Romanse

30 Marzec 2020
Chciałeś odwiedzić Muzeum Narodowe w Warszawie, ale nie zdążyłeś przed zamknięciem muzeum z powodu kwarantanny? Marzyłeś w dzieciństwie, by zostać odkrywcą tajemnic przeszłości, ale życie zdecydowało inaczej? Zawsze chciałeś malować i szukasz inspiracji? Zamknięty w domu śnisz o podróżach w dalekie strony, tęsknisz za widokami? Nic straconego! Wykorzystaj w pełni czas kwarantanny, odkrywaj bogactwo zbiorów MNW w ogólnodostępnych serwisach on-line!
27 Marzec 2020
W chicagowskim Museum of Contemporary Photography w ramach ekspozycji „In Real Life”, poświęconej sztucznej inteligencji i temu, jak widzą nas maszyny, znalazłam intrygującą wystawę: „URME Surveillance”. Składała się z różnych odblaskowych, pomarańczowych przedmiotów, lustra, kamer, nowoczesnej instalacji wraz z tajemniczą instrukcją i... maski.
26 Marzec 2020
Adam Adach to artysta polsko-francuski, związany z Paryżem, Warszawą i Lizboną. W swojej twórczości bada relacje na styku zbiorowej pamięci historycznej i indywidualnego doświadczenia, sięgając po prowokację i poezję zaangażowaną oraz łącząc odniesienia kulturowe z autobiograficznymi.
7 Marzec 2020
Nowohuckie Centrum Kultury to miejsce niepozorne, a zarazem popularne. Słynie z galerii mistrzów – kolekcji prac Jerzego Dudy-Gracza oraz, od trzech lat, Zdzisława Beksińskiego. W tej drugiej można podziwiać kilkadziesiąt obrazów przekazanych przez Annę i Piotra Dmochowskich.
26 luty 2020
„Andrzej Krauze. Lekcja fruwania”, to jedna z najciekawszych w ostatnich latach wystaw w warszawskiej Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Od 17 maja można oglądać prace artysty, w tym rysunki wykonane dla „The Guardian”.
Andrzej Krauze to wybitny polski rysownik od prawie czterdziestu lat mieszkający i tworzący w Londynie, w Polsce znany przede wszystkim jako twórca satyryczny. W latach 70. publikował swoje rysunki m.in. na łamach „Kultury”. Już wtedy świetnie oddawał nastroje epoki, a jego animowany film dyplomowy, tytułowa „Lekcja fruwania” z etniczną w brzmieniu, piękną i niepokojącą muzyką Jacka Ostaszewskiego, została z tego powodu ocenzurowana.
26 luty 2020
Światło w symbolice wielu kultur od dawna stanowi kwintesencję piękna, dobra, harmonii. W chrześcijaństwie przepuszczone przez barwne witraże sprzyjało kontemplacji i ufności w cud zawierzenia.
24 luty 2020
Powoli dobiega końca wystawa „Nihontō. Miecze z Japonii...” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Choć brzmi groźnie, to właśnie tam odnajdziemy ducha Japonii oraz japońskie umiłowanie subtelnego piękna i detalu.
21 luty 2020
Centrum Kultury ZAMEK jest miejscem nieoczywistych spotkań ze sztuką. Tym razem w Sali Wystaw spotykamy się z „nieznanym impresjonizmem”, czyli grafikami najwybitniejszych artystów kojarzonych z tym nurtem.
Kolekcja XIX-wiecznej grafiki francuskiej (depozyt Pissarro Family Collection) z Muzeum Ashmolean (Oxford) należy do najbardziej znaczącego archiwum impresjonistów
18 luty 2020
Dwie wystawy w morskiej scenerii zaprezentuje Galeria XX1, działająca pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury – Zanurzenie Kai Marzec i Ten okręt podwodny jest symbolem mojej indywidualności i wiary w wolność jednostki Łukasza Rudnickiego. Wernisaż wystaw odbędzie się 25 lutego o godz. 18:00.
Tematem łączącym dwie wystawy, które w najbliższym czasie będzie można oglądać w Galerii XX1, jest morze. Jednak ich twórcy – Kaja Marzec i Łukasz Rudnicki – sięgają po marynistyczny entourage, aby zwrócić uwagę na różne problemy. Wernisaż – 25 lutego o 18:00. Wystawy będzie można oglądać do 20 marca.
5 luty 2020
W marcu 2019 roku minęło 100 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Jednym z najważniejszych akcentów zeszłorocznego jubileuszu są wystawy chopinowskie w 4 japońskich miastach, zatytułowane Chopin ‒ 200 lat portretów, na których prezentowanych jest około 200 obiektów z kolekcji Muzeum Fryderyka Chopina. Pierwsza z wystaw odbyła się na przełomie października i listopada w Kobe i w ciągu zaledwie 6 tygodni odwiedziło ją niemal 20 tys. zwiedzających. 1 lutego w Kurume odbył się wernisaż kolejnej ekspozycji, która potrwa do 22 marca. Do września 2020 r. odbędą się także wystawy w Tokio i Shizuoce.
Chopin w Japonii

Strony