Teatr Wielki w Łodzi rozpoczyna nowy cykl - BALLADY I ROMANSE!

-
25.02.2022

BALLADY I ROMANSE… i wiele innych jeszcze form muzyczno-wokalnych proponuje łódzka opera swoim widzom w Roku Romantyzmu Polskiego.

Muzyka łagodzi obyczaje – mówił Jerzy Waldorff – legenda polskiego życia muzycznego, a przez to, że muzyka towarzyszy nam, na co dzień, nie zastanawiamy się czy i jaki ma na nas wpływ – a z pewnością ma! Swymi dźwiękami potrafi zaskoczyć, wprawić w dobry nastrój, pozwala zapomnieć o tym, czego pamiętać nie chcemy, wywołać szczery uśmiech, choć i łzy wzruszenia również zdarzają się towarzyszyć jej dźwiękom. Są, bowiem artyści – wykonawcy muzyki i jej interpretatorzy – którzy swoją wrażliwością i talentem potrafią nadać muzyce to „coś”, bez czego byłaby tylko zwykłym zapisem nutowym.

 

Taką właśnie różnorodność muzyczną i wokalną, stylistyczną i interpretacyjną Teatr Wielki w Łodzi proponuje w tym roku na Scenie Kameralnej, gdzie zabrzmią: muzyka wybitnych polskich kompozytorów różnych okresów z Ignacym Paderewskim i Stanisławem Moniuszką na czele, nieznane arie i pieśni doby romantyzmu; w muzyce pojawi się także sam Adam Mickiewicz.

 

Wśród wykonawców – grono znakomitych solistów śpiewaków i muzyków, których publiczność doskonale zna z kreacji scenicznych – operowych, operetkowych i musicalowych – stworzonych na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi: Bernadetta Grabias, Agnieszka Makówka, Dorota Wójcik, Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski oraz muzycy: Taras Hlushko, Agnieszka Kołodziej, Agnieszka Przybylska, Marcin Werner. Nie zabraknie też zaproszonych gości, będą to m.in. Weronika Leśniewska i Szymon Mechliński - artyści znani nie tylko z polskich scen operowych.

 

W pierwszym koncercie z tego cyklu, który odbędzie się już 1 marca, zobaczymy i usłyszymy Szymona Mechlińskiego z towarzyszeniem fortepianu, przy którym zasiądzie Michał Biel. Ten młody, szalenie zdolny i wielokrotnie już nagradzany baryton, ma już za sobą występy na wielkich scenach operowych Europy m.in. Opera de Lyon, Opera de Toulon, Dorset Opera Festival, Theater Dortmund oraz większości polskich scen operowych. Oprócz pasji śpiewania ma inną - odkrywa nieznanych dziś polskich kompozytorów operowych i ich twórczość, którą stara się przypomnieć słuchaczom.

 

„Nieznane polskie arie i pieśni doby romantyzmu”, podczas którego zabrzmią kompozycje Henryka Skirmuta, Franciszka Mireckiego, Jana Skrzydlewskiego, Henryka Jareckiego oraz innych zapomnianych polskich kompozytorów – już 1 marca na deskach Sceny Kameralnej Teatru Wielkiego w Łodzi.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.