Filmy o pisaniu

Michel Houellebecq i Michał Witkowski to dwaj pisarze, którzy lubią „poszerzać pole walki literackiej” o inteligentną grę z własnym medialnym wizerunkiem. Oto na dwa mockumenty o najsłynniejszym francuskim prozaiku, a także – pomiędzy projekcjami – na rozmowę o wielu wcielaniach Michaśki.

O godz. 18:00 obejrzymy projekcję groteskowej komedii „Porwanie Michela Houellebecqa” Guillaume’a Nicloux, utrzymanej nieco w duchu Larry’ego Davida. We wrześniu 2011 roku, w czasie trasy promocyjnej „Mapy i terytorium”, Michel Houellebecq zostaje porwany przez trzech porywaczy-amatorów. Najsłynniejszy współczesny pisarz francuski, a jednocześnie mistrz medialnego i wizerunkowego blefu, dokłada za pomocą tego filmu kolejną cegiełkę do swojej konsekwentnie konstruowanej publicznej persony – równie uroczej, co irytującej.
Następnie, o filmie, Michelu Houellebecqu, strategiach medialnych pisarzy, a także o wielu wcieleniach Michaśki porozmawiamy z Michałem Witkowskim, autorem między innymi „Lubiewa”, „Drwala” i „Fynf und cwancyś”. Spotkanie poprowadzi autor Dwutygodnik.com Maciej Jakubowiak.

Po rozmowie obejrzmy film „Przeżyć: metoda Michela Houellebecqa” (reż. A. Hagers, E. Lieshout, R. Brummelen), zainspirowany esejem „Rester vivant” z 1991 roku, w którym Houellebecq pisał o niespełnionych artystach, roli poety i problemach psychicznych. Iggy Pop, zafascynowany tym tekstem, wchodzi w rolę przewodnika po życiu i odwiedza pisarza w jego domu. Ale czy osoba, którą spotyka, to rzeczywiście Michel?

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Dwutygodnik.com Filmy o pisaniu, poświęconemu dialogowi literatury z kinem. Skupimy się wyjątkowo nie na adaptacjach powieściowych, lecz na próbach opowiedzenia językiem filmu o pisaniu i czytaniu – o tym, jak życiorysy pisarzy kształtowały ich książki, ale także o tym, jak książki kształtują życiorysy czytelników.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będą wydawane od godz. 17:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie drugiego filmu, będą wpuszczane w miarę wolnych miejsc.

Czas i miejsce
Sobota | 23 czerwca | godz. 18:00
Sala Ziemia Obiecana | ul. Wałbrzyska 3/5

Informacje o akredytacjach
Organizatorzy proszą o wysyłanie zgłoszeń pod adres: media@nina.gov.pl

 
{info. pras}
 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów