HAIKU MUSIC: medytacja z misą [warsztaty]

16.07.2019
HAIKU MUSIC: medytacja z misą [warsztaty]

„Zbudź się, motylu -
Późno, całe mile
Są przed nami”
Basho (1644-1695)

Warsztaty „Haiku Music: medytacja z misą” to niecodzienne spotkanie, którego inicjatywa zrodziła się z podróży magazynu Presto. Muzyka Film Sztuka do Kraju Kwitnącej Wiśni. I edycja projektu miała miejsce podczas warszawskiego festiwalu Literatura jak fotosynteza w czerwcu 2019 r. W ramach krakowskiej edycji odbędzie się warsztat tańca butoh (2h), warsztat medytacji z misą i haiku (2 h) oraz pokaz improwizacji butoh/misy dźwiękowe w połączeniu ze sztuką nowych mediów.

W pierwszej części projektu uczestnicy wezmą udział w warsztatach tańca butoh, które skierowane są do osób zainteresowanych samorozwojem oraz pogłębianiem i poszerzaniem świadomości ciała oraz terapią poprzez ciało, którzy poszukują autentycznego ruchu, kreatywności oraz uważnej obecności w ciele w relacji z innymi. Warsztat będzie połączeniem różnych metod pracy z ciałem, tworzących razem spójną całość: Aikishintaiso (gimnastyka wewnętrzna Aikido), Noguchitaiso (gimnastyka Noguchi Michizo), taniec z/bez obrazu, wyrażanie emocji w tańcu, improwizacja, taniec.

Druga część projektów zostanie poświęcona warsztatom medytacji indywidualnej i grupowej z brzmieniem mis dźwiękowych oraz słów zawartych w japońskich i polskich haiku, podczas której będzie celebrowana kontemplacja ciszy i dźwięku oraz kojąca relaksacja. Zostanie także podjęta próba terapeutycznej pracy kreatywnej nad haiku uczestników we wspólnym, życzliwym kręgu.

Uwieńczeniem obydwu warsztatów będzie łączący kilka dziedzin sztuki performans: improwizacja Krzysztofa Jerzaka (taniec butoh) do improwizacji muzycznej Mai Baczyńskiej (misy, głos, perkusjonalia) z udziałem artystki Darii Rzepieli (nowe media), inspirowany poznanymi na warsztatach haiku i interakcją z uczestnikami.

BUTOH
Japoński taniec „nowoczesny” – powstał w latach 50-tych, jako wynik poszukiwań nowych form ekspresji. Jego twórcy: Tatsumi Hijikata i Kazuo Ohno zanegowali zarówno własną tradycję (Kabuki, Bunraku, Nō) jak i „sprzeciwili” się masowej kulturze zachodu.
W tańcu Butoh ciało staje się tekstem, zapisem ludzkiego doświadczenia odkrywanym przez ruch. Butoh stwarza możliwości bezpośredniego, totalnego wyrażania siebie.

MISY DŹWIĘKOWE

Instrumenty wywodzące się z himalajskiej, przedbuddyjskiej tradycji Bon Po, wytwarzane głównie w Bhutanie, Nepalu, Indiach oraz Tybecie. Stop metali, z którego zostały wykonane, bazuje na siedmiu pierwiastkach symbolizujących energię ciał niebieskich (złoto – Słońce, srebro – Księżyc, rtęć – Merkury, miedź – Wenus, żelazo – Mars, cyna – Jowisz, ołów – Saturn). Misy dźwiękowe są wykorzystywane zarówno przez terapeutów i uzdrowicieli, jak i muzyków.

Prowadzący:

Krzysztof Jerzak – warsztaty tańca butoh (2h)

https://m.facebook.com/KokoroKJ/

Maja Baczyńska – warsztaty medytacji z misą i haiku (2h)

https://www.facebook.com/Maya-Baczynska-392125304728982/about/

Daria Rzepiela – interakcja z publicznością: nowe media

http://www.dariarzepiela.com/

Kiedy?

27 lipca 2019 roku
godz. 15–17 – warsztat tańca butoh
godz. 17.30–19.30 – warsztat medytacji z misą i haiku
godz. 20 – pokaz improwizacji: taniec butoh + misy dźwiękowe + nowe media

Gdzie?

SZKOŁA RYSUNKU, GRAFIKI, MALARSTWA I RZEŹBY- PRACOWNIA OKO
Plac Matejki 10/1
31-157
Kraków

tel. 691817574, [email protected]

www.pracowniaoko.pl

 

Koszt inwestycji w siebie:

warsztat tańca butoh + warsztat medytacji z misą i haiku + pokaz – 100 zł / przy zapisie do 20go lipca 90 zł

pokaz improwizacji (taniec butoh + misy dźwiękowe + nowe media) – 20 zł

 

* Istnieje możliwość przyjścia tylko na warsztat medytacji z misą, jeżeli posiada się własną misę „tybetańską” – 40 zł

** Zapewniamy wodę i herbatę, mile widziane domowe wypieki, aby naprawdę "się poczuć" :)

 

UWAGA! Ilość miejsc na warsztacie ograniczona, decyduje pierwszeństwo zgłoszeń.

Kontakt/zgłoszenia: [email protected] (Maja Baczyńska, pomysłodawca&koordynator)
 

*

Maja Baczyńska – muzyk, reżyser, autorka tekstów do utworów muzycznych oraz poezji i prozy. Doktorantka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zastępca redaktor naczelnej w magazynie Presto. Muzyka Film Sztuka oraz redaktor naczelna Presto filmowego i koordynatorka akcji społecznej My Music Story. Założycielka grupy filmowej MUDO Music Documentaries (m.in. dokumenty muzyczne: „Kilka pytań o słyszenie świata” z cyklu „Portrety kompozytorów”, „Prawykonanie x 3”, „Warsaw Music: Suita warszawska II” czy autorski spektakl synkretyczny „Motyl i wilk”). Laureatka nagród filmowych, teatralnych i poetyckich. Regularnie koncertuje w różnych składach, wykonując muzykę intuicyjną, na styku eksperymentu i tradycji, chętnie łącząc brzmienia etniczne z elektroniką oraz improwizując do spektakli teatralnych i tanecznych (m.in. „Podzielenie (się)” Krzysztofa Jerzaka, którego premiera odbyła się w ramach Butohpolis. I Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh w Teatrze Akt w Warszawie). Współpracowała także z Warsaw Gamelan Group (m.in. w ramach festiwalu Sonus ex Machina w Poznaniu) oraz zespołem Signal to Noise Ratio (w ramach projektu „Poeci dla Tybetu”). Współprowadzi z tłumaczem Pawłem Stroińskim bloga „My Messages”. Interesuje się muzyczną terapią z użyciem mis dźwiękowych oraz dzikimi zwierzętami, światem wody i nieba, Człowiekiem i jego snami.

Krzysztof Jerzak tancerz, choreograf i aikidoka. Ćwiczy Aikido od 1987 r., obecnie posiada stopień 4 dan, jest instruktorem. Z tańcem Butoh spotkał się w 1999. Pobierał nauki m.in. od: Daisuke Yoshimoto, Itto Morita, Atsushi Takenouchi, Imre Thormann, Kan Katsura. W swym dorobku ma kilka solowych przedstawień, m.in. „Szczery?” (2002), „Poza” (2005), „Straw-butoh” (2009) oraz „Podzielenie (się)” (2019 z muzyką Mai Baczyńskiej, którego premiera odbyła się w ramach Butohpolis. I Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh w Warszawie. Wielokrotnie współpracował z niezależnymi twórcami: muzykami, aktorami, tancerzami – współtworząc liczne grupowe prezentacje.
 

Daria Rzepiela zajmuje się sztuką przestrzeni, podejmuje interdyscyplinarne działania w obszarze sztuki, designu, animacji i nauki. Studiowała w Ecole Superieured’Arts Graphique et Architecture Interieure ESAG - Academie Julian - Penninghen w Paryżu oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie gdzie w 2009 r. uzyskała stopień doktora w zakresie sztuk projektowych. Ukończyła również podyplomowe studia kuratorskie w zakresie sztuki współczesnej IHS Uniwersytetu Jagiellońskiego. Działa jako niezależny twórca. Razem z Tomaszem Wełną założyła K.O G.O. - kooperatywę O, w ramach której działa Galeria O.
PRACOWNIA OKO powstała w Krakowie w 2007 roku. Założona i prowadzona przez dr Tomka Wełnę i dr Darię Rzepielę – artystów z krakowskiej ASP, miłośników i twórców sztuk wizualnych i muzyki:
„Pracownia to nasz drugi dom. Tam tworzymy i uczymy, spotykamy się z przyjaciółmi, ćwiczymy grę na instrumentach. Po prostu lubimy tam być. To miejsce z dobrą energią.” – Tomek i Daria
Pracownia OKO zawsze była i jest miejscem otwartym dla każdego i w każdym wieku, kto chciałby spędzić kreatywnie czas, zacząć przygodę ze sztuką lub doskonalić swoje umiejętności na profesjonalnym poziomie.
Prowadzi od wielu lat warsztaty i plenery w Polsce i za granicą: m.in. na Sardynii, Sycylii, w Pizie i Florencji. Pracownia mieści się w artystycznym centrum Krakowa przy Placu Matejki 10/1.
Specjalne podziękowania dla Krakowskiej Grupy Shambhali.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.