22 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie - program

22 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
Warszawa, 16 – 30 marca 2018
„Beethoven i wielkie rocznice”

Piątek, 16 marca, 19.30 / Friday, 16 March, 7:30 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall ul. Sienkiewicza 10
Inauguracja Festiwalu / Opening of the Festival
Ludwig van Beethoven
III Symfonia Es-dur op. 55 „Eroika”
Symphony No. 3 in E flat major, Op. 55, “Eroica”
Leonard Bernstein
II Symfonia „The Age of Anxiety
” Symphony No. 2 “The Age of Anxiety”
Krystian Zimerman – fortepian / piano
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Warsaw Philharmonic Orchestra
Jacek Kaspszyk – dyrygent / conductor

Sobota, 17 marca, 17.00 / Saturday, 17 March, 5:00 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall ul. Sienkiewicza 10
Ludwig van Beethoven
III Symfonia Es-dur op. 55 „Eroika”
Symphony No. 3 in E flat major, Op. 55, “Eroica”
Leonard Bernstein
II Symfonia „The Edge of Anxiety” Symphony No. 2 “The Edge of Anxiety”
Krystian Zimerman – fortepian / piano
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Warsaw Philharmonic Orchestra
Jacek Kaspszyk – dyrygent / conductor

Niedziela, 18 marca, 19.30 / Sunday, 18 March, 19:30 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall
Ludwig van Beethoven
Uwertura Coriolan op. 62
Coriolan Overture, Op. 62
Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
Violin Concerto in D major, Op. 61
Johannes Brahms
II Symfonia D-dur op. 73 Symphony No. 2 in D major, Op. 73
Anne Sophie Mutter – skrzypce / violin
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach Polish National Radio Symphony Orchestra in Katowice
Cristian Măcelaru – dyrygent / conductor

Poniedziałek, 19 marca, 19.30 / Monday, 19 March, 7:30 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall Recital fortepianowy / Piano Recital
Wolfgang Amadeus Mozart
12 Wariacji na temat „Ah! vous dirai-je Maman” K. 265
12 Variations on “Ah, vous dirai-je Maman”, K. 265
Franz Schubert
4 Impromptus op. / Op. 90, D. 899
Ludwig van Beethoven
Sonata fortepianowa G-dur op. 14 nr 2 Piano Sonata in G major, Op. 14 No. 2
Sonata fortepianowa f-moll op. 57 „Appassionata” Piano Sonata in F minor, Op. 57, “Appassionata”
Rudolf Buchbinder – fortepian / piano

Wtorek, 20 marca, 19.30 / Tuesday, 20 March, 7:30 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall
Samuel Barber
I Symfonia op. 9
Symphony No. 1, Op. 9
George Gershwin
Koncert fortepianowy F-dur
Piano Concerto in F major
Krzysztof Penderecki
Adagio z III Symfonii
Adagio from Symphony No. 3
Leonard Bernstein
Tańce symfoniczne z West Side Story
Symphonic Dances from West Side Story
Conrad Tao – fortepian / piano
Buffalo Philharmonic Orchestra
JoAnn Falletta – dyrygent / conductor

Środa, 21 marca, 19.30 / Wednesday, 21 March, 7:30 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall
Henryk Mikołaj Górecki
II Symfonia „Kopernikowska” op. 31 Symphony No. 2 „Copernican”, Op. 31
Iwona Hossa – sopran / soprano
Mariusz Godlewski – baryton / baritone
Maciej Tworek – dyrygent / conductor
Krzysztof Penderecki
Polskie Requiem / Polish Requiem
Johanna Rusanen – sopran / soprano
Janina Baechle – mezzosopran / mezzo-soprano
Rafał Bartmiński – tenor
Nikolay Didenko – bas / bass
Krzysztof Penderecki – dyrygent / conductor
Chór Filharmonii Narodowej / Warsaw Philharmonic Choir Bartosz Michałowski – przygotowanie chóru / choirmaster
Sinfonia Varsovia

Czwartek, 22 marca, 19.30 / Thursday, 22 March, 7:30 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall
Ludwig van Beethoven
II Koncert fortepianowy B-dur op. 19
Piano Concerto No. 2 in B flat major, Op. 19
Béla Bartók
Divertimento, Sz. 113
Marc Lavry
Al Naharot Bavel op. / Op. 33
Wolfgang Amadeus Mozart
Symfonia g-moll K. 550
Symphony in G minor, K. 550
Szymon Nehring – fortepian / piano
Israel Camerata Jerusalem
Avner Biron – dyrygent / conductor

Piątek, 23 marca, 17.00 / Friday, 23 March, 5:00 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Kameralna / Warsaw Philharmonic – Chamber Music Hall ul. Moniuszki 5
Tatjana Kozlova
Longing for darkness
Pärt Uusberg
Night Scenery
Antonín Dvořák
IV Trio fortepianowe e-moll „Dumki” op. 90
Piano Trio No. 4 in E minor “Dumky”, Op. 90
Piano Trio Hemeīs
Sigrid Kuulmann-Martin – skrzypce / violin
Andreas Lend – wiolonczela / cello
Ralf Taal – fortepian / piano
Virgo Veldi – saksofon / saxophone

