Polecane

14 luty 2019
Cassandra & Just | mal. Dorota Pietrzyk
Jedyna taka relacja z dwóch wydarzeń festiwalu Opera rara.
Benedetto Marcello "CASSANDRA"
Łukasz Dulewicz - kontratenor, Helena Poczykowska - alt, Sławomir Broś - bas
Marcin Świątkiewicz - klawesyn
David Lang: "JUST"
Katarzyna Guran, Zuzanna Hwang, Magdalena Łukawska, Joanna Stawarska - soprany
Dorota Dwojak-Tlałka, Agata Flondro - alty
Aneta Dumanowska - altówka, Konrad Górka - wiolonczela, Tomasz Sobaniec - perkusja
reżyseria: Tomasz Cyz
--------------------------------------
14 luty 2019
Artur Ruciński | Piotr Sułkowski (fot. T. Waszczuk) | Patrycja Piekutowska | Rafał Siwek | fot. mat. pras.
15 marca Dużej Auli Politechniki w Warszawie odbędzie się koncert charytatywny na rzecz modernizacji Centrum Zdrowia Dziecka, w którym udział wezmą Artur Ruciński – baryton i Rafał Siwek – bas, śpiewacy znajdujący się światowej czołówce. Usłyszeć ich na jednym koncercie w Polsce to wielka rzadkość i ogromne przeżycie. Towarzyszyć im będzie znakomita Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, a całość poprowadzi dyrygent Piotr Sułkowski. Soliści, orkiestra i dyrygent wystąpią pro publico bono. 
24 Styczeń 2019
Marek Nosal, gitarzysta, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, dyrektor Śląskiej Jesieni Gitarowej właśnie wydaje nową płytę. Rozmawialiśmy o niej tuż przed tyskim Festiwalem - przypominamy fragment wywiadu:
Kinga A. Wojciechowska: Opowiedz o nowej płycie.
Marek Nosal: Będzie niewątpliwie łatwiejsza w odbiorze, bo są na niej utwory XIX- i XX-wiecznych polskich kompozytorów inspirowane polską tradycją. Ale jakie! Jan Nepomucen Bobrowicz, klasyk gitary. Jego Wielki Polonez op. 24 to 10 minut muzyki, prawdziwy romantyczny polonez dużego formatu. Do tego utwór bardzo trudny technicznie. Nikt go nie chce grać (śmiech).
Nagrałeś go pierwszy?
14 Styczeń 2019
Mieczysław Tomaszewski | fot. PWM
Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski – muzykolog i teoretyk muzyki, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wieloletni Dyrektor-Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - czytamy na facebookowym profilu PWM.
Był inicjatorem największych przedsięwzięć edytorskich PWM m.in. Encyklopedii muzycznej PWM, serii "Muzyka Viva" i "Biblioteki Małych Partytur". Był autorem licznych publikacji z obszaru teorii i historii muzyki XIX i XX wieku, w szczególności chopinologii, liryki romantycznej i muzyki polskiej.
4 Styczeń 2019
strona startowa witryny dedykowanej obchodom
KINGA WOJCIECHOWSKA: Przygotujcie się. W tym roku nazwisko Stanisława Moniuszki będziemy odmieniać przez wszystkie możliwe przypadki. Będziemy odkrywać odkryte i poznawać znane, bo to, co wydaje nam się takie oczywiste – że Moniuszko wielkim kompozytorem romantycznym był – wcale takie oczywiste nie jest. – Dzieła Moniuszki poznają wszyscy. A są i wybitne, i jest ich bardzo wiele – zapowiadając obchody Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Ameryki dla nas nie niby odkrył, ale...
12 Październik 2018
Przyszła na świat 12 października 178 lat temu. W Krakowie. Właściwie nazywała się Jadwiga Helena Misel, a po ślubie Chłapowska. To ona stworzyła sceniczny wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego i odkryła polskiego pianistę Amerykańskiej publiczności. Wspierała go, promowała. Dzięki niej zaczął odnosić pierwsze sukcesy. Poniekąd więc niepodległość zawdzięczamy... Helenie Modrzejewskiej. Warto pamiętać o tym w roku, w którym stulecie odzyskania wolności tak hucznie świętujemy a nazwisko Paderewskiego nie schodzi nam z ust.
6 Październik 2018
Montserrat Caballé. Rok 1971.
Boskie piano, temperament, uroda. Montserrat Caballe była jedną z najbardziej utalentowanych śpiewaczek operowych. A dzięki piosence "Barcelona", którą zaśpiewała z Freddiem Mercurym, a która była hymnem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 r., stała się znana szerokiej publiczności. Jak Pavarotti, Carreras i Domingo, trzech tenorów. 
Zakończyła karierę w 2003 roku, oczywiście z przytupem, dając szereg recitali. Wszystkie kończyły się owacjami na stojąco.
4 Wrzesień 2018
Wchodzącą publiczność witały ze sceny dwa pięknie wyglądające fortepiany historyczne: Pleyel, Paryż 1842 i Wiszniewski, Gdańsk 1842/43, które przyjechały prosto z Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka. Ignaz Pleyel (1757-1831) założył fabrykę fortepianów w 1807 roku w Paryżu, był także wydawcą i kompozytorem.
1 Wrzesień 2018
Danuta Sztencel podczas jednej z edycji festiwalu. źródło: www.muzykanaszczytach.com
W dniu inauguracji X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” rozmawiam z prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza, które od 10 lat organizuje w Zakopanem wydarzenie, które przyciąga muzyków i publiczność z całej Polski.
 
Kinga Wojciechowska: Pamięta Pani pierwszy festiwal?
26 Sierpień 2018
Mieliśmy ruszać się tak, jak poprowadzi nas nasze ciało. A potem wydobyć dźwięk zgodny z naszym wewnętrznym głosem. Wszyscy naraz, wkładając w to całą swoją energię i nie analizując niczego. Czysto intuicyjnie. W ten sposób stałam się...tygrysem.

Strony