Marcin Bronikowski wystąpi na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi

-
24.02.2022
Teatr Wielki w Łodzi, Don Pasquale

W najbliższy piątek (25 lutego) światowej sławy artysta wcieli się w rolę dowcipnego i sprytnego doktora Malatesty w operze „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi.

DON PASQUALE... DLA KAŻDEGO!

Takie niestrawne konfetti – podaje nam Donizetti, że biednego Don Pasquala – lepiej zabrać do szpitala. Ten złośliwy wierszyk zamieszczony w prasie po premierze w Dreźnie w 1844 roku nie był w stanie zaszkodzić wyśmienitej operze Gaetana Donizettiego Don Pasquale – przy pełnej aprobacie i zachwycie publiczności – w triumfalnym marszu przez największe sceny operowe świata. A takie gwiazdy jak Enrico Caruso, Marcelina Sembrich-Kochański czy Arturo Toscanini za punkt honoru stawiały sobie sprawdzenie się w tej wokalno-muzycznej „zabawie”, w której i aktorstwo nie mogło już polegać wyłącznie na dramatycznych gestach, histerycznych lamentach czy mniej lub bardziej uzasadnionych „obłędach” i konaniu w mękach.

Dla pięciorga głównych bohaterów Donizetti stworzył pełne blasku, muzycznych i wokalnych perełek dzieło, w którym akcja sceniczna i relacje między postaciami są tak samo zabawne i błyskotliwe, co każda nuta w mistrzowskiej partyturze Donizettiego. Nie ma tu czasu na nudę i odpoczynek od uśmiechu; są – gra pozorów, subtelny dowcip i sytuacyjny komizm.

W Teatrze Wielkim w Łodzi Don Pasquale gościł wielokrotnie – za każdym razem w najlepszych obsadach, zróżnicowanych wizjach scenicznych i interpretacjach realizatorskich, a każde jego pojawienie się skutecznie bawiło Publiczność przynosząc jej chwile relaksu i szczerego uśmiechu.

Nie ma wątpliwości, że i tym razem – także za sprawą znakomitej obsady – będzie podobnie. A ponieważ każde pokolenie musi mieć „swojego” Don Pasquala – korzystajmy z okazji!

Marcin Bronikowski

Marcin Bronikowski

 

Urodził się w Warszawie. Ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie (klasa trąbki), tamże rozpoczął prywatną naukę śpiewu u wybitnej śpiewaczki, Jadwigi Dzikówny. W 1992 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Konserwatorium w Sofii (klasa prof. Rusko Ruskova). Następnie doskonalił się w Accademia Rossiniana w Pésaro pod kierunkiem Alberto Zeddy oraz w mediolańskiej La Scali u Carlo Bergonziego.

 

Jest laureatem wielu nagród na prestiżowych międzynarodowych konkursach wokalnych, m.i n. w Vérviérs (Belgia) - III Nagroda, w Pampelunie (Hiszpania) - I Nagroda i dodatkowo Nagroda Specjalna za interpretację dzieł operowych (te nagrody przyznało mu jury pod przewodnictwem José Carrerasa), w Warszawie (I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. St. Moniuszki, 1992) - II Nagroda, w Bilbao (Hiszpania) - I Nagroda; wyróżnienie w Cardiff (BBC) i w Jerozolimie (konkurs im. Bernsteina); w Pretorii (RPA) - III Nagroda i w Helsinkach - I Nagroda.

 

Debiutował w wieku 24 lat, w 1992 roku na scenie Opery Narodowej w Sofii jako Figaro w „Cyruliku sewilskim" Gioacchino Rossiniego.

 

W 2000 roku Marcin Bronikowski jako pierwszy polski baryton debiutował na scenie Królewskiej Opery COVENT GARDEN w Londynie partią Dandiniego w „Kopciuszku" Rossiniego a potem w TEATRO ALLA SCALA jako Escamillo w „Carmen".

 

W Polsce Marcin Bronikowski występował m.in. na scenie Opery Narodowej - Teatru Wielkiego w Warszawie, Opery w Krakowie, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery w Szczecinie, Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Opery Bałtyckiej w Gdańsku a także w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmoniach Poznańskiej, Białostockiej, Szczecińskiej, Rzeszowskiej oraz na festiwalu „Wratislavia Cantans", Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Festiwalu w Łańcucie i w Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Współpracuje również z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach.

 

Występował na najznakomitszych scenach operowych na całym świecie: w Niemczech (min. Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Drezno, Lipsk, Sztutgart), Austrii, Francji (Opera de Nice, Opera de Strasbourg), Hiszpanii (min. Teatro Monumental i Auditorio Nacional w Madrycie, ABAO w Bilabo, Campoamor w Oviedo), we Włoszech (La Fenice w Wenecji, Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro Verdi w Treście), w Rosji (Teatr Balshoi w Moskwie ), Estonii, Argentynie (Teatro Argentino de La Plata, Colon w Buenos Aires), Brazylii (Teatro de Amazonas w Manaus), RPA (Nico Opera House w Kapsztadzie), Australii i Nowej Zelandii (State Opera of South Australia w Adelaide, New Zealand Opera w Auckland i Wellington), USA, w Hong Kongu, Macau, Szanghaju, w Izraelu (New Israeli Opera w Tel Avivie) oraz na wielu światowych festiwalach.

 

W swoim repertuarze ma ponad 40 ról w takich operach, jak m.in „La Boheme", „Don Carlos", „Bal maskowy", „Thaïs", „Evgeni Onegin", „Carmen", „Łucja z Lammermoor", „La Traviata", „Don Pasquale", „Król Roger", „Straszny Dwór", „Don Giovanni", „Wesele Figara", oratoria oraz pieśni, które wykonuje na całym świecie.

 

Marcin Bronikowski jest jedynym polskim śpiewakiem operowym, którego José Carreras zaprosił do udziału w swoim koncercie charytatywnym z okazji 50-lecia UNICEFu. Koncert ten odbył się w warszawskim Teatrze Stanisławowskim w Boże Narodzenie 1996 roku.

 

Ma w swoim dorobku wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych dla światowych wytworni i stacji TV.

 

DON PASQUALE | 25.02.2022 | godz. 18:30

                               | 26.02.2022 | godz. 18:30

 

REALIZATORZY:

Kompozytor: Gaetano Donizetti

Reżyseria: Michał Znaniecki

Dyrygent: Marta Kosielska

 

OBSADA

Don Pasquale: Dariusz Machej
Malatesta: Marcin Bronikowski
Ernesto: Dawid Kwieciński
Norina: Aleksandra Borkiewicz
Notariusz: Arkadiusz Jakus
Chór, Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

 

Więcej informacji i bilety tutaj

 

{info. pras}
 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.