Penderecki dzieciom

16.04.2018
Penderecki dzieciom

Najdzielniejszy z rycerzy, opera dziecięca w trzech aktach, skomponowana przez Krzysztofa Pendereckiego, a następnie rozszerzona przez Marka Stachowskiego, ówczesnego studenta mistrza Pendereckiego. Librettem trzyaktowej opery jest tekst Ewy Szelburg-Zarembiny, popularnej autorki poezji i literatury dziecięcej.

Głównym bohaterem opery jest Strach na Wróble, który postanawia znaleźć prawdziwych przyjaciół. Początkowo sądzi, że idealnymi kandydatami na przyjaciół okażą się Maki. Niestety kwiaty wcale nie pragną tej znajomości, uważają, że Strach na Wróble jest brzydki, a jego wygląd nie licuje z ich urodą. Niepocieszony Strach odchodzi. W międzyczasie Wróble planują srogi atak na Maki, chcąc dobrać się do ich nasion. W chwili zagrożenia czerwone kwiaty przypominają sobie o Strachu na Wróble, który ratuje ich polne królestwo z opresji. Najdzielniejszy z Rycerzy jest uniwersalną opowieścią o świecie wartości, uczącą młodych widzów o tym, że to nie wygląd decyduje o wartości człowieka. Jak mówi sam reżyser: To piękna opowieść o bezinteresownym ratowaniu świata nie dla własnej korzyści, tylko po to, żeby ten świat nie wywrócił się do góry nogami.

Reżyserem spektaklu jest Tomasz Cyz, muzykolog i reżyser operowy, autor książek o muzyce, redaktor naczelny najstarszego polskiego czasopisma o muzyce Ruch Muzyczny. Do tej pory Tomasz Cyz stworzył takie spektakle jak: Luci mie traditrici Salvatore Sciarrina (Festiwal Nostalgia, Poznań), Rusałka Antonina Dvoraka (Teatr Wielki w Łodzi), Maddalena Siergiusza Prokofiewa (Teatr Wielki w Poznaniu), Moja pierwsza śmierć w Wenecji Justyny Bargielskiej (Teatr Dramatyczny w Warszawie), Po wygnaniu wg poezji Czesława Miłosza (Teatr Nowy w Krakowie).

Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Adam Banaszak, dyrygent młodego pokolenia, który do tej pory dyrygował takimi spektaklami jak: Madama Butterfly, Traviata, Czarodziejski flet, Zemsta nietoperza, Orfeusz w piekle, Księżniczka czardasza. W 2015 roku sprawował kierownictwo muzyczne nad prawykonaniem opery Pawła Mykietyna Czarodziejska góra. W roku 2017, dyrygując spektaklami Eugeniusza Oniegina, zadebiutował w Operze Wrocławskiej. Poprowadził tu premierę Pchły Szachrajki M. Małeckiego (reż. A. Seniuk) oraz Krakowiaków i górali J. Stefaniego (reż. B. Wiśniewska). Od sezonu 2017/2018 zatrudniony jest tu jako dyrygent-asystent.

Pozostali realizatorzy to: Natalia Kitamikado (kostiumy), Jacek Przybyłowicz (choreograf) oraz reżyserka świateł Katarzyna Łuszczyk.

Premiera już 19 kwietnia, o godz. 12.00 w Operze Wrocławskiej. Kolejne spektakle będzie można zobaczyć 20 i 22 kwietnia, a także 1 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Premierę swoją obecnością zaszczyci prof. Krzysztof Penderecki.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.