Czeska strona śpiewu

03.12.2012

Informacja dla tych, którym Czechy kojarzą się głównie z knedlami: Wizytówką tego kraju powinien być raczej Czeski Chór Chłopięcy

Czeski Chór Chłopięcy prowadzi dyrektor artystyczny i dyrygent, Jakub Martinc. Chór zapewnia rozwój artystyczny chłopcom od 3. roku życia, aż do wieku dorosłego i składa się z wyjazdowego chóru koncertowego, zespołu młodych mężczyzn, z dyrygentem Jennifer Beynon Martinec oraz chóru przygotowawczego Zpěváček, prowadzonego przez Simonę Hlavatę. Chór koncertowy współpracuje z pianistą Martinem Fišlem.

Zespół regularnie realizuje nagrania dla telewizji i radia, daje koncerty w Czechach i za granicą, oraz współpracuje ze znanymi artystami, zespołami i orkiestrami. Repertuar zawiera zarówno utwory klasycznych kompozytorów czeskich i międzynarodowych z różnych epok, jak i pieśni ludowe, chóralne, a także piosenki popowe.
Czeski Chór Chłopięcy jest rozpoznawalny dzięki stabilnej jakości dźwięku, uzyskanej w wyniku jednolitego szkolenia głosów. Młodzi ambasadorowie Republiki Czeskiej uwielbiają śpiewać i przynosić radość słuchaczom na całym świecie. Tych wszystkich sukcesów nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie dyscyplina i świetna organizacja, jaka panuje w zespole nie tylko na scenie, ale również poza nią.

Aby ich posłuchać, trzeba było wybrać się do Pniew koło Poznania. Koncert dali w Parafii Rzymskokatolickiej Św. Wawrzyńca. Występ zespołu poprowadził dyrygent Jakub Martinec, a za pianinem zasiadł Martin Fišl. Koncert rozpoczął się włoską kantyleną z przełomu XVI i XVII wieku. Następnie Chór przeszedł do właściwej części koncertu, otwierając go sekcją Europejskiej Muzyki Klasycznej. Pośród kilku utworów, który pojawiły się podczas niej, usłyszeliśmy „Deo Gratias” z „Ceremonii kolędowej” Benjamina Brittena, ale także- po raz kolejny na tegorocznym Festiwalu- „Alleluja” z „Mesjasza” Georga Friedricha Händla.  Każdą kolejną część koncertu zapowiadał duet reprezentantów Chóru. Ów zapowiedzi czytane były w języku polskim, co spotkało się z pozytywnym i ciepłym przyjęciem ze strony publiczności.

Podczas drugiej części koncertu, Chór zaprezentował Muzykę czeską i ludową. Nieoczekiwanie, spod złotych peleryn, w których dotychczas występowali chłopcy, wyłonił się strój narodowy. Członkowie zespołu chwycili do rąk kołatki, którymi posłużyli się podczas pieśni „Rež, rež, rež”, zaaranżowanej przez Jana Vičara. Następnie wybrzmiały „Morawskie duety” Antonína Dvořáka i Leoša Janáčka. Interesującym punktem był także utwór o tytule „Goin’ Home”- opracowanie muzyki z Symfonii „Nowy Świat” Antonína Dvořáka, dokonane przez Joela Blahnika. Sekcja zakończyła się wspaniałą kompozycją Bedřicha Smetany – poematem „Vltava” z cyklu sześciu poematów symfonicznych „Ma vlast” („Moja ojczyzna”), powstałych w latach 1874-79.

Ostatnim etapem wieczornego występu Czeskiego Chóru Chłopięcego były Pieśni ludowe i bożonarodzeniowe z całego świata. Tu również zespół przygotował dla słuchaczy małą niespodziankę. Po rozpoczęciu każdej z pieśni, jeden z chłopców unosił do góry odpowiednią tablicę z nazwą i flagą konkretnego państwa. Usłyszeliśmy m.in. pieśń „An die freude”, czyli słynną „Odę do radości” z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, ale także te mniej znane szerokiej publiczności kompozycje, jak na przykład Izraelska pieśń „Yerushalayim shel záhav”. W repertuarze nie mogło również zabraknąć świątecznych przebojów: walijskiego „Deck the halls”, oraz austriackiego „Stille nacht”.

Magdalena Kajszczak

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.