Wystawa .puls.y. Ewy Latkowskiej-Żychskiej w Muzeum Sztuki w Łodzi

-
26.04.2023
Ewa Latkowska-Żychska, Książka z czerwienią, 2021 papier ręcznie czerpany techniką własną, 40x30cm, dzięki uprzejmości autorki

Wystawa poświęcona twórczości profesor Ewy Latkowskiej-Żychskiej prezentuje prace wykonane w okresie ostatniej dekady jej własną techniką czerpania papieru i techniką japońską. To kunsztowne, swoiste malarstwo odzwierciedlające bogactwo struktury zastosowanej materii. .puls.y., czyli rytmy przyrody i życia. Archetypiczne zmagania czerwieni i niebieskiego sprawiają, że w kompozycjach wyczuwalna jest obecność sacrum – niemożliwa jednak do precyzyjnego nazwania. Ekspozycja przygotowana została w ramach serii prezentacji dokonań środowiska artystycznego związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi.

Ewa Latkowska-Żychska w pracowni, fot. Jagoda Krajewska dzięki uprzejmości artystki

 

Naturalne materiały – przetworzone włókna roślinne, łyko czy liście – służą do stworzenia bazy: pulpy papierowej. Odpowiednie ich zabarwienie pozwala uzyskać abstrakcyjne formy malarskie bezpośrednio w strukturze czerpanego papieru. Sam proces jest intencjonalny, ale też – podobnie jak w heliografii Karola Hillera – nie do końca pozbawiony przypadku. Sama artystka podkreśla zresztą, że owa swoboda i płynność mają znaczenie i, co dla niej ważne, pozostają w zgodzie ze zjawiskami przyrody.

 

Kompozycje prof. Latkowskiej są rezultatem konkretnego procesu technologicznego, jak twierdzi ona sama: „papier powstaje przez ciągły ruch i w nim udaje się zapisać tę energię działania”. Ową procesualność, nieustającą zmienność i ich intuicyjne przeżywanie odzwierciedlają tytuły prac. Malarstwo papierem to także specyficzny rodzaj poezji, jaką autorka tworzy równolegle. To zapisy chwilowych doświadczeń i wielkich procesów, obraz osobistego mikroświata i jego lustrzanego odbicia – większego makroświata, którego częścią wszyscy jesteśmy. Zapisy, w których każde drobne wydarzenie inicjuje coraz bardziej złożone zjawiska i w prosty sposób odnosi się skomplikowanej egzystencji człowieka, jego doświadczenia rytmu i cykliczności życia, jednostkowych przeżyć, ale i wręcz kosmicznych przemian.

 

Swoisty taniec światła i mroku, radości i lęku, wzrostu i umierania, ułożony w regularny rytm – tytułowe „pulsy”.

 

Paulina Kurc-Maj (kurator wystawy)

 

Ewa Latkowska-Żychska, Szukając drogi wyjścia, 2020 papier ręcznie czerpany techniką własną, 160x105 cm dzięki uprzejmości autorki

 

Chcę opowiedzieć o tym, co ja widzę, i ten zachwyt mój nad całością i nad detalem. Tak, jak w makro- i mikroskali, wszechświat jest tak zbudowany. Jesteśmy takim pokoleniem, które może zajrzeć do wnętrza komórki, do kosmosu i się okazuje, że to podobne struktury istnieją w małej i dużej skali. Mam to szczęście, że tak się przyglądam światu. Potrafię łączyć te tak odległe skale. Jest to zarówno analityczne, jak i syntetyczne spojrzenie, które, o ile nie wyraża się ilustracyjnie, prowadzi do prawdyEwa Latkowska-Żychska

 

 

.puls.y. Ewa Latkowska-Żychska.

 

ms1, Więckowskiego 36 (wejście od Gdańskiej 43)
 

Otwarcie wystawy: 28 kwietnia 2023, godz.18.00

Wystawa będzie czynna do 27 sierpnia 2023.

 

kurator wystawy: Paulina Kurc-Maj
aranżacja wystawy: Jagoda Krajewska

koordynacja wystawy: Agata Szynkielewska (MS)
koordynacja współpracy: Michalina Szurgot (ASP)

koordynacja komunikacji: Jakub Michał Pawłowski, Adrianna Ziółek, Katarzyna Szklarek-Zarębska

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.