Gdyby Bach żył dziś…

22.09.2017
Gdyby Bach żył dziś…

 

Fuga (po łacinie - ucieczka, fugare - gonić) – jedna z najbardziej kunsztownych struktur muzycznych, oparta na ścisłej polifonii i imitacji. Wymaga wielu głosów (zwykle od 2 do 6) i ma kilka tematów (zwykle do 4).

Od momentu powstania w XVII wieku była swoistym sprawdzianem warsztatu kompozytorskiego twórcy. Była najważniejszą formą polifoniczną baroku. Występują fugi instrumentalne (na instrument solowy, zespół instrumentalny) i chóralne. Może stanowić samodzielny utwór muzyczny lub część większej formy (mszy, sonaty, opery itd.). Ze względu na ścisłość reguł panujących podczas jej pisania, często porównywana jest do jednej z najbardziej kunsztownych form literackich – sonetu. Mniej zaawansowaną, quasi-fugę, zazwyczaj dwugłosową nazywamy fughettą, a określenie wykonawcze wskazujące na granie utworu "w stylu fugi" - fugato.

Choć fugi pisano od średniowiecza, przyjmuje się, że mistrzem gatunku był barokowy kompozytor Jan Sebastian Bach. Pewnie dlatego, że napisał Sztukę fugi "Der Kunst der Fuge". 

Temat fugi został dobrze opracowany TUTAJ, zaś informacje o dziele Bacha znajdują się TUTAJ.

Tymczasem tutaj jest improwizacja w stylu fugato. Przypuszczamy, że gdyby Bach wpadł w XXI wiek, to tak właśnie dałby się zainspirować dzisiejszej muzyce:

{red.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.