W numerze

30 Czerwiec 2017
MOTYW GŁÓWNY | Muzyczne D. N. A., Ojciec się nie poświęca, Rezerwuj miejsce dla swoich, Siłą pasji nie zaszczepisz, Patologia w rodzinie | SALON ESENCJONALNY | Proces twórczy | MUZYCZNY TYGIEL | Borderline: łatwość czytania siebie | LIFE-STYLE MUZYCZNE | Iran: Słowiki w klatkach, Wydaje ci się, że słyszysz | NIEBAGATELNE ROZMOWY | Przepisujemy z szarego na złote | NIEBAGATELNE
 SPRAWY | Nie
pokój | W PARTYTURZE |
 Dziwnie spójny paradoks | PRESTO FILMOWE |
 Zbigniew Preisner: Ja nie milczę | PRESTO JUNIOR
 | Skrzypce w tarapatach
15 luty 2017
Brian Eno Presto #17 Technologia

Z radością informujemy, że Presto 1/2017 otrzymało dotację Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Dziękujemy za okazane zaufanie, na które sumiennie pracowaliśmy przez ostatnie pięć lat.
A w tym numerze piszemy o Technologii w muzyce. I nie tylko.
W Motywie Głównym:
Leonardo da Vinci, Sławomir Zubrzycki, Dorota Pietrzyk i viola organista, czyli historia instrumentu idealnego.
Fortepian - arcydzieło muzycznej technologii
Syntezator kontroluje wiolonczelę
Czy instrumenty historyczne są a. lepsze b. gorsze od współczesnych?
20 Styczeń 2017
Rok zaczęliśmy od mocnego uderzenia: Muzyka i Technologia. Kto zna Presto, ten wie, że podejdziemy do tematu nietuzinkowo. Zaczęliśmy od Leonarda da Vinci a potem napięcie już tylko mogło rosnąć. W numerze także ekskluzywne wywiady: m.in. z Brianem Eno (na zdj.), Tomaszem Organkiem, Aliną Ratkowską, Jolantą Pawlik, Michałem Lorencem (w Presto filmowym). Poza tym - pochylamy się nad tematem zakupu Stradiviarusa dla Polski, sprawdzamy, jak orkiestra szykuje się na tournee oraz jak wygląda... piekło audiofili. Ale to nie wszystko, bo kolejne numery zapowiadają się równie ciekawie i różnorodnie.
Sprawdź najnowsze Presto #18: RODZINA! 
13 Październik 2016
Muzyka jest święta
Ks. Adrian Nowak,
redaktor prowadzący
i Kinga A. Wojciechowska
przygotowali numer nie tylko dla wierzących:
Kinga: Mówi się, że wiara jest łaską. Myślę, że wiara w sztukę jest łaską wyjątkową. Znam wielu ubogich duchowo ludzi, którzy w sztukę nie wierzą. Są na nią zamknięci, nie chodzą na koncerty, do teatru, nie czytają książek. Całe swoje życie i życie innych traktują bardzo, bardzo poważnie. Co więc mają z życia? No właśnie…Chcę wierzyć w sztukę i w to, że dzięki niej nasze życie jest lepsze, że dzięki niej nie zapominamy, że nasze człowieczeństwo to nie rozum, loty w kosmos i lekarstwo na raka, ale nasze emocje, współodczuwanie, pragnienie przeżywania piękna z drugim człowiekiem.
13 Maj 2016
Muzyka: sposób na życieMaria Napieraj, redaktor prowadząca opowie Ci o życiu:
8 luty 2016
Misterium MuzykiKinga A. Wojciechowska, redaktor naczelna: Trudno pozbyć się tego pierwszego odruchu: misterium jako element sacrum. trudno pozbyć się wrażenia, że to, o czym napiszemy w tym numerze, jest niemodne, wręcz staromodne: piszemy o pięknie, o przeżywaniu piękna.
A my piszemy o powrocie do normalności. Świat zwariował, ale my się nie poddajemy temu szaleństwu. Sterowani przez media i negatywne emocje, nadludzkim wysiłkiem zatrzymujemy się i nadajemy swojemu życiu inny bieg – pod prąd współczesnym tendencjom. Co może się wydarzyć, gdy muzyka stanie się misterium?
13 Październik 2015
Anatomia prowokacji
8 Lipiec 2015
Niebezpieczne związki muzyki i polityki
10 Kwiecień 2015
Muzyka w zdrowiu i w chorobieMuzyka wpływa na nasze samopoczucie. Dostarcza nam niewysłowionych wzruszeń i przeżyć. Czy jednak słuchając jej, leczymy się z czegokolwiek, czy tylko pogłębiamy naszą chorobę? Czy stajemy się lepsi, bo słuchamy dobrej muzyki? W najnowszym numerze zadajemy sobie wiele pytań, na niektóre znajdujemy odpowiedź, inne zostawiamy dalszym rozmyślaniom. Pochylamy się też nad chorymi artystami i patrzymy na nich z bardzo ludzkiej perspektywy.
26 Styczeń 2015
Muzyka jest kobietąTo nie jest feministyczny manifest żeńskiej części redakcji Presto. Pomysł, aby przynajmniej jeden numer dedykować kobietom w muzyce pojawił się w naszych głowach już dawno temu, razem z ideą nowoczesnego magazynu o muzyce klasycznej. Teraz wreszcie przyszedł czas, by go zrealizować. Przed Wami numer piękny, gorący, godny pożądania, czarujący - jak kobieta...
Przeczytaj dziesiąty numer Presto w wersji papierowej i zamów u nas: redakcja [at] prostoomuzyce.pl. 
A najlepiej zaprenumeruj Presto 2017! Szczegóły tutaj.

Strony