Polecane

12 Październik 2018
Przyszła na świat 12 października 178 lat temu. W Krakowie. Właściwie nazywała się Jadwiga Helena Misel, a po ślubie Chłapowska. To ona stworzyła sceniczny wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego i odkryła polskiego pianistę Amerykańskiej publiczności. Wspierała go, promowała. Dzięki niej zaczął odnosić pierwsze sukcesy. Poniekąd więc niepodległość zawdzięczamy... Helenie Modrzejewskiej. Warto pamiętać o tym w roku, w którym stulecie odzyskania wolności tak hucznie świętujemy a nazwisko Paderewskiego nie schodzi nam z ust.
6 Październik 2018
Montserrat Caballé. Rok 1971.
Boskie piano, temperament, uroda. Montserrat Caballe była jedną z najbardziej utalentowanych śpiewaczek operowych. A dzięki piosence "Barcelona", którą zaśpiewała z Freddiem Mercurym, a która była hymnem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 r., stała się znana szerokiej publiczności. Jak Pavarotti, Carreras i Domingo, trzech tenorów. 
Zakończyła karierę w 2003 roku, oczywiście z przytupem, dając szereg recitali. Wszystkie kończyły się owacjami na stojąco.
4 Wrzesień 2018
Wchodzącą publiczność witały ze sceny dwa pięknie wyglądające fortepiany historyczne: Pleyel, Paryż 1842 i Wiszniewski, Gdańsk 1842/43, które przyjechały prosto z Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka. Ignaz Pleyel (1757-1831) założył fabrykę fortepianów w 1807 roku w Paryżu, był także wydawcą i kompozytorem.
1 Wrzesień 2018
Danuta Sztencel podczas jednej z edycji festiwalu. źródło: www.muzykanaszczytach.com
W dniu inauguracji X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” rozmawiam z prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza, które od 10 lat organizuje w Zakopanem wydarzenie, które przyciąga muzyków i publiczność z całej Polski.
 
Kinga Wojciechowska: Pamięta Pani pierwszy festiwal?
26 Sierpień 2018
Mieliśmy ruszać się tak, jak poprowadzi nas nasze ciało. A potem wydobyć dźwięk zgodny z naszym wewnętrznym głosem. Wszyscy naraz, wkładając w to całą swoją energię i nie analizując niczego. Czysto intuicyjnie. W ten sposób stałam się...tygrysem.
25 Sierpień 2018
25 sierpnia mija 100 lat od dnia urodzin Leonarda Bernsteina, jednego z najważniejszych popularyzatorów muzyki klasycznych w dziejach. Młodziutki amerykański dyrygent dostał swoją szansę od Artura Rodzińskiego.
16 Sierpień 2018
Jeszcze dwa dni temu siostrzeniec artystki dementował pogłoski o bardzo złym stanie jej zdrowia. Dziś Gwendolyn Quinn, blisko współpracująca z Arethą Franklin poinformowała, że królowa soulu nie żyje. Miała 76 lat i od roku 2010 roku leczyła się na raka trzustki. Koncertowała jeszcze siedem lat od postawienia diagnozy. Z aktywności scenicznej zrezygnowała dopiero rok temu. 
20 Czerwiec 2018
"Jego historia jest jak ponadczasowy mit" - powiedziała Vanessa Rogowska, nasza redakcyjna koleżanka i ma dużo racji. Dominik Połoński ciągle chciał więcej, był głodny życia, ciągle miał plany i pomysły na kolejne lata "Czuję, że ciągle nie jestem jeszcze tam, dokąd zmierzam" - mówił w reportażu dla Programu II Polskiego Radia.
Urodził się 17 czerwca 1977 r. w Krakowie i odszedł dziś, 20 czerwca 2018 r. Był jedynym na świecie instrumentalistą - wiolonczelistą, który podczas grania używał tylko prawego ramienia. Drugie odebrała mu choroba. Syn aktora Jerzego Połońskiego i starszy brat aktora Jerzego Jana Połońskiego. Mąż i ojciec.
21 Maj 2018
 
Adam Strug, Władysław Kłosiewicz, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, Marcel Pérès, Ania Broda, Bornus Consort, Kapela Brodów, Schola Węgajty, Petr Wagner i Justyna Rekść-Raubo, Bractwo Różanego Wianka i Orkiestra Czasów Zarazy: razem wyśpiewywali Maciejowi zdrowia, którego tak bardzo teraz potrzebuje. Wyśpiewali też wdzięczność, jaką przyniosła poszczególnym artystom relacja z nim. 12 marca bieżącego roku solidarnie za potrzebującym Maciejem stanęło Polskie Radio. W Studiu im. W. Lutosławskiego odbył się koncert, z którego dochód przeznaczono na leczenie Macieja Kazińskiego.
20 Maj 2018
LUIZA BOROWIEC: Chwile triumfu święcił ostatnio pewien internetowy duet kabaretowy. Sympatię zaskarbia sobie stekiem wulgaryzmów, którymi wyraża całkiem trafne wnioski na temat polskiego społeczeństwa.
Od lat jednym z najpopularniejszych dziennikarzy jest pan o ponadregionalnym nazwisku, który w komercyjnej stacji telewizyjnej prowadzi talk-show. Robi w nim małpę z siebie i swoich gości. Czasem ktoś próbuje przekazać ważną myśl, którą prowadzący zagłusza tanim skeczem, muzyką, lub odwracając uwagę za pomocą pani w bardzo kusej spódniczce lub bez.

Strony