Koncert pamięci Grażyny Bacewicz w Filharmonii Łódzkiej

W roku 2019 nazwisko Grażyny Bacewicz szczególnie często pojawiało się w programach koncertowych, a to za sprawą dwóch rocznic: 110 rocznicy urodzin i 50-lecia śmierci kompozytorki.

Urodzona w Łodzi Bacewiczówna zaliczana jest do najważniejszych postaci polskiego życia muzycznego II połowy minionego stulecia. Jej dorobek jest różnorodny: obejmuje utwory solowe, kameralne, symfoniczne, a także kantaty, balety i opery radiowe. Jej twórczość w znacznym stopniu odpowiada stylowi neoklasycznemu, co związane jest z czasem paryskich studiów u słynnej Nadii Boulanger. W późniejszym okresie Bacewicz zwróciła się w stronę sonoryzmu, czego świadectwem jest umieszczona w programie łódzkiego koncertu „Muzyka na smyczki, trąbki i perkusję”. Utwór naznaczony jest poszukiwaniem nowych jakości brzmieniowych. Udział trąbki w tym utworze zdeterminował wybór innych pozycji repertuarowych. Usłyszymy dwa Koncerty na dwie trąbki: barokowego mistrza Antonia Vivaldiego oraz współczesnego kompozytora australijskiego Brendana Collinsa. W programie znajdzie się też klasyczne Mozartowskie divertimento oraz I Symfonia „Klasyczna” Siergieja Prokofiewa z 1916 roku – bodaj najbardziej znany utwór reprezentujący styl neoklasyczny.

FILHARMONIA ŁÓDZKA
KONCERT SYMFONICZNY PAMIĘCI GRAŻYNY BACEWICZ
6 GRUDNIA 2019 / PIĄTEK / 19.00

Wykonawcy:

Manu Mellaerts – trąbka
Sławomir Cichor – trąbka
Agnieszka Nagórka – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

Program:

Antonio Vivaldi – Koncert na dwie trąbki C-dur RV 537
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento KV 136
B. Collins – Koncert na dwie trąbki
Grażyna Bacewicz – Muzyka na smyczki, trąbki i perkusję
Siergiej Prokofiew – I Symfonia D-dur op. 25 Klasyczna

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów