Wydarzenia

13 Sierpień 2017
W ostatnie dni wakacji Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na festiwal Mistrzowskie Wieczory. Tegoroczna edycja odbędzie się w 24-26 sierpnia. Zróżnicowany repertuar poszczególnych wieczorów koncertowych z pewnością znajdzie uznanie wśród melomanów.
Pierwszy koncert, inaugurujący festiwal, wypełni muzyka jazzowa, a jego kulminacyjnym punktem będzie występ Adama Bałdycha – artysty, który przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. Przy fortepianie zasiądzie Krzysztof Dys – jeden z najbardziej oryginalnych polskich pianistów tego gatunku. Wcześniej zaprezentuje się zespół TangoJazzProject, który cechuje twórcze spojrzenie na połączenie tanga z muzyką jazzową.
13 Sierpień 2017
Pod hasłem Identität czyli Tożsamość rozpoczął się 11 sierpnia międzynarodowy festiwal w Lucernie (Szwajcaria). Organizatorzy zapewniają, że najważniejsza jest muzyka, ale nie mogą przejść obojętnie wobec politycznie gorących tematów jakimi są globalizacja, migracja i wykluczenia oraz napięcia, które tworzą się w wyniku redefinicji wszelkich pojęć. Także Tożsamość nabiera dziś zupełnie nowych znaczeń.
5 Sierpień 2017
Lubię konstrukcje zdań, frazy w jego powieściach. To jest ładny język, niearchaizujący, po prostu piękny. To taka literatura, jakiej mi od jakiegoś czasu potrzeba – o powodach, dla których wymyśliła festiwal „Obrazy z Conrada” opowiada Małgorzata Kołcz, kontrabasistka i animatorka życia muzycznego. – To fajna przygoda, która odczaruje Conrada. Może dzięki temu ludzie sięgną po jego książki.
5 Sierpień 2017
Rozpoczyna się siódma edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego – Koryfeusz Muzyki Polskiej. Nagroda zostanie przyznana w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa, a także w przyznawanej od ubiegłego roku - kategorii Debiut Roku.
Do 10 września 2017 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można zgłaszać kandydatury do nagrody. Zgłoszenia mogą dokonywać osoby związane z polskim życiem muzycznym.
4 Sierpień 2017
Z Ameryki przyszła smutna wiadomość - 2 sierpnia 2017 roku w wieku 60 lat zmarł Daniel Licht, twórca ścieżki dźwiękowej do serialu "Dexter". Miał na koncie muzykę do kilkudziesięciu filmów, seriali i gier video.
Licht dorastał na przedmieściach Detroit i uczęszczał do Berklee School of Music. W wieku ośmiu lat zaczął grać a jego pierwszym instrumentem był klarnet. Cztery lata później sięgnął po gitarę. To z nią rozpoczął muzyczną karierę. Na studiach poznawał jazz, world music i kompozycję. Jako kompozytor zaczynał w Nowym Jorku. Komponował także dla teatrów w Europie oraz dla... firm komercyjnych - Mercedesa, Sony, AT&T.
4 Sierpień 2017
Piłka gimnastyczna, keybord określonej marki, wysokiej klasy ekspres do kawy, rumianek czy sok morelowy – to wszystko musi się znaleźć w pokoju hotelowym Andrei Bocellego. Lista wymagań umieszczona jest w koncertowym riderze tenora. To tak naprawdę wykaz życzeń, które muszą zostać spełnione, aby artysta przyjął zaproszenie na występ. W przypadku Bocellego – jest ona wyjątkowa skromna, przynajmniej na tle innych gwiazd światowego formatu.
3 Sierpień 2017
Anna Netrebko pierwszy raz nagrywa płytę razem z mężem, do tego zupełnie nieklasyczną.
Na dwóch płytach znalazły się: 18 miłosnych duetów rosyjskiego kompozytora i producenta Igora Krutoya, bardzo popularnego w swoim kraju oraz antologia najwybitniejszych interpretacji pieśni i arii operowych dokonanych przez światowej sławy sopranistkę.
3 Sierpień 2017
fot. ROH / Tristram Kenton
JACEK KORNAK: Czerwiec i lipiec były gorącymi miesiącami operowym w Londynie. Nowe produkcje, wielkie gwiazdy, aż człowiekowi nie chciało się jechać nad żadne morze. Kulminacją tego sezonu było wznowienie „Turandot” w reżyserii Andreia Serbana.
3 Sierpień 2017
okładka płyty Tomasza Stańki
dr JACEK KORNAK: Mamy lato, dla niektórych wakacje i czas ogólnego rozprężenia. Wielodniowe upały stoją w opozycji do ciężkiej pracy. Ciało się buntuje. Być może pomogą w wytrzymaniu aury nagrania, które niedawno odkryłem. A na nich – jazz.
3 Sierpień 2017
Na zdjęciu Rigoletto w Orange, o którym za chwilę… fot. Philippe Gromelle
dr JACEK KORNAK: Festiwal w Aix En Provence jest znany wielu melomanom, którzy na cel letnich wojaży wybierają kraj Balzaka czy Lully’ego, jednak to nie jedyne znaczące wydarzenie we francuskim świecie opery.

Strony