Postać tygodnia

20 Wrzesień 2018
Wielbiciele twórczości Wojciecha Kilara dzielą się na dwie grupy: tych, którzy kochają filmy z jego muzyką i na tych, którzy słuchaliby wyłącznie jego „poważnych” utworów. Jedni i drudzy świadomi są jednak, że dzięki muzyce filmowej Wojciech Kilar przeszedł do historii kina. 9 grudnia w warszawskiej hali Torwar będzie można sobie przypomnieć, dlaczego tak się stało, podczas jedynego Koncertu Muzyki Filmowej w całości zadedykowanego największym dziełom muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Wykonają je muzycy Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Macieja Sztora oraz soliści – Anna Lasota i Jasin Rammal Rykała. Część utworów zabrzmi po raz pierwszy w Polsce.
4 Wrzesień 2018
Z Maciejem Zakrzewskim - organistą, kompozytorem, blogerem, asystentem w klasie organów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku rozmawiają Kinga Wojciechowska, Maja Baczyńska i Maria Napieraj
Skąd u Pana fascynacja organami?
25 Sierpień 2018
25 sierpnia mija 100 lat od dnia urodzin Leonarda Bernsteina, jednego z najważniejszych popularyzatorów muzyki klasycznych w dziejach. Młodziutki amerykański dyrygent dostał swoją szansę od Artura Rodzińskiego.
16 Sierpień 2018
Jeszcze dwa dni temu siostrzeniec artystki dementował pogłoski o bardzo złym stanie jej zdrowia. Dziś Gwendolyn Quinn, blisko współpracująca z Arethą Franklin poinformowała, że królowa soulu nie żyje. Miała 76 lat i od roku 2010 roku leczyła się na raka trzustki. Koncertowała jeszcze siedem lat od postawienia diagnozy. Z aktywności scenicznej zrezygnowała dopiero rok temu. 
3 Sierpień 2018
ADAM BAŁDYCH: Muzyka Tomasza Stańki była dla mnie drogowskazem w poszukiwaniu własnej drogi i brzmienia. Historię własnego życia opisywał w każdym poszczególnym dźwięku - strukturą, kolorem i formą. Chciałem tego samego dla siebie, dlatego odnalazłem w nim wzorzec artysty bezkompromisowo wiernego swojej muzycznej wizji, przez lata dojrzewającej i odsłaniającej kolejne punkty widzenia.
Ostatni raz spotkałem go na festiwalu we włoskiej Sardynii. Na wzgórzu jednej z malowniczych miejscowości Berchida odbywa się jedno z najpiękniejszych muzycznych wydarzeń Europy.
24 Lipiec 2018
Jednym z gości cyklu Master Class na Transatlantyk Festival była Diane Warren, autorka wielkich muzycznych hitów, które od lat towarzyszą nam w kinie, w radiu i w odtwarzaczach.
Spójrzcie na ten piękny zestaw przebojów: „I don’t wanna miss a thing” (Aerosmith, „Armageddon”), „Because you loved me” (Celine Dion, „Namiętności”), „You haven’t seen the last of me” (Cher, „Burleska”), „There you’ll be” (Faith Hill, „Pearl Harbor”), „Til it happens to you” (Lady Gaga, „Pole walki”), „Can’t fight the moonlight” (LeAnn Rimes, „Wygrane marzenia”), „Nothing’s gonna stop us now” (Starship, „Manekin”), „You were loved” (Whitney Houston, „Żona pastora”).
11 Lipiec 2018
Jest jednym z najwybitniejszych reżyserów operowych na świecie, a efekty jego pracy można podziwiać w nowojorskie Metropolitan Opera, mediolańskiej La Scali, Teatro Lirico w Caliari i Arena di Verona. Jurij Aleksandrow, założyciel i szef Opery Kameralnej w Sankt-Petersuburgu, reżyser, który ma na koncie ponad 200 premier, zrealizował w Warszawskiej Operze Kameralnej „Uprowadzenia z seraju” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Spektakl miał swoją premierę 20 kwietnia, teraz wrócił na scenę w ramach 28. Festiwalu Mozartowskiego a jesienią zostanie wystawiony przez warszawski zespół w St. Petersburgu.
14 Czerwiec 2018
Wyobraź sobie, że od dziecka układasz życie według jakiegoś planu. Może swojego, może rodziców. Tak czy owak – lubisz to. Wszystko toczy się właściwym torem, odnosisz sukcesy. Aż przychodzi moment, gdzieś około 30-ki, gdy pytasz siebie: a może by tak rzucić to wszystko i spróbować czegoś innego, większego? Co do tej pory było poza zasięgiem, ale przecież wystarczy odrobina wysiłku…
Zaczynasz nowe życie zawodowe i nagle, zamiast siedzieć z kolegami w jednym rzędzie, stajesz przed nimi i czegoś od nich chcesz. To niełatwe, ale radzisz sobie. Zaczynasz wreszcie żyć po swojemu. Wolność, odwaga, naturalność – trzy słowa, który przychodzą mi na myśl, gdy wspominam moje pierwsze, bardzo krótkie spotkanie z Markiem Wroniszewskim.
15 Maj 2018
Brian Eno kończy dziś 70 lat!

Strony