O czym myślisz, kiedy myślisz o ojczyźnie?

Czasy w których żyjemy, czasy post-polityki i post-kultury relatywizują często znaczenie przynależności do dziedzictwa i historii narodów. To co szczególnie zdumiewa, to, że jesteśmy świadkami takiego autodestrukcyjnego wzmożenia we współczesnej Polsce, która za sprawą często samozwańczych elit stara się nam wmówić, że jesteśmy jakimiś ufoludkami bez rodowodu – mówi Włodek Pawlik, uznany jazzman, autor kantaty Myśląc Ojczyzna.

Kantata miała swoją prapremierę w lipcu 2016 r. z okazji obchodów rocznicy Chrztu Polski. Wieńcząca kantatę pieśń w stylu gospel, Wsiądź do barki, nawiązująca do pontyfikatu Jana Pawła II, została także wykonana podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. 23. września w Operze Narodowej w Warszawie kantatę Myśląc Ojczyzna będzie można usłyszeć po raz kolejny.

Próba zmierzenia się z tysiącletnią spuścizną historii Polski – mówi Włodek Pawlik - była dla mnie nie lada wyzwaniem i stała się w trakcie komponowania ekscytującym procesem twórczym, dającym mi unikalną szansę opowiedzenia za pomocą muzyki tak mocno wrytych w nasze dzieje postaci jak Mieszko I, polscy męczennicy św. Wojciech i św. Stanisław, królowa Jadwiga, Zawisza Czarny, król Jan III Sobieski i Marysieńka, czy też o wyjątkowych wydarzeniach takich jak Odzyskanie Niepodległości (1918), albo Powstanie Warszawskie.

Kantata oddaje moją filozofię tworzenia wynikającą z przekonania, że wolność w sztuce, to przede wszystkim ucieczka od dogmatów definiujących co jest awangardą - czyli tzw. sztuką elitarną - a co pop-kulturą. W kantacie odnajdziemy utwory w konwencji r&b pop, gospel, bluesa, jazzu, ale również form nawiązujących do symfonicznych dokonań XX i XXI wieku . To jedyny w swoim rodzaju collage brzmień i nastrojów . Warstwa literacka, to wiersze Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Bełzy, a także moje własne. Zapraszam zatem do jedynego w swoim rodzaju spotkania z Historią.

23 września 2017 sobota 19:00
Opera Narodowa, Warszawa
informacja i bilety
Występują:
Ewa Uryga, Łukasz Jemioła, Natalia Wilk, Elwira Janasik (mezzosopran), Marek Bałata, Krzysztof Chalimoniuk (bas-baryton), Barbara Krukowska, Piotr Konieczny, Trio Jazzowe Włodka Pawlika, Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej
Dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski
Części:
1. Introdukcja (Taniec Pogański / Primus Ergo Polonorum Dux), 2. Mieszko i Dobrawa, 3. Męczennicy, 4. Królowa Jadwiga, 5. Zawisza Czarny, 6. Marysieńka i Jan III Sobieski, 7. Kyrie, 8. W pamiętniku Zofii Bobrówny, 9. Zapytajcie Tuwima, 10. Elegia o chłopcu polskim, 11. Polak mały, 12. Wsiądź do barki

{Włodek Pawlik i Maria Nowrot}

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów