Presto

 

O wydawcy

Magazyn Presto wydawany jest od kwietnia 2012 r. Od listopada 2016 r. wydawcą magazynu, na mocy umowy licencyjnej z właścicielką magazynu, Kingą A. Wojciechowską, jest Stowarzyszenie Artystów Euforis.
Stowarzyszenie Artystów Euforis - to artyści, wizjonerzy, kreatorzy. Specjalizujemy się w edukacji artystycznej na wszystkich poziomach kształcenia. Współpracujemy z ekspertami z takich dziedzin jak: muzyka/ sztuki wizualne/ słowo/ taniec/ teatr. W naszych projektach biorą udział wyłącznie specjaliści - wykształceni artyści z własnym dorobkiem, którzy z pasją oddają się nauczaniu i przekazywaniu wiedzy i umiejętności.

Magazyn muzyczny Presto

Presto to jedyny na rynku polskim nowoczesny* magazyn, w którym ciekawie i przystępnie, ale z zachowaniem wartości merytorycznej, piszemy o muzyce klasycznej, filmowej, współczesnej i nie tylko.
Naszymi czytelnikami są melomani, muzycy i wszystkie osoby, które tak jak my, uważają, że klasyka może być pop**
*znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/PrestoMagazyn
**według badania TNS OBOP ponad 5,7 mln Polaków słucha muzyki klasycznej.

Młody, dynamiczny zespół redakcji Presto to miłośnicy dobrej muzyki (bez podziałów gatunkowych), muzycy i muzykolodzy, którzy swoją pasją chcą się dzielić z innymi. Lubią podejmować tematy nie tylko nośne, ale też nieoczywiste i kontrowersyjne. Muzyczne zainteresowania redaktorów Presto rozciągają się od dzieł i twórców, przez kulturę muzyczną Europy i całego świata, aż po zagadnienia z pogranicza sztuk.

Presto to nie tylko magazyn. To także portal prostoomuzyce.pl, społeczność na Facebooku, panele dyskusyjne, wydarzenia branżowe, spotkania ze studentami i młodymi ludźmi. Dzięki temu Presto stanowi platformę do interesujących rozmów o muzyce i podejmowania działań na rzecz promowania kultury wysokiej.
Magazyn w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy jest dostępny w ponad 900 punktach sprzedaży w całej Polsce, w tym w sieci empik, Relay i Inmedio oraz w księgarni on-line i w prenumeracie.

Presto od początku istnienia wspiera medialnie najbardziej prestiżowe wydarzenia w Polsce i za granicą, m.in. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, Transatlantyk Festival Poznań, Viva il canto w Cieszynie, Śląska Jesień Gitarowa w Tychach, Bayreuth Festival, Salzburg Festival, koncerty w Royal Opera House, Ignacy Jan Paderewski Festival w Raleigh /NC w Stanach Zjednoczonych.

Promujemy także cenne inicjatywy jak płyty wydawane przez Decca, Deutsche Grammophon (Universal Music Polska), Warner, DUX, Selene oraz działania młodych twórców m.in. grupę filmową MUDO Music Documetaries.

Tematy podejmowane na łamach Presto

Piszemy o muzyce najwyższej próby w różnorodnych kontekstach. Prezentujemy artystów, utwory (w tym – dodatek nutowy we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym). Odkrywamy tajniki instrumentów muzycznych i zjawisk akustycznych. Podglądamy klasykę od kuchni, zdradzając muzyczne know-how. Pokazujemy, że muzyka to praca, pasja i sposób na życie, to element naszego life-stylu. Recenzujemy płyty, książki i filmy. Piszemy o najciekawszych ścieżkach dźwiękowych. Przygotowujemy regularnie dodatek dla najmłodszych melomanów - Presto Junior. W każdym numerze prezentujemy aktualny repertuar wydarzeń muzycznych i podsumowujemy najciekawsze wydarzenia z poprzedniego kwartału.

Dotychczas pisaliśmy o:

Nr 16 – Muzyka jest święta (red. prowadzący ks. Adrian Nowak)
W muzyce jest sacrum. Wiedzą o tym duchowni, którzy modlą się śpiewem, wiedzą i świeccy, którzy w muzyce odnajdują najważniejsze prawdy wiary. Jaki jest najbardziej sakralny instrument i kim musi być organista? Numer nie tylko dla wierzących.

Nr 15 – Muzyka: sposób na życie (red. prowadząca Maria Napieraj-Nowrot)
Czy można być muzykiem po godzinach? Dlaczego uprawianie uprawianie muzyki, nawet amatorsko jest potrzebne i ważne? Jak wygląda życie zawodowego muzyka?

Nr 14 – Misterium muzyki (red. prowadząca Vanessa Rogowska)
Muzyka może przenosić w czasie, zmieniać i uzdrawiać ludzi - tych, którzy wybierają ją jako drogę życiową, i ci, którzy trafiają na nią przez przypadek.

Nr 13 – Anatomia prowokacji (red. prowadząca Eliza Szulińska)
Czy sztuka może zmieniać rzeczywistość, nasze poglądy i sposób myślenia? Jak pięknie i mądrze prowokować bez taniej sensacji? Magazyn multi-artystyczny. Na łamach nie tylko muzycy, ale i fotograficy, malarze, reżyserzy teatralni.

Nr 12 – Niebezpieczne związki muzyki i polityki (red. prowadząca Maja Baczyńska)
Jak muzyka stawała się narzędziem politycznej propagandy, jak łagodziła polityczne nastroje.

Nr 11 – Muzyka w zdrowiu i w chorobie (red. prowadząca Maja Baczyńska)
O tym, jak muzyka wpływa na zdrowie - psychiczne, fizyczne. I o tym, czy lekarz może być dobrym muzykiem…

Nr 10 – Muzyka jest kobietą (red. prowadząca Maja Baczyńska)
Twórczość płci żeńskiej to ważny element muzycznego krajobrazu. Ale kobiety to także szare eminencje, towarzyszki życia, bez których artyści-mężczyźni radziliby sobie gorzej. Artystki to także heroski, z odwagą i wytrwałością łączące obowiązki macierzyńskie z pracą zawodową. Poznaj wszystkie oblicza kobiet w muzyce.

Nr 9 - Polish Your American Dream (red. prowadząca Maja Baczyńska)
Muzyka amerykańska, Polacy w Ameryce, klasyka w filmie, na Broadwayu i wśród Indian, jazz, country i klezmerzy.

Nr 8 - Muzyka jest fantastyczna! (red. prowadząca Maja Baczyńska)
Muzyczny świat baśni, bajek, legend i gier komputerowych. Klasyka u Tolkiena. A Katarzyna Groniec wyznaje, że Brahms ją nudzi.

Nr 7 - Klasyka jest młoda (red. prowadząca Maja Baczyńska)
Młodzi gniewni w ofensywie. Cudowne dzieci. Minimaliści i awangarda. Muzyczny coming-out Dawida Podsiadło.

Nr 6 - Muzyka w podróży (red. prowadząca Kinga A. Wojciechowska)
Odwiedzamy pięć kontynentów w poszukiwaniu pozaeuropejskiej muzyki klasycznej. Jesteśmy w Rwandzie, przemierzamy Andy, słuchamy bagszy w Turkmenii, podziwiamy derwiszy w Syrii, zwiedzamy Koreę Północną. Poznajemy muzyczne losy filmowej Nel z „W pustyni i w puszczy”.

Nr 5 - Klasyka ma głos! (red. prowadząca Ewa Chamczyk)
Fabryka sztuki czyli opera od kuchni, kulisy spektaklu. O pracy operowego kontrolera lotów. W muzycznym coming-oucie Kayah wyznaje, że kocha się w baroku.

Nr 4 - Zapomniani robią hałas! (red. prowadzący Oskar Łapeta)
Alfabet zapomnianych artystów. Dyrygent jak Indiana Jones. Utwory pokryte kurzem. Muzyczny coming-out Elżbiety Grycan.

Nr 3 - Klasyka idzie do kina (red. prowadząca Kinga A. Wojciechowska)
Muzyka filmowa, klasyka w filmie i reklamie, klasyczne ścieżki dźwiękowe. Słowo i filmie niemym. Duety kompozytorsko-reżyserskie. Presto na planie teledysku i na festiwalu Transatlantyk. Rozmawiamy z kompozytorem muzyki filmowej i serialowej Maciejem Zielińskim. Wnikliwie o muzyce do Gwiezdnych wojen, Szczęk i Aleksandra Newskiego. Muzyczny coming-out reżysera Roberta Glińskiego.

Nr 2 - Muzyka mówi miłość (red. prowadząca Kinga A. Wojciechowska)
Szaleństwo w operze. Serce – sługa muzyki. Utwory pełne uczuć: Romeo i Julia Wagnera, Symfonia fantastyczna Berlioza i Legenda Wieniawskiego. Muzyczny coming-out Kasi Adamik.

Nr 1 - Klasyka jest pop! (red. prowadząca Kinga A. Wojciechowska)
Największe gwiazdy i celebryci muzyki klasycznej. Klasyka i pop w duecie. Skąd się wzięła Lady Gaga?

