Glokalnie i nietypowo - o muzycznym wymiarze Transatlantyku

30.07.2014

Spotkania z artystami, konkursy kompozytorskie, warsztaty edukacyjne – organizatorzy tegorocznego Festiwalu Transatlantyk dołożyli starań, by promować zarówno mistrzów, jak i adeptów.

Program Festiwalu, który rozpocznie się już ósmego sierpnia obfituje w wiele atrakcji. Jedną z nich będą stanowić spotkania Talking Piano. Będą się one odbywać w poznańskim Centrum Kultury Zamek. To doskonała okazja by przyjrzeć się z bliska legendom muzyki filmowej w nietypowy sposób.

Co mówi fortepian?

Talking Piano to rodzaj moderowanej rozmowy, prowadzonej między publicznością a kompozytorami (do grona tegorocznych gości należeć będą m.in. Michael Price, Bruce Broughton oraz Peter Golub). Artyści opowiedzą o swojej pracy, ścieżkach kariery i pomysłach. Będą wzbogacać swoje wypowiedzi w unikatowy sposób –  poprzez muzykę wykonywaną na żywo. Oprócz fortepianu podczas dyskusji zgromadzona publiczność usłyszy niekiedy wiolonczelę. Pośród prezentacji muzycznych znajdą się również projekcje trudno osiągalnych nagrań video.  Spotkania poprowadzi dziennikarz muzyczny Tim Burden.  Każde spotkanie zakończy się pytaniami publiczności.

Wypij kawę z mistrzem

Organizatorzy tegorocznego Transatlantyku przygotowali również cykl spotkań artystów-mistrzów z uczniami w ramach bloku Coffee with… Przybiorą one formę prywatnej rozmowy przy kawie i będą okazją do nawiązania bliższego kontaktu z artystami oraz wymiany poglądów. W programie mogą wziąć udział wszyscy, którzy profesjonalnie zajmują się dziedziną, w której ekspertem jest któryś z gości Festiwalu Transatlantyk. Aby wziąć udział w projekcie wystarczy nadesłać swój życiorys i port folio. Pośród zainteresowanych zostaną wylosowani uczestnicy.

Transatlantyk Instant Composition Contest

Także młodzi muzycy którzy posiadają zdolności improwizatorskie znajdą na Transatlantyku pole do popisu. Wszystko dzięki jedynemu na świecie konkursowi symultanicznej kompozycji. Podczas przesłuchania uczestnicy poznają krótki materiał filmowy, do którego będą musieli natychmiast stworzyć muzykę. Wykonają ją niezwłocznie po wyjściu na scenę.  Konkurs wymaga wysokich umiejętności gry na instrumencie ale przede wszystkim niezwykłej wyobraźni muzycznej. Projekt przebiega w dwóch etapach. W pierwszym etapie wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie podlegają przesłuchaniom otwartym. W drugim etapie do finału jury wybierze 10 najbardziej kreatywnych osób.

Warsztaty edukacyjne

Organizatorzy Festiwalu Transatlantyk nie zapomnieli o edukacyjnym wymiarze wydarzenia. Przygotowali zatem cykl warsztatów, przeznaczonych dla profesjonalistów (w ramach master classes) oraz dla dzieci i młodzieży szkolnej. Na szczególną uwagę zasługują również warsztaty dedykowane osobom niewidomym (i niedowidzącym) oraz niesłyszącym (i niedosłyszącym). Zajęcia są nieodpłatne, a oferta kusi różnorodnością. Więcej szczegółów na stronie: transatlantyk.org w zakładce „Edukacja & Inspiracje”.

Festiwal potrwa w dniach 8–14 sierpnia. Odbędzie się w Poznaniu.

(MK)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.