My music story

15 Lipiec 2019
Jestem wychowany na słuchowiskach radiowych i koncertach nadawanych przez radio. Potem przyszło MTV. Muzyka to dla mnie przechowalnia wspomnień. Każdy utwór niesie ze sobą wspomnienie danego czasu, lepszego czy gorszego, bez znaczenia. Poza samym jego pięknem jest dla mnie jak album ze zdjęciami. Czasem myślę, że nie pamiętam czegoś lub kogoś, a wystarczy piosenka, muzyka i przywołuje tamto miejsce, osobę, mimo że wtedy nie zwracałem nawet uwagi na to, co gra w radiu. Piosenka szczególnie dla mnie ważna? „Kocham Cię jak Irlandię” i jeszcze… Al Bano i Romina Power, „Ci Sara”. To czasy podstawówki, gdy bezgranicznie się w niej kochałem. Pierwsza piosenka – to pierwsza miłość.
22 Czerwiec 2019
"Nim przyjdzie wiosna” Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Niemena… Pierwszy raz płakałam, słuchając tego utworu w wieku kilkunastu lat. Dziś reaguję dokładnie tak samo, mimo że upłynęło blisko 30 lat.
24 luty 2019
Wolę koncerty na żywo, niż nagrania studyjne. Lubię, gdy do wykonania wkradają się dźwięki na pozór przypadkowe. Nie jestem w stanie definitywnie stwierdzić, dlaczego taka nieperfekcyjna muzyka mi się bardziej podoba. Nie chodzi tylko chodzi o to, że jest bardziej „żywa”. W mojej ocenie ta nagrana w studiu jest jakby niekompletna, bo prezentuje głównie dźwięk instrumentu. A przecież muzyk oddycha, porusza się, dotyka strun, klawiszy…to też są dźwięki.
Rafał Rotblum
***
Jeśli chcesz się z nami podzielić swoją muzyczną opowieścią, napisz na adres: mymusicstory@prostoomuzyce.pl
16 luty 2019
Muzyka towarzyszy mi od zawsze. I wszędzie. Jest jak lepszy rodzaj uzależnienia; uspokaja, pobudza, motywuje, usypia, wzrusza…Zwłaszcza, gdy słucham jej na żywo.
Chyba każdy musi mieć jakąś odskocznię w życiu codziennym, chwilę na „odklejenie się” od rzeczywistości. Jedni gotują, inni sadzą marchewki…a ja „odklejam się” na koncertach. I tak zdarzyło mi się raz usłyszeć band, który przypiłował mój dość arogancki pogląd na nowoczesne tzw. „mocne granie”, byli jak tajfun.
14 Grudzień 2018
Zaczęło się jakieś 30 lat temu, gdy w szkolnych zespołach grałem na gitarze. Kilka akademii, nieliczne bardziej swobodne występy. Koniec liceum, koniec zespołu i długa przerwa.
13 Wrzesień 2018
Dla mnie, jednym z archetypicznych i najważniejszych dzieł muzycznych jest "Bolero" Maurica Ravela. W jakimś sensie jest dziełem które wywołuje "odczucia kosmiczne" - z jednej strony jest w nim monumentalność, a z drugiej odczucie jakiejś kwintesencjonalności rzeczy małych, prostoty. Jest w nim spokój i szaleństwo, ale też trans, uważność, wyrazisty początek, wyrazisty koniec, ujmujący, powolny i konsekwentny wzrost dynamiki.
26 Sierpień 2018
Odkąd pamiętam muzyka towarzyszyła mi w życiu zawsze i wszędzie. Gdy byłam małym dzieckiem, wspólnie z ojcem godzinami słuchaliśmy Beethovena, Bacha, Mozarta. Muzyka pozwalała choć na chwilę oderwać się od tego co tu i teraz, i poczuć się inaczej, lepiej niż zwykle. W chwilach totalnego smutku – poprawiała, a w euforii – podtrzymywała nastrój.
6 Sierpień 2018
Dla mnie, odkąd pamiętam, muzyka była kluczem do świata wyobraźni. Pierwsze tego typu wspomnienie, jakie jestem w stanie przywołać, to moment, kiedy jako kilkuletnie dziecko stałem w swoim pokoju, zza okna sączyły się południowe promienie słoneczne, które uwydatniały dryfujące leniwie w powietrzu drobiny kurzu, a w tle słychać było muzykę, która utkwiła w mojej głowie na resztę życia. To błogie uczucie spokoju, ciepła i bezpieczeństwa wraca do mnie za każdym razem, kiedy słyszę ten utwór. Wtedy, jako dziecko, nie byłem w stanie zidentyfikować tego numeru, ale dziś już wiem, że był to „Radio GaGa” zespołu Queen.
25 Lipiec 2018
Colosseum – „Valentyne Suite”.  Nie jest to utwór który zmienił moje życie, a raczej taki, który mi przez nie towarzyszy i w którym znajduję zawsze coś nowego. Zgodnie z zamysłem autorów miała to być opowieść o miłości – od jej początku, przez szczyt namiętności, zbliżenia i oddalenia aż do rozstania, w którym dochodzimy do niekoniecznie prawdziwego wniosku, że „trawa jest bardziej zielona po drugiej stronie trawnika”. Mnie akurat zdarzyło się, że pierwszy raz ten utwór usłyszałem, będąc bardzo młodym, przeżywając swoje pierwsze zauroczenie.
9 Lipiec 2018
Ostatnio kolejny raz usłyszałam pewną piosenkę w radio i tym razem postanowiłam przeczytać sobie dokładnie jej tekst.
Nuciłam ją wiele razy ale nigdy nie wsłuchiwałam się w słowa.
Towarzyszyła mi ona przez długi czas podczas związku.
Kiedy już była trudna sytuacja między nami, pojawiała się dokładnie wtedy, gdy tylko udawało mi się o nim na chwilę nie myśleć.
W końcu wyjechałam na jakiś czas. Kiedy wróciłam, włączyłam radio i co? Oczywiście ta sama „wierna przyjaciółka”. Tym razem jednak nie tylko nuciłam dźwięczną melodię, ale wsłuchałam się w słowa i…zakręciły mi się łzy w oczach.

Strony