Stałe działy numerów:

Kontrapunkt – redaktorzy dyskutują w temacie numeru
Preludium – felietony muzyków, miłośników muzyki i muzykologów, o sprawach blisko serca i trudnych
Motyw główny – muzyka klasyczna w niestandardowym kontekście
Niebagatelne wydarzenia – przegląd wydarzeń muzycznych
Niebagatelne rozmowy – z artystami, którzy aktualnie realizują ważne zadania, wydali swoją najnowszą płytę, zrealizowali istotny dla artystycznego życia projekt
Niebagatelne sprawy - tematy, których nie można pominąć milczeniem, sprawy ważne dla całej społeczności - nie tylko artystów, ale i odbiorców sztuki
W partyturze – przybliżamy utwory, ich historie i tajemnice - dodatek realizowany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym
Muzyczny know-how – podglądamy klasykę od kuchni
Life-style muzyczne – o muzyce jako pasji, pracy i sposobie na życie

Presto filmowe – magazyn w magazynie - o muzyce filmowej - recenzje filmów i soundtracków, artykuły, felietony, wywiady
Presto Junior - o muzyce dla najmłodszych, bajki, ciekawostki, zagadki. I piękne rysunki.

Dystrybucja

Magazyn w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy jest dostępny w ponad 900 punktach sprzedaży w całej Polsce, w tym w sieci empik, Relay i Inmedio oraz w księgarni on-line i w prenumeracie.

Redakcja

Redaktor naczelną od początku istnienia Presto jest Kinga A. Wojciechowska
Maja Baczyńska – zastępca redaktor naczelnej

Redaktor naczelna portalu:
Kinga A. Wojciechowska
kinga.a.wojciechowska [at] prostoomuzyce.pl

Zespół:
Sylwia Błażej, Luiza Borowiec, Katarzyna Gardzina-Kubala, Łukasz Jakubowski, Magdalena Kajszczak, dr Jacek Kornak, Anna Markiewicz, Maria Napieraj-Nowrot, ks. Adrian Nowak, Estera Prugar, Vanessa Rogowska, Władysław Rokiciński, Ilina Sawicka, Paweł W. Siechowicz, Paweł Stroiński (filmmusic.pl), Ewa Szpotakowska, Eliza Szulińska, Anna Świerzyńska, Łukasz Waligórski (muzykafilmowa.pl), Marek Żurawski

Współpracowali lub dalej współpracują z nami:
Adriana Borowska, Marek Ciepłucha, Ewa Chamczyk, Anna Falkowska, Ewa Maria Hordejuk, Krzysztof Kietzman, Anna Kopystyńska, Anita Kurdziel, Agnieszka Lakner, Leszek Lorent, Oskar Łapeta, Agnieszka Olek, Maria Opałka, Katarzyna Paluch, Paulina Pieńkowska, Tomasz Piotrowski, Liliana Powierska, Karolina Roszczyk, Agnieszka Sakowicz, Karolina Kolinek-Siechowicz, Hanna Urbankowska, Piotr Wojciechowski, Sławomir Zamuszko

Zdjęcia:
Marek Relich, Joanna Galant, Mania Zyzak

Projekt graficzny layoutu Presto, opracowanie graficzne, DTP:
KwiaciarniaGrafiki.pl Rysunki do numerów 1-7 przygotowała oraz dodatek dla dzieci Prestuś opracowała graficznie Marta Kwiatek Rysunki do Presto Juniora przygotowuje Agnieszka Kazała

Reklama

Reklamą na łamach Presto zajmuje się Monika Król, miłośniczka dobrej muzyki, wicenaczelna ds. reklamy i promocji.
Oprócz tradycyjnych form reklamowych, jesteśmy otwarci na nowe, niestandardowe formy reklamy (paginacja, wkładka, insert, krzyżówka na łamach tytułu, organizacja konkursów poprzez profil społecznościowy na fb).
Do naszych czytelników docieramy także za pośrednictwem reklam online (banery reklamowe) na naszym portalu i na profilu fb.

Kontakt

Redakcja:

Magazyn: Kinga A. Wojciechowska Maja Baczyńska redakcja [at] prostoomuzyce.pl

Portal: Kinga A. Wojciechowska kinga.a.wojciechowska [at] prostoomuzyce.pl

Reklama, koordynacja reklam:

Monika Król: monika.krol [at] prostoomuzyce.pl
 

Prenumerata:

Kinga A. Wojciechowska
e-mail: kinga.a.wojciechowska [at] prostoomuzyce.pl
tel.: 697 03 02 01

Zamów on-line

Dane techniczne

Częstotliwość: 4 wydania podstawowe w roku.
W 2017 roku wydamy: Presto zimowe #17 - styczeń-marzec, Presto wiosenne #18 - maj-lipiec, Presto letnie #19 - sierpień-październik, Presto jesienne #20 - listopad-styczeń 2018.
Nakład: 10 000 egzemplarzy
Format: 212x272 mm
Kanały dystrybucji: prenumerata, sprzedaż w sieci salonów prasowych i empików, na Gigant.pl, empik.com i na ruch.com.pl oraz Kolporter, Garmond, Ruch (tylko prenumerata).