Postać tygodnia

27 Listopad 2018
Vanessa Rogowska: 14 września 2018 r. otoczony miłością rodziny i przyjaciół odszedł po długiej i ciężkiej chorobie Maciej Kaziński. Człowiek wielu talentów (multiinstrumentalista, śpiewak, muzykolog, tłumacz, animator środowiska muzycznego), przyjaciel muzyki - szczególnie tradycyjnej i dawnej. Organizator Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu, który przerodził się w jeden z najciekawszych festiwali muzycznych Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu. Dobry duch. Przyjaciel.
23 Listopad 2018
Rocznice. Jedne z wielką pompą świętują niemal wszyscy, inne mijają niemal bez echa. Często niesłusznie. Kto z Was wiedział, że w tym roku swoje 80-te urodziny obchodzi Zygmunt Krauze? I co wiecie o tym kompozytorze?
Studiował w latach ‘60tych fortepian w klasie Marii Wiłkomirskiej i kompozycję w klasie Kazimierza Sikorskiego w Warszawie oraz Nadii Boulanger w Paryżu. W 1967 r. założył w Warszawie zespół Warsztat Muzyczny. Kwartet ten – zupełnie nie klasyczny, bo w jego skład wchodził klarnet, puzon, wiolonczela i fortepian, specjalizował się w wykonaniach muzyki najnowszej. Specjalnie dla Warsztatu powstało ponad 100 utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Zespół występował do 1988 roku, dając w sumie ok. 300 koncertów.
13 Listopad 2018
18 listopada (niedziela) o godzinie 16 sali im. A. Didura odbędzie się spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Operze…”pod hasłem: Pola Bukietyńska. Wspomnienie w 100-lecie urodzin. W repertuarze primadonny wystąpi Karolina Wieczorek. Akompaniament- Larysa Czaban.
2 Listopad 2018
Dziś obchodzimy 142 urodziny Eugeniusza Morawskiego.
2 listopada 1876 roku urodził się Eugeniusz Morawski (zm. 23 X 1948) – warszawski kompozytor, pedagog i malarz. Jego pierwsze kompozycje pozostawały pod wyraźnym wpływem Ryszarda Straussa, od którego prędko jednak się wyzwolił. Krytycznie odnosił się on także do dzieł Maurice Ravela, Claude Debussy, ego oraz Igora Strawińskiego. Stworzył własny styl kompozytorski, którego charakterystycznymi cechami były monumentalna forma oraz ekspresjonistyczna, kunsztowna instrumentacja o ciemnym kolorycie brzmienia. Jego kompozycje były często inspirowane literaturą – w szczególności zaś mroczną i pełną grozy poezją Edgara Allana Poego.
1 Listopad 2018
Wanda Wiłkomirska | fot. Marek Relich
O tym jak zachować radość z grania – z najwybitniejszą polską skrzypaczką Wandą Wiłkomirską rozmawiali Kinga Wojciechowska i Oskar Łapeta.
Wywiad odbył się na 28 piętrze hotelu Novotel w Warszawie, w kilka ciepłych październikowych dni 2011 roku. Nie był do tej pory nigdy publikowany. To tylko fragment rozmowy. Ciąg dalszy pewnie nastąpi. Publikacji, nie rozmów. Wanda Wiłkomirska umarła 1 maja 2018 roku.
 
Chciała Pani zostać muzykiem?
20 Wrzesień 2018
Wielbiciele twórczości Wojciecha Kilara dzielą się na dwie grupy: tych, którzy kochają filmy z jego muzyką i na tych, którzy słuchaliby wyłącznie jego „poważnych” utworów. Jedni i drudzy świadomi są jednak, że dzięki muzyce filmowej Wojciech Kilar przeszedł do historii kina. 9 grudnia w warszawskiej hali Torwar będzie można sobie przypomnieć, dlaczego tak się stało, podczas jedynego Koncertu Muzyki Filmowej w całości zadedykowanego największym dziełom muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Wykonają je muzycy Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Macieja Sztora oraz soliści – Anna Lasota i Jasin Rammal Rykała. Część utworów zabrzmi po raz pierwszy w Polsce.
4 Wrzesień 2018
Z Maciejem Zakrzewskim - organistą, kompozytorem, blogerem, asystentem w klasie organów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku rozmawiają Kinga Wojciechowska, Maja Baczyńska i Maria Napieraj
Skąd u Pana fascynacja organami?
25 Sierpień 2018
25 sierpnia mija 100 lat od dnia urodzin Leonarda Bernsteina, jednego z najważniejszych popularyzatorów muzyki klasycznych w dziejach. Młodziutki amerykański dyrygent dostał swoją szansę od Artura Rodzińskiego.
16 Sierpień 2018
Jeszcze dwa dni temu siostrzeniec artystki dementował pogłoski o bardzo złym stanie jej zdrowia. Dziś Gwendolyn Quinn, blisko współpracująca z Arethą Franklin poinformowała, że królowa soulu nie żyje. Miała 76 lat i od roku 2010 roku leczyła się na raka trzustki. Koncertowała jeszcze siedem lat od postawienia diagnozy. Z aktywności scenicznej zrezygnowała dopiero rok temu. 
3 Sierpień 2018
ADAM BAŁDYCH: Muzyka Tomasza Stańki była dla mnie drogowskazem w poszukiwaniu własnej drogi i brzmienia. Historię własnego życia opisywał w każdym poszczególnym dźwięku - strukturą, kolorem i formą. Chciałem tego samego dla siebie, dlatego odnalazłem w nim wzorzec artysty bezkompromisowo wiernego swojej muzycznej wizji, przez lata dojrzewającej i odsłaniającej kolejne punkty widzenia.
Ostatni raz spotkałem go na festiwalu we włoskiej Sardynii. Na wzgórzu jednej z malowniczych miejscowości Berchida odbywa się jedno z najpiękniejszych muzycznych wydarzeń Europy.

Strony