Moc jednoczenia

Joep Beving, Prehension, DG
Joep Beving, Prehension, DG

Najbardziej wzruszają nas historie o spełnionych marzeniach. Któż by nie chciał być artystą zauważonym „przez przypadek” przez dyrektora jednej z najważniejszych wytwórni płytowych na świecie, któż nie chciałby podpisać kontraktu i wydać płyty po to, aby leczyć miliony zranionych dusz swoją muzyką… Chcecie bajki? Oto bajka.

Każdy z utworów na płycie „Solipsism” Joepa Bevinga był nagrywany nocą w kuchni jego mieszkania w Amsterdamie. Kiedy jego partnerka i dwie małe córeczki spały, on grał na niemieckim fortepianie, który otrzymał w spadku po babci. Jego muzyka dotarła w końcu do wytwórni Deutsche Grammophon, kiedy przyjaciel Joepa odtworzył album w którymś z berlińskich barów. Przypadkowo znajdował się tam jeden z dyrektorów wytwórni. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności Joep Beving podpisał kontrakt z najważniejszą firmą w świecie muzyki klasycznej...

O historii jak z „Kopciuszka” nie może być jednak mowy. Kompozytor i wykonawca Joep Beving to jeden z najchętniej słuchanych żyjących pianistów na świecie. Holenderski muzyk (imię wymawiaj: „Jup”) to wielka postać serwisów streamingowych. Artysta jest naprawdę wielki, bo ma prawie 210 cm wzrostu. Charakteru dodają mu niesforne, długie włosy i okazała broda. Stał się ikoną sukcesu, zanim szefowie DG go dostrzegli. Sam napisał i nagrał, a następnie wydał swój debiutancki album „Solipsism”, który jest dostępny w katalogu cyfrowym DG i doczekał się prawie 60 milionów odsłuchań.

Delikatne melodie Joepa z miejsca przypadły do gustu słuchaczom, a jego utwory zaczęły pojawiać się na playlistach serwisów streamingowych obok dzieł Maxa Richtera, Ólafura Arnaldsa czy Nilsa Frahma. – Nazywam to prostą muzyką wyrażającą skomplikowane emocje – tak Joep mówi o swojej twórczości i podkreśla, że „Świat stał się bardzo nerwowy, a ja odczuwam głęboką potrzebę łączenia się z ludźmi na tym podstawowym, ludzkim poziomie. Muzyka to język uniwersalny, posiada moc jednoczenia”.

Sprawdź na YT.

Teraz muzyk dołączył do grona artystów Deutsche Grammophon. Owocem współpracy jest album „Prehension”, który będzie miał premierę 7 kwietnia tego roku. Jako naturalny następca albumu „Solipsism”, płyta porusza muzyczne i filozoficzne tematy, z którymi identyfikuje się kompozytor. Powściągliwe, hipnotyzujące i melancholijne – te melodie pomogą ukoić najbardziej zranioną duszę.

{LB, na podst. mat. pras.}

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Średnio: 5 (1 vote)