Postać tygodnia

8 Czerwiec 2019
Presto rozmawia. Nowy format prosto z nowego kanału na Youtube. Zapraszamy.
Kinga A. Wojciechowska rozmawia z królem plakatu Rafałem Olbińskim. Zaparz dobrą kawę, usiądź wygodnie i posłuchaj. 


5 Maj 2019
Dwusetna rocznica urodzin to jubileusz znaczący. Z tej okazji postanowiliśmy porozmawiać ze… Stanisławem Moniuszką we własnej osobie! To nie żart. Presto znane jest z wychodzenia poza utarte schematy. Okazuje się, że nie my jedyni pokonujemy bariery, które wydają się nie do pokonania. I nie jedyni chcemy, aby piękna sztuka i jej uprawianie stały się codziennością jak najszerszego grona ludzi.
19 Kwiecień 2019
Magdalena Łazarkiewicz | mat. pras. Gildii Reżyserów Polskich
Film „Powrót” zrodził się we mnie z niezgody na to, co obserwuję. A mianowicie na zagnieżdżenie się fałszu i hipokryzji w naszym życiu. To zjawisko jest dosyć powszechne. Myślę, iż jest to plaga, która atakuje świat w wymiarze globalnym, a więc i też w naszym lokalnym. Ale ten lokalny szczególnie mnie boli – Z Magdaleną Łazarkiewicz rozmawiamy o relacjach międzyludzkich, nastrojach społecznych i jej najnowszym filmie.
29 Marzec 2019
31 marca spektaklem „Aidy” Giuseppe Verdiego, startuje IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura*. Przy tej okazji próbuję dowiedzieć się, po co śpiewakom konkursy i dlaczego budzą tyle emocji także w ludziach, którzy je organizują. Składam też pewną deklarację – w rozmowie z dyrektorem Opery Śląskiej, Łukaszem Goikiem.
Ważne: w tej edycji konkursu każdy może stać się w pewnym sensie uczestnikiem – będzie transmisja on-line oraz głosowanie publiczności na najlepszego jej zdaniem śpiewaka.
Kinga Wojciechowska: Jako dyrektor opery naprawdę zwracasz uwagę na to, ile złotych medali mają śpiewacy, których zatrudniasz?
7 luty 2019
MAGDALENA BUREK: Witold Lutosławski – chyba najbardziej charyzmatyczna postać, a na pewno najbardziej fotogeniczna twarz wśród polskich kompozytorów i dyrygentów – kojarzony jest ze współczesnością („współczechą”), ale można powiedzieć, że w jego biografii, tak jak i twórczości jest tyle samo tradycji co awangardy. Jego droga kompozytorska rozwijała się na kanwie burzliwych losów dwudziestowiecznej Polski, co można zaobserwować w jego twórczości.
18 Styczeń 2019
MAGDALENA BUREK: Późną nocą do chaty Czernerów puka Maria Warszawianka z rocznym synkiem w ramionach. Jej ojciec, uczestnik powstania listopadowego, został wywieziony na Syberię. Męża właśnie rozstrzelano w wyniku represji po powstaniu styczniowym. Maria zdecydowała się na natychmiastową ucieczkę, aby ratować życie syna. Wycieńczona tułaczką umiera w wiejskiej chacie Czernerów na Śląsku, prosząc o wychowanie jej dziecka…
27 Listopad 2018
Vanessa Rogowska: 14 września 2018 r. otoczony miłością rodziny i przyjaciół odszedł po długiej i ciężkiej chorobie Maciej Kaziński. Człowiek wielu talentów (multiinstrumentalista, śpiewak, muzykolog, tłumacz, animator środowiska muzycznego), przyjaciel muzyki - szczególnie tradycyjnej i dawnej. Organizator Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu, który przerodził się w jeden z najciekawszych festiwali muzycznych Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu. Dobry duch. Przyjaciel.
23 Listopad 2018
Rocznice. Jedne z wielką pompą świętują niemal wszyscy, inne mijają niemal bez echa. Często niesłusznie. Kto z Was wiedział, że w tym roku swoje 80-te urodziny obchodzi Zygmunt Krauze? I co wiecie o tym kompozytorze?
Studiował w latach ‘60tych fortepian w klasie Marii Wiłkomirskiej i kompozycję w klasie Kazimierza Sikorskiego w Warszawie oraz Nadii Boulanger w Paryżu. W 1967 r. założył w Warszawie zespół Warsztat Muzyczny. Kwartet ten – zupełnie nie klasyczny, bo w jego skład wchodził klarnet, puzon, wiolonczela i fortepian, specjalizował się w wykonaniach muzyki najnowszej. Specjalnie dla Warsztatu powstało ponad 100 utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Zespół występował do 1988 roku, dając w sumie ok. 300 koncertów.
13 Listopad 2018
18 listopada (niedziela) o godzinie 16 sali im. A. Didura odbędzie się spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Operze…”pod hasłem: Pola Bukietyńska. Wspomnienie w 100-lecie urodzin. W repertuarze primadonny wystąpi Karolina Wieczorek. Akompaniament- Larysa Czaban.
2 Listopad 2018
Dziś obchodzimy 142 urodziny Eugeniusza Morawskiego.
2 listopada 1876 roku urodził się Eugeniusz Morawski (zm. 23 X 1948) – warszawski kompozytor, pedagog i malarz. Jego pierwsze kompozycje pozostawały pod wyraźnym wpływem Ryszarda Straussa, od którego prędko jednak się wyzwolił. Krytycznie odnosił się on także do dzieł Maurice Ravela, Claude Debussy, ego oraz Igora Strawińskiego. Stworzył własny styl kompozytorski, którego charakterystycznymi cechami były monumentalna forma oraz ekspresjonistyczna, kunsztowna instrumentacja o ciemnym kolorycie brzmienia. Jego kompozycje były często inspirowane literaturą – w szczególności zaś mroczną i pełną grozy poezją Edgara Allana Poego.

Strony