Płyty. Posmakuj

10 Styczeń 2020
Nowy rok to czas różnego rodzaju zestawień i podsumowań, a więc i my dorzucamy coś od siebie! Oto 16 najlepszych płyt, których słuchaliśmy w 2019 roku. Ich dłuższe recenzje publikowaliśmy w kolejnych numerach Presto (#23 - #26).
Polish Contemporary Concertos: M. Błażewicz, P. Łukaszewski, S. Czarnecki
Marcin Dylla (gitara), Paweł Gusnar (saksofon sopranowy), Jakub Jakowicz (skrzypce), Tomasz Strahl (wiolonczela)Łomża Chamber Philharmonic, J.M. Zarzycki (dyrygent)DUX 2018
8 Styczeń 2020
9 grudnia 2019 roku nakładem wydawnictwa Ars Sonora ukazała się autorska płyta gdańskiego kompozytora i organisty Macieja Zakrzewskiego. Nagrań dokonano na organach Archikatedry pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi.
Tytuł płyty „Time to time” - od czasu do czasu - ma znaczenie symboliczne. Z jednej strony odnosi się do procesu tworzenia dzieła, które powstaje w różnych odstępach czasowych, nieskrępowane koniecznością zrealizowania zadania w sztywnych ramach, z drugiej zaś strony nawiązuje do filozofii czasu w muzyce – jej przemijania, ulotności, czasowości.
6 Styczeń 2020
Najnowszy album Cecilii Bartoli zatytułowany „Farinelli” to mocne otwarcie nowego roku.
7 Grudzień 2019
6 grudnia 2019 r. swoją premierę miał nowy album Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego Moniuszko inaczej śpiewany, nagrany przez chóry projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska oraz NFM Orkiestrę Leopoldinum pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Na płycie zrealizowanej we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki znalazły się utwory tego kompozytora opracowane przez Romana I. Drozda. Płyta jest dostępna w Kasie NFM i w księgarni Niskie Łąki.
28 Listopad 2019
Zachwycają wirtuozerią i rozpalają wyobraźnię. Jeden z najaktywniejszych kwartetów smyczkowych ostatnich lat oddaje w ręce słuchaczy swoją drugą płytę – PANUFNIK, MONIUSZKO, PEDNERECKI – MESSAGES.
22 Listopad 2019
Opisywany przez „The Guardian” jako wszechstronny, pełny charyzmy, cechujący się niezwykłą dbałością o jakość dźwięku akordeonista Bartosz Głowacki, debiutuje na rynku fonograficznym z albumem „Genesis”.
Ten debiutancki album stanowi idealną wizytówkę i pokazuje możliwości jednego z najwszechstronniejszych polskich akordeonistów, mieszkającego na stałe w Londynie. Znalazły się na nim transkrypcje utworów barokowych oraz kompozycje przeznaczone oryginalnie na ten instrument. Na swój pierwszy solowy krążek, artysta wybrał dzieła takich twórców, jak Sofia Gubaidulina, Domenico Scarlatti, Jean-Philippe Rameau, Václav Trojan, Arvo Pärt, Victor Vlasov i Astor Piazzolla.
16 Listopad 2019
Jesienny blues najlepiej zwalczyć Mozartem. Najnowszy album Raphaëla Pichona oraz jego zespołu Pygmalion „Libertà!” jest pełen słońca.
15 Październik 2019
Bokun/Kościuszko Duo to pochodząca z Wrocławia formacja klarnetowo-gitarowa, której celem jest ponowne odkrywanie arcydzieł muzyki kameralnej od Bacha i Schuberta, przez muzykę francuską ostatniego wieku, aż po najnowszą literaturę kameralną i solową oraz klezmer fusion.
Bezpośrednim impulsem do założenia niecodziennego zespołu było zamiłowanie muzyków do kameralistyki. Duet występuje również z orkiestrami, grając Double concerto Astora Piazzolli w aranżacji na klarnet, gitarę i smyczki. Ich trasa koncertowa obejmowała m.in. takie miasta jak: Tokio, Nowy Jork, Paryż czy Pragę. Entuzjastyczne uznanie w Japonii zaowocowało pojawieniem się duetu na okładce magazynu „Clarinet”.
5 Październik 2019
Płyta „Moniuszko-Pieśni” vol.4 Ballady w wykonaniu sześciorga najwybitniejszych polskich śpiewaków młodego pokolenia z udziałem pianistki Jolanty Pszczółkowskiej- Pawlik jest kontynuacją cyklu zapoczątkowanego trzema płytami „Moniuszko-Pieśni” vol.1 (2014), „Moniuszko-Pieśni” vol.2 (2016) oraz „Moniuszko-Pieśni” vol.3 (2019).
Wspomniane płyty powstały z inicjatywy Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik – pianistki, kameralistki, menadżera kultury oraz producentki płyt (w tym nagrodzonej Grammy Award „Night in Calisia).

Strony