Ruszają dni Mieczysława Wajnberga w NOSPR

17.01.2019
Ruszają dni Mieczysława Wajnberga w NOSPR

W roku setnej rocznicy urodzin Mieczysława Wajnberga Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza do swojej siedziby na cykl poświęconych mu koncertów.

Dni Mieczysława Wajnberga to wyjątkowy czas celebracji twórczości polskiego artysty żydowskiego pochodzenia, emigranta na stałe osiadłego w Związku Radzieckim, cudem ocalałego świadka historii, wyznającego ideę humanizmu jako jedyną receptę na uzdrowienie ogarniętego szaleństwem XX stulecia. To właśnie piętno wojny wywarło największy wpływ na twórczość kompozytora, który jak sam mówił „pisanie o wojnie, o strasznym losie, jaki zgotował ludziom nasz wiek” uważał za swoją misję i moralny obowiązek.

Cykl poświęcony jego pamięci zainauguruje 17 stycznia o godz. 19:30 koncert z serii NOSPR kameralnie, podczas którego w interpretacji instrumentalistów NOSPR, Kai Danczowskiej i Wioletty Fludy usłyszymy jego Sonatę na fagot solo i Sonatę na klarnet i fortepian oraz Septet Es-dur Ludwiga van Beethovena. Już następnego dnia, 18 stycznia o godz. 19:30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jamiego Phillipsa wystąpi z fantastycznym programem, pełnym pozamuzycznych inspiracji, bajkowości i fantazji. Tego wieczoru w sali koncertowej zabrzmi Poemat symfoniczny „Wodnik” Antonina Dvořáka, Moja matka gęś Maurice’a Ravela, Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa oraz Fantazja na wiolonczelę i orkiestrę Mieczysława Wajnberga, którą wraz z orkiestrą NOSPR wykona uznany wiolonczelista młodego pokolenia, Marcin Zdunik.  20 stycznia o godz. 18:00 w interpretacji Berlin Piano Trio, jednego z czołowych triów fortepianowych młodego pokolenia usłyszymy Trio fortepianowe op. 24 i Pieśni dziecięce op. 13 Wajnberga, które wraz z triem wykona polska sopranistka Joanna Freszel, a także 7 pieśni na sopran i trio fortepianowe op. 127 oraz II Trio fortepianowe e-moll op. 67 jednego z najbliższych przyjaciół Wajnberga – Dmitrija Szostakowicza. Na włączonym w obchody koncercie z serii Środa Młodych (23 stycznia) będziemy mogli podziwiać młodych artystów – Wojciecha Fudalę i Michała Rota, którzy wykonają dla nas dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz I Sonatę C-dur i II Sonatę g-moll na wiolonczelę i fortepian Mieczysława Wajnberga. Na koncercie z serii Środa Młodych 23 stycznia o godz. 19:30 będziemy mogli podziwiać młodych artystów - Wojciecha Fudalę i Michała Rota, którzy wykonają dla nas dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz I Sonatę C-dur i II Sonatę g-moll na wiolonczelę i fortepian Mieczysława Wajnberga. 24 stycznia o godz. 19:30 muzyka patrona ponownie zagości w programie koncertu NOSPR kameralnie. Tym razem w interpretacji instrumentalistów NOSPR usłyszymy Trio na flet altówkę i harfę Mieczyslawa Wajnberga, Dreamscape Andrzeja Panufnika i Sonatę g-moll na wiolonczelę i fortepian Sergieja Rachmaninowa. Dzieła Wajnberga wypełnią też swym brzmieniem salę koncertową 26 stycznia o godz. 19:30. W wykonaniu AUKSO, Jadwigi Kotnowskiej i Andrzeja Cieplińskiego pod batutą Marka Mosia zabrzmią I Symfonia kameralna, I Koncert fletowy, Koncert klarnetowy oraz III Symfonia kameralna.

Cykl koncertów 27 stycznia o godz. 18:00 zakończy występ Linusa Rotha jednego z najbardziej charyzmatycznych skrzypków swojego pokolenia, który wraz ze znakomitymi artystami, Januszem Wawrowskim i José Gallardo wykona Sonatinę na skrzypce i fortepian, IV Sonatę na skrzypce i fortepian, Sonatę na 2 skrzypiec, Rapsodię na tematy mołdawskie op. 47 nr 1 Mieczysława Wajnberga oraz Sonatę „Niedokończoną” na skrzypce i fortepian Dmitrija Szostakowicza.

Osiem koncertów składających się na obchody Dni Mieczysława Wajnberga to wspaniała okazja do podziwiania ogromu i różnorodności artystycznego dorobku kompozytora w znakomitych interpretacjach oraz do wybrzmienia jego życiowego credo.

Szczegóły na www.nospr.org.pl

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.