Butterfly lovers, czyli Romeo i Julia po szanghajsku w Filharmonii Krakowskiej

15.01.2020
fot. arch. FK

Najbliższy koncert Filharmonii Krakowskiej, jaki odbędzie się w sobotę 18 stycznia o godz. 18.00 w szkole muzycznej im. Karłowicza w Nowej Hucie, przeniesie krakowską publiczność w obszary kultury Dalekiego Wschodu. Stanie się tak nie tylko za sprawą chiński dyrygenta prowadzącego koncert – Muhaia Tanga oraz jego córki, Susan Tang – utalentowanej nastoletniej skrzypaczki, ale też dzięki legendzie z czasów dynastii Tang, przywołanej w prezentowanym programie.

Mowa o historii wiecznej miłości kochanków, których duchy pod postacią motyli ulatują do nieba. Ta jedna z najstarszych chińskich legend stała się 1958 roku inspiracją do powstania koncertu skrzypcowego The Butterfly Lover, w którym dwaj chińscy kompozytorzy – Chen Gang i He Zhanhao – próbowali połączyć muzyczne tradycje Wschodu i Zachodu. Utwór nosi zatem znamiona orientalnego charakteru, choćby za sprawą wykorzystania w partii solowej skrzypiec elementów techniki gry na dwustrunowym instrumencie smyczkowym erhu i użytej skali pentatonicznej. Koncert zaprezentuje piętnastoletnia Susan Tang, obecnie studentka Szanghajskiego Konserwatorium Muzycznego, z powodzeniem występująca w salach koncertowych Europy i Azji.

W drugiej części wieczoru Orkiestra i Chór Żeński Filharmonii Krakowskiej wykonają Symfonię Dantejską Ferenca Liszta, będącą egzemplifikacją romantycznej idei korespondencji sztuk. W dziele muzycznym nie brak bowiem odniesień do Boskiej komedii Dantego. W partyturze Liszt nie tylko przywołuje obrazy z genialnego pierwowzoru, ale wręcz – sylaba po sylabie – podpisuje włoski tekst pod kolejnymi dźwiękami tematu otwierającego symfonię:

„Przeze mnie droga w miasto utrapienia. Przeze mnie droga w wiekuiste męki.

Przeze mnie droga w naród zatracenia. Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją!”

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.