Wszystkie Mazurki Świata - jesienna edycja

20.11.2018
Wszystkie Mazurki Świata - jesienna edycja

Przed nami dwa dni festiwalowe – koncerty muzyki tradycyjnej, warsztaty, tańce do rana przy dźwiękach świetnych wiejskich kapel. A także - uroczysta wymiana instrumentów między Polską i Estonią.

Jesienny festiwal rozpocznie się w piątek koncertem „Kanon Trzech”. Będzie to kolejny z cyklu koncertów, w których przedstawiamy postaci wybitnych artystów, legendy kultury wiejskiej. Andrzej Bieńkowski, od lat dokumentujący tradycyjną wiejską muzykę, jest pomysłodawcą tego cyklu. Podczas koncertów pokazuje filmy ze swoich spotkań z najciekawszymi muzykantami, najczęściej nieżyjącymi już od wielu lat i zaprasza muzyków, którzy wykonują repertuar mistrzów. W tym roku będą to sylwetki nieżyjących już: skrzypka Józefa Zarasia, harmonisty Stanisława Stępniaka i śpiewaczki Heleny Goliszek, a wśród wykonawców koncertu znajdą się: Kaja Prusinowska, Janusz Prusinowski i Piotr Piszczatowski, Mateusz Niwiński, zespół wokalny Retro.ArtBem, Józef Porczek, Józef Kędzierski.

Sobotni wieczór wypełni polsko-estoński koncert „Kannel-Cymbały”. Wystąpią w nim mistrzynie gry na kannel z Estonii oraz muzycy z Podkarpacia, wirtuozi cymbałów i ich budowniczowie. Rok 2018 jest dla Polski 100-tną rocznicą odzyskania niepodległości, dla Estonii zaś jej uzyskania. Jest to okazja do spotkania tradycji obu narodów. W ramach obchodów rocznic władze Estonii postanowiły ofiarować Polsce kannel – instrument uznawany za narodowy symbol Estonii, natomiast władze Polski przekazać Estonii cymbały –  opisane w „Koncercie Jankiela” i nadal obecne w tradycji kilku regionów, szczególnie Rzeszowszczyzny. Cymbały są instrumentem silnie związanym z tradycją krajów słowiańskich i bałtyckich, stanowiącym wizytówkę tradycji muzycznych na pograniczach kulturowych. Podczas koncertu nastąpi uroczyste przekazanie instrumentów – będzie to element polsko-estońskiego programu realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W koncercie wystąpią m. in. Marek Kruczek i Jerzy Panek z Futomy oraz goście z Estonii: Maarja Sarv, Ann Maria Piho, Katariina Tirmaaste, Eva Valjaots i zespół dziecięcy z Estonii prowadzony przez Kadri Lepasson i Leanne Barbo.

Po koncercie rozpocznie się Noc tańca - ośmiogodzinna zabawa przy muzyce najlepszych kapel wiejskich i miejskich, a przez całą sobotę można będzie wziąć udział w warsztatach tańca (m. in. tańców estońskich), śpiewu, gry na instrumentach (m. in. na cymbałach i na kannel).

Bilety: 30/20 koncert w piątek, 40/30 koncert sobota i noc tańca.

Szczegółowe informacje na www.festivalmazurki.pl

***

Jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata
23-24 listopada 2018 r.

Piątek, 23 listopada

Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

godz. 16 – 18
Warsztaty śpiewu, prowadzenie: kurpiowskie śpiewaczki z Bandyś, współprowadzenie - Olga Stopińska.

godz. 19 – 21
Koncert z cyklu: KANON TRZECH
Andrzej Bieńkowski przedstawi sylwetki trzech wybitnych postaci muzyki tradycyjnej – skrzypka Józefa Zarasia, śpiewaczki Heleny Goliszek, harmonisty Stanisława
Stępniaka. Będą wspomnienia i filmy z materiałów archiwalnych. Zagrają ich uczniowie i kontynuatorzy:
Zaraś - Józef Porczek, Józef Kędzierski, Janusz Prusinowski i Piotr Piszczatowski
Goliszek – Kaja Prusinowska i zespół wokalny 0Retro.ArtBem
Stępniak - Tomasz Stachura, Sylwester Gajda, Mateusz Pytkowski, Dawid Kozdrach, Kacper Ciaś

Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2
godz. 21– 1
Klub Festiwalowy – zagrają kapele biorące udział w koncercie.
Między graniem do tańca mini koncert kurpiowskich śpiewaczek z Bandyś z uczennicami i Olgą Stopińską.

Sobota, 24 listopada

Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2
godz. 10 – 17
Warsztaty tańca, śpiewu, gry na instrumentach (m.in. warsztaty tańców estońskich, gry na kannel i cymbałach)

Warszawski Dom Technika NOT, Tadeusza Czackiego 3/5
godz. 19 – 20
Koncert KANNEL - CYMBAŁY.
Wystąpią:
- Marek Kruczek, Fryderyk Kruczek, Jerzy Panek, Andrzej Baran, Szymon Tadla (cymbały)
- Janusz Prusinowski (skrzypce)
- Goście z Estonii: Maarja Sarv, Ann Maria Piho, Katariina Tirmaaste, Eva Valjaots (kannel)
- Zespół dziecięcy z Estonii prowadzony przez Kadri Lepasson i Leanne Barbo
Podczas koncertu, w ramach programu „Kannel - cymbały. Instrumenty tradycyjne na 100-lecie niepodległości. Polska – Estonia” nastąpi uroczyste przekazanie tradycyjnych instrumentów przedstawicielom Polski i Estonii: estońskiego kannel oraz rzeszowskich cymbałów.

Warszawski Dom Technika NOT, Tadeusza Czackiego 3/5
Godz. 20 – 4
NOC TAŃCA
Bilety:
Koncert, piątek 30/ 20 zł
Koncert i noc tańca, sobota 40/ 30 zł
Każdy warsztat – 10 zł

{info. pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.