Piątek, 23 marca, 19.30 / Friday, 23 March, 7:30 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall
Nikołaj Rimski-Korsakow / Nikolai Rimsky-Korsakov
Suita z opery Śnieżynka
Suite from The Snow Maiden
Suita z opery Legenda o niewidzialnym grodzie Kitieżu
Suite from the opera The Legend of the Invisible City of Kitezh
Kościej Nieśmiertelny
Opera w 1 akcie (wykonanie koncertowe)
Kashchey the Immortal
Opera in 1 act (concert performance)
Savva Khastaev (Kościej / Kashchey) – tenor
Antonina Vesenina (Carewna / Tsarevna) – sopran / soprano
Irina Shishkova (Kościejówna / Kashcheyevna) – mezzosopran / mezzo-soprano
Yaroslav Petryanik (Iwan-Królewicz / Prince Ivan) – baryton / baritone
Mikhail Kolelishvili (Burza-Bohater / Storm-Bogatyr) – bas / bass
Poznański Chór Kameralny
Poznan Chamber Choir
Bartosz Michałowski – przygotowanie chóru / choir master
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Orchestra of Poznań Philharmonic
Łukasz Borowicz – dyrygent / conductor

Sobota, 24 marca, 12.00 / Saturday, 24 March, 12:00 noon Zamek Królewski – Sala Wielka / The Royal Castle Plac Zamkowy 4
Recital fortepianowy / Piano Recital
Claude Debussy
Kącik dziecięcy L. 113 / Children’s Corner, L. 113
Estampes, L. 100
Karol Szymanowski
Mazurki op. 50 nr. 1-4
Mazurkas, Op. 50 No. 1-4
Fryderyk Chopin
Polonez fis-moll op. 44
Polonaise in F sharp minor, Op. 44
Sonata fortepianowa h-moll op. 58
Piano Sonata in B minor, Op. 58
Krzysztof Książek – fortepian / piano

Sobota, 24 marca, 19.30 / Saturday, 24 March, 7:30 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall
Stanisław Moniuszko
Widma / The Phantoms
Szymon Komasa (Guślarz / Sorcerer) – bas-baryton / bass-baritone Natalia Rubiś (Zosia / Girl) – sopran / soprano
Antoni Szuszkiewicz (Aniołek /Angel / Staś)
– solista Chóru Chłopięcego NFM / soloist of the NFM Boy’s Choir
Jerzy Butryn (Zły Pan / Ghost) – bas / bass Bogdan Makal (Starzec / Old Man) – bas / bass Joanna Rot (Sowa / Owl) – alt / alto
Maciej Gorczyczyński (Kruk / Raven) – baryton / baritone Mariusz Bonaszewski, Paweł Janyst – aktorzy / actors
Chór Narodowego Forum Muzyki / NFM Choir
Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne / artistic director
Wrocławska Orkiestra Barokowa
Jarosław Thiel – kierownictwo artystyczne / artistic director Andrzej Kosendiak – dyrygent / conductor

Niedziela, 25 marca, 12.00 / Sunday, 25 March, 12:00
Zamek Królewski – Sala Wielka / The Royal Castle
Plac Zamkowy 4
Ludwig van Beethoven
(instr. / arr. by J. Kowalski)
Sonata fortepianowa cis-moll op. 27 nr 2 „Księżycowa”
Piano Sonata in C Sharp minor, Op. 27 No. 2, “Moonlight”
Antonín Dvořák
(instr. / arr. by A. Duczmal)
Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 „Amerykański”
String Quartet in F major, Op. 96 “American”
Claude Debussy
(instr. / arr. by A. Duczmal)
Kwartet smyczkowy g-moll op. 10
String Quartet in G minor, Op. 10
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
Amadeus Chamber Orchestra of Polish Radio
Anna Duczmal-Mróz – dyrygent / conductor

Niedziela, 25 marca, 19.30 / Sunday, 25March, 7:30 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall
Olivier Messiaen
Les Offrandes oubliées
Henri Dutilleux
Tout un monde lointain
Hector Berlioz
Symphonie fantastique op. / Op. 14
Steven Isserlis – wiolonczela / cello
Junge Deutsche Philharmonie
David Afkham – dyrygent / conductor

Poniedziałek, 26 marca, 19.30 / Monday, 26 March, 7:30 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall
Zygmunt Noskowski
Poemat symfoniczny Step op. 66
The Steppe Symphonic Poem, Op. 66
Ignacy Jan Paderewski
Fantazja polska op. 19
Polish Fantasy, Op. 19
Piotr Czajkowski / Pyotr Tchaikovsky
III Symfonia D-dur „Polska” op. 29 Symphony No. 3 in D major “Polish”, Op. 29
Łukasz Krupiński – fortepian / piano
Santander Orchestra
Lawrence Foster – dyrygent / conductor

