W numerze

1 Sierpień 2019
projekt: Anastazja Pazura
Numer o tym, czego nie ma
Podróże w czasie są bardziej kuszące niż te w przestrzeni. Nogi, rowery, samochody, pociągi, samoloty, promy kosmiczne. Przestrzeń opanowaliśmy dość dobrze. Na dalekie podróże potrzeba nam już tylko… czasu.
Jednak to właśnie czas jest dla nas zagadką, wrogiem, sprzymierzeńcem. Nie możemy go złapać, ale udało się nam go zmierzyć. Czasu się uczymy. Zapytajcie dziecko o czas. Nie zrozumie. Ono żyje w chwili, nie w czasie. Liczenie czasu to domena dorosłych. To nam czas mija. Albo go spędzamy. A nawet – zabijamy. A on zabija nas.
Czas nie istnieje. Nie można go złapać, dotknąć, poczuć ani posmakować. I jednocześnie do wszystkiego jest nam potrzebny. Czas to paradoks.
29 Kwiecień 2019
projekt graficzny okładki, rysunek: Anastazja Pazura | a.design
Znajdź różnice – namawia redaktor naczelna Kinga Wojciechowska w swojej Uwerturze, w której znajduje także podobieństwa między… jazdą po torze kolarskim a próbą orkiestry. Naprowadza ją na to Jerzy Maksymiuk.
Sport i sztuka. Im dłużej o tym myśleliśmy, tym więcej skojarzeń się pojawiało. Nagle okazało się, że wszyscy porównują emocje sportowe do tych, które czujemy na koncercie. Takie podejście wydało nam się więc zbyt powierzchowne. Pochyliliśmy się nad tematem i doszliśmy czasem do zaskakujących wniosków i odkryć.
24 Styczeń 2019
Celebruj twórczą pustkę – zachęca redaktor naczelna na początku pierwszego tegorocznego numeru i pisze dalej:
Nie wiedziałam, od czego zacząć.
[NAJLEPIEJ OD PRENUMERATY]
A potem moja córka (lat 5,5) wymyśliła to:
„I dałabym takie hasło: PRESTO – PO PROSTU PIĘKNE. I na białym tle takie Presto, które się obraca, tak jak czasem smartfony pokazują. Bo wtedy ludzie na pewno je kupią”.
Pomyślałam, że to jest urocze i opublikowałam jako status na portalu społecznościowym.
11 Październik 2018
"Bądźcie pracowici" - namawia Kinga A. Wojciechowska. I jednocześnie przestrzega: "Z wolnością trzeba bardzo uważać. Jest jak bombonierka, która leży wysoko w szafce, ale my jesteśmy za mali, żeby jej dosięgnąć. Tym bardziej jej pożądamy. A gdy już ją zdobędziemy – od razu zjadamy wszystkie czekoladki. I boli nas brzuch."
Bo z tą wolnością nie jest tak łatwo. Ale - zgodnie z naszą regułą - nie będziemy Was straszyć, zniechęcać. Nie będzie serioznie. Będzie jak zwykle - spora dawka ciekawych informacji, trochę fryWOLNYCH zadań, trochę humoru i działań na opak. Bo kto to widział, żeby doradzać kulturalnym ludziom: NIGDY NIE DZIĘKUJ...
8 Lipiec 2018
Okładka: Anastazja Pazura | a.design
Nie bój się umrzeć – zachęca redaktor naczelna Kinga A. Wojciechowska, przytaczając jednocześnie niepokojące fakty: – Istnieją organizmy, które prawie się nie starzeją, a w każdym razie procesy starzenia są u nich tak powolne, że prawie niezauważalne. Te organizmy to stułbiopławy. Jest też sosna długowieczna żyjąca ponad 4700 lat. Dużo? To i tak nic w porównaniu z amerykańską topolą osikową, która podobno może dożyć miliona lat. Idealnie! My też tak chcemy, prawda?
