Krakowski Festiwal Akordeonowy 2020

26.09.2020
Krakowski Festiwal Akordeonowy 2020

W dniach 4-11 października (od niedzieli do niedzieli) odbędzie się V edycja Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego. Koncerty i towarzyszące im wydarzenia odbędą się na terenie Krakowa oraz Miasteczka Galicyjskiego i Parku Etnograficznego w Nowym Sączu. Każdy dzień festiwalu zaprezentuje inne oblicze akordeonu.

V Krakowski Festiwal Akordeonowy jest międzynarodowym świętem muzyki akordeonowej w jej wszystkich przejawach. Prócz koncertów wykonawców i kompozytorów z różnych pokoleń w różnych gatunkach muzycznych, w ramach festiwalu przewidziano wiele wydarzeń towarzyszących z akordeonem „w roli głównej” takich jak: warsztaty, wykłady, wystawa, Konkurs Filmowy, Dzień Filmowy wraz z galą Konkursu i koncertem do filmu niemego. Festiwal ma na celu rozpowszechnianie muzyki akordeonowej wśród osób w różnym wieku poprzez ukazanie jego rozmaitych zastosowań, w różnych składach instrumentalnych i gatunkach muzycznych.

Festiwal pomaga też poznać Kraków - każde wydarzenie odbywa się w innym, ważnym dla Krakowa miejscu. Będą to: Akademia Muzyczna w Krakowie, Alchemia, Kościół Św. Katarzyny, Kościół św. Marcina. Festiwal zgodnie z tradycją galicyjską zagości też w Miasteczku Galicyjskim i Parku Etnograficznym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Krakowski Festiwal Akordeonowy jest wydarzeniem, które staje się świętem muzyki akordeonowej w stolicy Małopolski. Działania Festiwalu stały się nową interesującą propozycją w ofercie kulturalnej Krakowa i obejmują najważniejsze dzielnice miasta – Śródmieście, Kazimierz, Nowa Huta, stając się okazją do pokazania ich indywidualnego wizerunku.

Głównym założeniem profilu Festiwalu jest prezentacja różnorodnych tradycji muzycznych w Europie, z dużym naciskiem na poszukiwanie wartości regionalnych, wspólnych cech łączących twórczość akordeonową w dawnej Galicji, czyli na obszarach dzisiejszej Małopolski, Słowacji i Ukrainy, jak również terenów Węgier. Historia obszaru dawnej Galicji łączy się z wpływami kultur wielu narodowości. Tworzyli je Czesi, Niemcy, Austriacy, Łemkowie, Żydzi, Ormianie, Cyganie, a nawet Turcy, którzy budowali współczesny obraz tych terenów. We wszystkich tych kulturach akordeon pełnił istotną rolę w muzyce.

Każdy dzień Festiwalu charakteryzował się będzie odrębną tematyką. Prócz koncertów wykonawców i kompozytorów z różnych pokoleń w różnych gatunkach muzycznych w ramach festiwalu przewidzianych jest wiele wydarzeń towarzyszących związanych z akordeonem takich jak warsztaty, wykłady, wystawa i konkurs filmowy.

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.