Postać tygodnia

29 Marzec 2019
31 marca spektaklem „Aidy” Giuseppe Verdiego, startuje IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura*. Przy tej okazji próbuję dowiedzieć się, po co śpiewakom konkursy i dlaczego budzą tyle emocji także w ludziach, którzy je organizują. Składam też pewną deklarację – w rozmowie z dyrektorem Opery Śląskiej, Łukaszem Goikiem.
Ważne: w tej edycji konkursu każdy może stać się w pewnym sensie uczestnikiem – będzie transmisja on-line oraz głosowanie publiczności na najlepszego jej zdaniem śpiewaka.
Kinga Wojciechowska: Jako dyrektor opery naprawdę zwracasz uwagę na to, ile złotych medali mają śpiewacy, których zatrudniasz?
7 luty 2019
MAGDALENA BUREK: Witold Lutosławski – chyba najbardziej charyzmatyczna postać, a na pewno najbardziej fotogeniczna twarz wśród polskich kompozytorów i dyrygentów – kojarzony jest ze współczesnością („współczechą”), ale można powiedzieć, że w jego biografii, tak jak i twórczości jest tyle samo tradycji co awangardy. Jego droga kompozytorska rozwijała się na kanwie burzliwych losów dwudziestowiecznej Polski, co można zaobserwować w jego twórczości.
18 Styczeń 2019
MAGDALENA BUREK: Późną nocą do chaty Czernerów puka Maria Warszawianka z rocznym synkiem w ramionach. Jej ojciec, uczestnik powstania listopadowego, został wywieziony na Syberię. Męża właśnie rozstrzelano w wyniku represji po powstaniu styczniowym. Maria zdecydowała się na natychmiastową ucieczkę, aby ratować życie syna. Wycieńczona tułaczką umiera w wiejskiej chacie Czernerów na Śląsku, prosząc o wychowanie jej dziecka…
27 Listopad 2018
Vanessa Rogowska: 14 września 2018 r. otoczony miłością rodziny i przyjaciół odszedł po długiej i ciężkiej chorobie Maciej Kaziński. Człowiek wielu talentów (multiinstrumentalista, śpiewak, muzykolog, tłumacz, animator środowiska muzycznego), przyjaciel muzyki - szczególnie tradycyjnej i dawnej. Organizator Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu, który przerodził się w jeden z najciekawszych festiwali muzycznych Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu. Dobry duch. Przyjaciel.
23 Listopad 2018
Rocznice. Jedne z wielką pompą świętują niemal wszyscy, inne mijają niemal bez echa. Często niesłusznie. Kto z Was wiedział, że w tym roku swoje 80-te urodziny obchodzi Zygmunt Krauze? I co wiecie o tym kompozytorze?
Studiował w latach ‘60tych fortepian w klasie Marii Wiłkomirskiej i kompozycję w klasie Kazimierza Sikorskiego w Warszawie oraz Nadii Boulanger w Paryżu. W 1967 r. założył w Warszawie zespół Warsztat Muzyczny. Kwartet ten – zupełnie nie klasyczny, bo w jego skład wchodził klarnet, puzon, wiolonczela i fortepian, specjalizował się w wykonaniach muzyki najnowszej. Specjalnie dla Warsztatu powstało ponad 100 utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Zespół występował do 1988 roku, dając w sumie ok. 300 koncertów.
13 Listopad 2018
18 listopada (niedziela) o godzinie 16 sali im. A. Didura odbędzie się spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Operze…”pod hasłem: Pola Bukietyńska. Wspomnienie w 100-lecie urodzin. W repertuarze primadonny wystąpi Karolina Wieczorek. Akompaniament- Larysa Czaban.
2 Listopad 2018
Dziś obchodzimy 142 urodziny Eugeniusza Morawskiego.
2 listopada 1876 roku urodził się Eugeniusz Morawski (zm. 23 X 1948) – warszawski kompozytor, pedagog i malarz. Jego pierwsze kompozycje pozostawały pod wyraźnym wpływem Ryszarda Straussa, od którego prędko jednak się wyzwolił. Krytycznie odnosił się on także do dzieł Maurice Ravela, Claude Debussy, ego oraz Igora Strawińskiego. Stworzył własny styl kompozytorski, którego charakterystycznymi cechami były monumentalna forma oraz ekspresjonistyczna, kunsztowna instrumentacja o ciemnym kolorycie brzmienia. Jego kompozycje były często inspirowane literaturą – w szczególności zaś mroczną i pełną grozy poezją Edgara Allana Poego.
1 Listopad 2018
Wanda Wiłkomirska | fot. Marek Relich
O tym jak zachować radość z grania – z najwybitniejszą polską skrzypaczką Wandą Wiłkomirską rozmawiali Kinga Wojciechowska i Oskar Łapeta.
Wywiad odbył się na 28 piętrze hotelu Novotel w Warszawie, w kilka ciepłych październikowych dni 2011 roku. Nie był do tej pory nigdy publikowany. To tylko fragment rozmowy. Ciąg dalszy pewnie nastąpi. Publikacji, nie rozmów. Wanda Wiłkomirska umarła 1 maja 2018 roku.
 
Chciała Pani zostać muzykiem?
20 Wrzesień 2018
Wielbiciele twórczości Wojciecha Kilara dzielą się na dwie grupy: tych, którzy kochają filmy z jego muzyką i na tych, którzy słuchaliby wyłącznie jego „poważnych” utworów. Jedni i drudzy świadomi są jednak, że dzięki muzyce filmowej Wojciech Kilar przeszedł do historii kina. 9 grudnia w warszawskiej hali Torwar będzie można sobie przypomnieć, dlaczego tak się stało, podczas jedynego Koncertu Muzyki Filmowej w całości zadedykowanego największym dziełom muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Wykonają je muzycy Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Macieja Sztora oraz soliści – Anna Lasota i Jasin Rammal Rykała. Część utworów zabrzmi po raz pierwszy w Polsce.
4 Wrzesień 2018
Z Maciejem Zakrzewskim - organistą, kompozytorem, blogerem, asystentem w klasie organów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku rozmawiają Kinga Wojciechowska, Maja Baczyńska i Maria Napieraj
Skąd u Pana fascynacja organami?

Strony