Romanse

7 Październik 2019
Olga Hund, Katarzyna Pochmara-Balcer, Joanna Szyndler, Katarzyna Wiśniewska i Łukasz Zawada – to literaccy debiutanci 2018 roku, którzy znaleźli się wśród nominowanych do tegorocznej Nagrody Conrada. O tym, kto z nich zwycięży, zadecydują czytelnicy i czytelniczki wspólnie z kapitułą nagrody. Gala wręczenia statuetki odbędzie się 27 października podczas Festiwalu Conrada.
5 Październik 2019
Galeria BWA w Olsztynie wraz z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prezentuje najnowsze prace malarskie laureatów II Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Malarskiego imienia Wojciecha Fangora.
Konkurs skierowany jest do studentów malarstwa na akademiach i uniwersytetach w całej Polsce. W drugiej edycji wzięło udział ponad dwieście osób, z których zostało wyłonionych szesnastu finalistów. Już sam fakt znalezienia się w gronie finalistów jest dużym wyróżnieniem i kluczem do artystycznego sukcesu, czego dowodem jest niewątpliwie wystawa prezentowana w olsztyńskiej Galerii BWA. Z myślą o tej wystawie młodzi artyści przygotowali zestaw nowych prac malarskich.
16 Wrzesień 2019
Lwów jest dla Polaków miastem szczególnym. Wędrując jego uliczkami, nie sposób nie natknąć się na pamiątki dawnej, wielokulturowej Rzeczpospolitej oraz wspólnej, polsko-ukraińskiej przeszłości, których najwięcej można znaleźć w okolicach starego miasta. Wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury i Instytutu POLONIKA „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy” dostępna do 25 listopada w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przeniesie zwiedzających do tego niezwykłego miasta, w którym wciąż można poczuć atmosferę minionych wieków.
28 Sierpień 2019
14 naturalnej wielkości figur, trzymających w rękach wypieczone z chleba symbole religijne i uosabiających ofiary II wojny światowej można oglądać w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury przez miesiąc – od 28 sierpnia do 29 września. To dzieło Jerzego Kaliny - jednego z najbardziej wszechstronnych polskich artystów i przenikliwego komentatora współczesności.
Wrzesień 2019 r. to miesiąc, w którym zbiegają się ważne, choć bardzo bolesne rocznice XX-wiecznej historii Polski – 80 lat od wybuchu II wojny światowej, bohaterskiej obrony Westerplatte
i Warszawy oraz agresji ZSRR na Polskę.
18 Lipiec 2019
Pisząc o malarstwie Mariusza Gutowskiego można, już na samym początku jego oglądu, sparafrazować cytat pochodzący z powieści Tadeusza Konwickiego pt. Zwierzoczłekoupiór: To malarstwo nie jest dla grzecznych dzieci. Grzeczne dzieci nic nie skorzystają (… ). Szkoda po prostu fatygi. Natomiast dzieci niegrzeczne – to już zupełnie inna sprawa.
Inteligentne, wręcz błyskotliwe fantasmagorie – oto pierwsze określenia nasuwające się po obejrzeniu prac artysty, ale zaraz potem zauważamy śmiałość metafory i warsztatu malarskiego, „opanowanie” kolorów, kompozycję.
13 Lipiec 2019
Program filmowy i muzyczny Transatlantyku uzupełni wystawa prac autora tegorocznego plakatu festiwalowego: Julla Dziamskiego. Dzieła, które zobaczymy w EC1, nawiązują do tegorocznego hasła festiwalu: „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny”
„Zawsze byłem pod wrażeniem żywiołowej wyobraźni Julka Dziamskiego. Szczególnie cenię to, że jego twórczość charakteryzuje sensowna dawka uroku. Właśnie tak - uroku, który ma sens…” - tak o twórczości bohatera wystawy wypowiada się Dyrektor i twórca Festiwalu Transatlantyk, Jan A.P. Kaczmarek.
14 Maj 2019
Proszę Państwa, obecnie trwają dwa ważne wydarzenia na świecie: obchody 500-letniej rocznicy śmierci
25 Kwiecień 2019
Spotkania z wybitnymi twórcami i przedstawicielami światowego kina, seminaria typu Master Class i panele dyskusyjne odsłaniające kulisy pracy w przemyśle filmowym – siódma edycja Forum Audiowizualnego FMF zapowiada się bardzo różnorodnie. Na wydarzenia Forum zapraszamy do Centrum Festiwalowego w pałacu Krzysztofory oraz do Centrum Kongresowego ICE Kraków. 
27 luty 2019
We wtorek 26 lutego 2019 r. World Photography Organisation i firma Sony, wspierając lokalne społeczności fotograficzne w 62 krajach na całym świecie, ogłosiły dziś zwycięzców programu National Awards 2019. Na liście znalazł się między innymi Piotr Leczkowski, jako polski laureat tej prestiżowej nagrody.
National Awards to część uznanego na całym świecie konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards. Program demonstruje zaangażowanie firmy Sony we wspieranie lokalnych talentów fotograficznych poprzez promocję ich prac na skalę globalną.
11 luty 2019
Dyrekcja Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie pod Częstochową oraz autorka Kamila Sitak zapraszają na wernisaż wystawy obrazów "Kobiety, Wino i Śpiew" dnia 10.03.2019 o godzinie 17:00. Wernisaż uświetni występ Katarzyny Jakóbczyk. Wystawa pod patronatem telewizji Orion prezentowana będzie do 30.04.2019.

Strony