Dla Platona i jego uczniów ciało było więzieniem duszy. Niezbyt to pocieszające. Nikt nie chce trafić do więzienia. Każdy chciałby z niego uciec.
13 Marzec 2018
KINGA A. WOJCIECHOWSKA: Lubię się bawić. Lubię dorosłość, odpowiedzialność. Lubię wiedzieć, czego chcę i jak to osiągnąć; jak coś zrobić, żeby było dobrze. Lubię zabawę taką na serio. Nie dla adrenaliny, łyku endorfin, ani dla pustego śmiechu, który mija i zostaje tylko poczucie winy.
Niestety, dorastamy i coś sprawia, że stajemy się śmiertelnie poważni, a powietrze spuszczamy tylko w ściśle określonych okolicznościach: na imprezie czy na wakacjach. I – podczas zabaw z dziećmi. To one legitymizują naszą chęć bawienia się. Z nimi nie wyglądamy głupio, budując tor dla maleńkich samochodzików czy uroczych aksamitnych chomiczków.
7 Grudzień 2017
KINGA A. WOJCIECHOWSKA: Dlaczego to robimy?
Stanęłam kiedyś oko w oko z jeleniem. Długo patrzyliśmy na siebie. A może był to ułamek sekundy, który wydał mi się wiecznością. Nigdy tego nie zapomnę. Środek rezerwatu przyrody i absolutna leśna cisza. W zieleni rogaty stwór przyglądał mi się bacznie. Zamieniłam się w kamień i trwałam w bezruchu, dopóki nie odszedł. Zdałam sobie sprawę, że czuję się jak intruz. Nie powinnam się tu znaleźć, miejska dziewczyna.
A przecież nie zawsze tak było. Ludzie żyli w zgodzie z naturą, która podpowiadała im, jak postępować. Ale im ciągle było mało i dlatego wszystko zmienili. – Pisze redaktor naczelna w Uwerturze Presto #19. Nie jest jednak wcale pesymistycznie.
30 Czerwiec 2017
MOTYW GŁÓWNY | Muzyczne D. N. A., Ojciec się nie poświęca, Rezerwuj miejsce dla swoich, Siłą pasji nie zaszczepisz, Patologia w rodzinie | SALON ESENCJONALNY | Proces twórczy | MUZYCZNY TYGIEL | Borderline: łatwość czytania siebie | LIFE-STYLE MUZYCZNE | Iran: Słowiki w klatkach, Wydaje ci się, że słyszysz | NIEBAGATELNE ROZMOWY | Przepisujemy z szarego na złote | NIEBAGATELNE
 SPRAWY | Nie
pokój | W PARTYTURZE |
 Dziwnie spójny paradoks | PRESTO FILMOWE |
 Zbigniew Preisner: Ja nie milczę | PRESTO JUNIOR
 | Skrzypce w tarapatach
15 luty 2017
Brian Eno Presto #17 Technologia

Z radością informujemy, że Presto 1/2017 otrzymało dotację Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Dziękujemy za okazane zaufanie, na które sumiennie pracowaliśmy przez ostatnie pięć lat.
A w tym numerze piszemy o Technologii w muzyce. I nie tylko.
W Motywie Głównym:
Leonardo da Vinci, Sławomir Zubrzycki, Dorota Pietrzyk i viola organista, czyli historia instrumentu idealnego.
Fortepian - arcydzieło muzycznej technologii
Syntezator kontroluje wiolonczelę
Czy instrumenty historyczne są a. lepsze b. gorsze od współczesnych?
20 Styczeń 2017
Jeśli nie chcesz przegapić żadnego z kolejnych wydań - wybierz Prenumeratę Presto!
Będzie wygodniej, bo z dostawą do domu i tajniej niż w empiku. No i bezpośrednio u wydawcy, za co będziemy bardzo wdzięczni*.
Jak zamówić prenumeratę?
Dokonaj wpłaty:

Strony