu albumach skomponował sam. W wywiadzie mówi m.in.: „Zbieram siły na kolejne utwory…”. Czekamy!
22 Sierpień 2019
Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music 2019 – 5. jubileuszowa edycja. Do Krzyżowej i innych miejscowości, w których odbędą się festiwalowe koncerty, zjedzie bardzo wielu młodych muzyków z całego świata. Będzie wśród nich nasza rozmówczyni, wiolonczelistka Laura van der Heijden. Zgodziła się odpowiedzieć Presto na kilka pytań.
Władysław Rokiciński: Jest Pani bardzo młodym muzykiem. To będzie Pani pierwsza wizyta w Polsce? Dlaczego wybór padł na Festiwal Krzyżowa-Music?
22 Sierpień 2019
International Chamber Music Festival Krzyżowa-Music 2019 is just beginning - the 5th jubilee edition. Many young musicians from all over the world will come to Krzyżowa and other localities where festival concerts will take place. Our interlocutor, cellist Laura van der Heijden will be among them. She agreed to answer Presto a couple of questions.
Władysław Rokiciński: You are a very young musician. Will this be your first visit to Poland? Why did your choice fall on Krzyżowa-Music Festival?
12 Sierpień 2019
Masaaki Suzuki i jego orkiestra Bach Collegium Japan zagrają w sierpniu (19.08 i 21.08) w Polsce dwa koncerty w ramach festiwalu „Chopin i jego Europa”. To duże wydarzenie artystyczne, bo zarówno sam Maestro, jak i założona przez niego orkiestra są szeroko w świecie znani i podziwiani. Sławni są nie tylko dzięki koncertom, ale i nagraniom płytowym dzieł Jana Sebastiana Bacha – wykonana w tym zakresie praca jest ogromna. I wciąż trwa: kolejny album będzie wydany przez BIS Records już w październiku 2019 r.

Strony