Wtorek, 27 marca, 19.30 / Tuesday, 27 March, 7:30 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall
Leonard Bernstein
Chichester Psalms
Krzysztof Penderecki
Pieśń Cherubinów / Song of Cherubim
Agnus Dei
De profundis
Missa Brevis
O Gloriosa Virginum
Psalmy Dawida / Psalms of David
Marek Bracha – fortepian / piano
Grzegorz Gorczyca – fortepian / piano
Julia Łopuszyńska – harfa / harp
Roman Perucki – organy / organ
Anna Marchwińska – czelesta / celeste
Sebastian Sojka – kotły / timpani
Perkusja – soliści Orkiestry Akademii Beethovenowskiej Percussion – Soloists of The Beethoven Academy Orchestra Kontrabasy – soliści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej Double basses – Soloists of the Warsaw Philharmonic Orchestra
Jakub Mróz – dyszkant / treble - solista Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy UMFC/ soloist of the Warsaw Boy’s Choir UMFC
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Podlasie Opera and Philharmonic Choir
Violetta Bielecka – dyrygent, kierownik chóru / conductor and choir master Dawid Runtz – dyrygent / conductor

Środa, 28 marca, 19.30 / Wednesday, 28 March, 7:30 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall
Joseph Haydn
Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu op. 51
The Seven Last Words of our Saviour on the Cross, Op. 51
Szymanowski Quartet
Agata Szymczewska – skrzypce / violin
Robert Kowalski – skrzypce / violin
Volodia Mykytka – altówka / viola
Monika Leskovar – wiolonczela / cello
Wojciech Pszoniak – narrator

Czwartek, 29 marca, 19.30 / Thursday, 29 March, 7:30 pm
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa / Warsaw Philharmonic – Concert Hall
Maurice Ravel
Deux mélodies hébraïques: Kaddisch
Gustav Mahler
II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie” Symphony No. 2 in C mionor “Resurrection”
Martina Janková – sopran / soprano
Bernarda Fink – mezzosopran / mezzo-soprano
Chór Narodowego Forum Muzyki / NFM Choir
Polski Narodowy Chór Młodzieżowy
Polish National Youth Choir
Agnieszka Franków-Żelazny – przygotowanie chóru / choir master
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach Polish National Radio Symphony Orchestra in Katowice
Leonard Slatkin – dyrygent / conductor

Piątek, 30 marca, 19.30 / Friday, 30 March, 7:30 pm
Teatr Wielki – Opera Narodowa / Teatr Wielki – Polish National Opera Plac Teatralny 1
Antonín Dvořák
Stabat Mater op. / Op. 58
Genia Kühmeier – sopran / soprano
Michelle Breedt – mezzosopran / mezzo-soprano
Steve Davislim – tenor
Mikhail Petrenko – bas / bass
Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
Choir of the Teatr Wielki – Polish National Opera
Mirosław Janowski – przygotowanie chóru / choir master
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Warsaw Philharmonic Orchestra
Christoph Eschenbach – dyrygent / conductor

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE / ACCOMPANYING EVENTS Warszawa

poniedziałek-wtorek, 19-20 marca / Monday–Tuesday, 19-20 March Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta – National Gallery of Art 22. Międzynarodowe Sympozjum Naukowe
Beethoven i wielkie rocznice
22nd International Symposium
Beethoven and Great Anniversaries
Przewodniczący / Chairperson:
Prof. dr hab. Teresa Malecka

Wtorek–piątek, 20–23 marca / Tuesday–Friday, 20–23 March
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina / The Fryderyk Chopin University of Music ul. Okólnik 2
Mistrzowski Kurs Interpretacji / Master classes in interpretation Dmitri Alexeev – fortepian / piano
Kraków

poniedziałek, 12 marca – piątek, 30 marca / Monday, 12 March – Friday, 30 March Biblioteka Jagiellońska / Jagiellonian Library aleja Mickiewicza 22
„Beethoven i wielkie rocznice”
wystawa manuskryptów muzycznych
“Beethoven and Great Anniversaries”
the Exhibition of Musical Manuscripts
Kurator wystawy / Curator: Michał Lewicki
Oprawa plastyczna / Design: Mariusz Paluch
Godziny otwarcia wystawy: poniedziałek–piątek: 10.00–17.00; sobota-niedziela: 10.00–14.00;
Wielki Piątek (30.03): 10.00–14.00
Wstęp wolny
Exhibition open: Monday–Friday: 10:00 am–5:00 pm; Saturday and Sunday: 10:00 am–2:00 pm
Good Friday (30 March): 10:00 am–2:00 pm
Admission free

KONCERTY FESTIWALOWE / FESTIVAL CONCERTS:
Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Radom, Szczecin, Wrocław, Zabrze

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów