Jubileusz 1.0 - 70 lat Chóru Polskiego Radia

Pieśni Paula Hindemitha, Claude'a Debussy'ego oraz Mortena Lauridsena zabrzmią podczas pierwszego z serii koncertów jubileuszowych Chóru Polskiego Radia. Istniejący nieprzerwanie od 1948 roku zespół świętuje w tym roku swoje 70-lecie!

„Wy dobrze wiecie jak ja Was lubię. Dziękuję za tyle wspaniałych chwil spędzonych z Wami. Mam nadzieję, że jeszcze sobie pośpiewamy” - pisał w liście do członków Chóru Polskiego Radia dokładnie 10 lat temu, przy okazji jubileuszu 60-lecia zespołu jeden z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku Henryk Mikołaj Górecki. Z wybitnymi polskimi twórcami Chór Polskiego Radia związany był bowiem od początków swego istnienia, a więc od października 1948 roku, kiedy to powołany został do życia za sprawą znakomitego dyrygenta i kompozytora Jerzego Gerta. Nieprzerwanie od tego czasu zespół wykonuje repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. Współpracując regularnie z tak znakomitymi zespołami jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach czy Polska Orkiestra Radiowa zespół bierze udział w festiwalach w kraju i za granicą prezentując się podczas takich ważnych wydarzeń jak Wratislavia Cantans, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Polskiej czy Edinburgh International Festival. Poza działalnością koncertową uczestniczy też w licznych nagraniach archiwalnych dla Polskiego Radia, a także nagraniach płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych. Na przestrzeni minionych 70 lat swego istnienia dokonał wielu ważnych dla historii muzyki prawykonań dzieł najwybitniejszych, współczesnych kompozytorów polskich, wśród których znaleźli się między innymi Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar czy wspomniany Henryk Mikołaj Górecki.

Kompozycje polskich twórców, w tym utwory zamówione specjalnie na okazję jubileuszu zabrzmią oczywiście w ramach uroczystych koncertów 70-lecia. Pierwszy z cyklu tych wydarzeń poświęcony jednak będzie zupełnie innym twórcom. W koncercie, który odbędzie się 20 maja o godz. 18.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie usłyszymy następujące dzieła: „Six Chansons” Paula Hindemitha, „3 Chansons de Charles d’Orléans” Claude'a Debussy'ego oraz „Six Fire Songs on Italian Renaissance Poems” Mortena Lauridsena. Chór Polskiego Radia poprowadzi jego chórmistrzyni Maria Piotrowska-Bogalecka.

Bilety w cenie 30 zł dostępne na stronie www.polskieradio.bilety24.pl oraz w miejscu koncertu, na godzinę przed jego rozpoczęciem.

Więcej informacji o obchodach jubileuszowych 70-lecia Chóru Polskiego Radia znajdziecie Państwo na stronie www.chorpolskiegoradia.pl, a także w mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/fundacjasonoris

https://twitter.com/fundacjasonoris

https://www.instagram.com/chorpolskiegoradia

20 maja 2018, godz. 18.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (ul. Jacka Kaczmarskiego 59)
Program:
Paul Hindemith – Six Chansons (1939)
Claude Debussy – 3 Chansons de Charles d’Orléans (1898 -1908)
Morten Lauridsen – Six „Fire Songs” on Italian Renaissance Poems (1987)
Wykonawcy:
Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

Wydarzenie jest objęte patronatem Presto
 

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów