Czekając na Chopina - przygotowania do premiery w Operze Śląskiej

Rzadko wykonywane utwory Fryderyka Chopina, mało znane rysy postaci mistrza i fikcyjne spotkanie jego wielbicielek – to kanwa spektaklu teatralno-muzycznego „Czekając na Chopina”, którego premiera odbędzie się 21 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Chciałbym odkryć Chopina salonowego. Nie bohatera, który ukrył w swojej muzyce sprzeciw polityczny, patriotyczny, narodowościowy i cierpiącego artysty, o którym się uczymy – podkreśla Michał Znaniecki, reżyser spektaklu.

Akcja spektaklu toczy się właśnie w salonie. Uczennice rozmawiają na temat mistrza, wymieniają uwagi i komentarze dotyczące jego metody pracy i kompozycji. Wykonują niektóre pieśni i piosnki, które Chopin skomponował specjalnie dla nich, podczas różnych sytuacji towarzyskich. Czekają na swojego mistrza, ale… do końca nie wiadomo czy Chopin się pojawi.

Czekając na Chopina” to autorski spektakl znakomitego reżysera Michała Znanieckiego, dedykowany na Salę Koncertową im. Adama Didura. Odzwierciedla nastrój salonowych spotkań muzycznych. Nie zabraknie tu zabaw z publicznością, wspólnego śpiewania i współprzeżywania. Chciałbym opowiedzieć, że Chopin był żywy, a nie tylko skupiony na swojej chorobie i sztuce. Bawił się z panienkami z dobrego domu i szalał na przyjęciach u hrabin – dodaje Michał Znaniecki.

W spektaklu wystąpią: Iwona Noszczyk i Renata Dobosz – jako Delfina Potocka, Aleksandra Stokłosa i Leokadia Duży – Maria Kalergis, Anna Noworzyn-Sławińska i Roksana Wardenga – Maria Wodzińska, Marcelina Beucher i Anna Wiśniewska-Schoppa – Pauline Viardot, Joanna Kściuczyk-Jędrusik i Anna Ratajczyk – George Sand. Jako pianiści wystąpią Ewa Zug i Michał Kryworuczko.

Wydarzenie jest objęte patronatem Presto.

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów