Wywiady

18 Lipiec 2018
Gwendolyn Masin is a well-known concert violinist. I know that she is also widely known as a music teacher and as an organizer of musical life. What can be called the word "versatility”, if not this? So when the opportunity arose, I decided to use it and ask the artist a few questions.
Władysław Rokiciński: Nowadays, you are a famous and valued violinist. And what were the beginnings? What mainly shaped you musically in your childhood? I know that you started your musical education very early.
18 Lipiec 2018
Gwendolyn Masin jest skrzypaczką koncertującą. To także pedagog i organizatorka życia muzycznego. Co można nazwać słowem "wszechstronność", jeśli nie to właśnie? Kiedy więc tylko nadarzyła się okazja, postanowiłem z niej skorzystać i zadać artystce kilka pytań.
Władysław Rokiciński: To mnie zawsze ciekawi najbardziej, więco  o to zapytam: jakie były Pani muzyczne początki? 
17 Lipiec 2018
Osoba i muzyka Johna Coltrane`a wciąż żyje i inspiruje kolejne pokolenia. Obecnie muzyczny świat poruszył kolejny „cudownie odnaleziony” i wydany po latach przez Impulse! album „Both Directions at Once : The Lost Album” nagrany w 1963 roku w Van Gelder Studio. Pomocą w poznaniu geniuszu Coltrane`a jest z pewnością polskie wydanie książki Chrisa DeVito „Coltrane według Coltrane`a” nakładem wydawnictwo Kosmos Kosmos, które do tłumaczenia na język polski zaprosiło Filipa Łobodzińskiego. Twórcę i znawcę kultury, artystę i wytrawnego tłumacza.
Vanessa Rogowska: Dziękuję za przetłumaczenie książki, która jest sensacją na polskim rynku muzycznym i wydawniczym. W jaki sposób stał się Pan tłumaczem owej książki ?
15 Maj 2018
„Widz musi być postawiony przed problemem. O narkomanii powinno się mówić cały czas. Bo my, ludzie, wciąż powtarzamy swoje błędy” – mówi Robert Glumbek, autor inscenizacji i choreografii spektaklu baletowego „Dzieci z dworca ZOO”, opartego na kultowej wspomnieniowej książce o losach młodziutkiej Christiane F. i jej przyjaciół. O dzieciach szukających szczęści, o roli sztuki mierzącej się z wiecznie aktualnym, ogromnym problemem narkomanii i szczecińskiej inscenizacji z Robertem Glumbkiem* rozmawiała Magdalena Jagiełło-Kmieciak.
15 Maj 2018
Brian Eno kończy dziś 70 lat!
8 Maj 2018
Koji Kamoji. Rodowity Japończyk, a jednocześnie jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów polskich. Jak do tego doszło? Mam zamiar o to zapytać. I nie tylko o to. Wywiad jest po części także wywiadem ze mną samym, co stanie się jasne w miarę czytania, z góry więc przepraszam za nie krótkie pytania. A artyście dziękuję, że znalazł dla nas czas.
Władysław Rokiciński: Mieszka Pan w Polsce już od tak wielu lat. Ale co wiedział o Polsce młody japoński artysta, Koji Kamoji, zanim po raz pierwszy tu się znalazł? W którym roku to było?
26 Kwiecień 2018
Paweł Kapuła, fot. Grzegorz Mart
40 lat? A co on umie? Nic! – powiedział kiedyś 80-letni wtedy Jerzy Maksymiuk, zapytany o wiek, w którym dyrygent ma coś do powiedzenia jako artysta. Dyrygent-asystent w Filharmonii Narodowej nie ma nawet trzydziestki, ale wygląda na to, że już jednak wiele potrafi. Dał się poznać choćby w 2016 r., prowadząc koncert za Stanisława Skrowaczewskiego. To był zresztą debiut Pawła Kapuły jako dyrygenta Orkiestry Filharmonii Narodowej. W najbliższy weekend kolejna okazja, aby przekonać się, jakim jest dyrygentem. Kapuła poprowadzi aż trzy koncerty, w tym niedzielny charytatywny, dla ciężko chorej flecistki Joanny Tic-Ramos.
 
25 Kwiecień 2018
KINGA WOJCIECHOWSKA: Już w sobotę 28 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia usłyszymy dwa potężne utwory – Symfonię Szkocką Feliksa Mendelssohna i II koncert skrzypcowy „Metamorfozy” Krzysztofa Pendereckiego. Utwory wykona Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, solistką będzie Bomsori Kim. Całość zepnie muzycznie i od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Łukasz Borowicz. Poprosiłam go z tej okazji o kilka refleksji na temat programu. Posłuchajcie…
 
Zaczęło się w Poznaniu…
12 Kwiecień 2018
Nie uważa się za reżyserkę, raczej za praktykującą artystkę. Twierdzi, że asertywności można uczyć się od sędziów na murawie boiska do piłki nożnej. Dużo wymaga od siebie a ludzi traktuje z szacunkiem. Z Jagodą Szelc rozmawia Lukrecja Jaszewska.
Po co robisz filmy? Dlaczego chcesz nas wkręcać w swoje historie?

Strony